Další finský skalp z holí osmnáctky! Výhru trefil v prodloužení Jeník

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Česko – Finsko 2:0! Na reprezentační dvacítku navázali jen za pár hodin její o dva roky mladší kolegové, kteří zahájili turnaj v Hämeenlinně naprosto stejně – tedy vítězstvím 3:2 po prodloužení. Rozhodnutí obstaral v čase 64:29 Jan Jeník (na snímku), nejlepší střelec letošního Memoriálu Ivana Hlinky.

Fanshop

Začátek přitom rozhodně nevypadal růžově, už ve druhé minutě přišla nepříjemná sprcha v podobě vedoucího gólu Finska. „První třetina byla pozvolná, rozjížděli jsme se a byli malinko zakřiknutí. Finové byli lepší,“ uznává asistent trenéra Tomáš Martinec. Postupně se ale čeští mladíci dostali do hry. „Od druhé třetiny jsme se zlepšili, byli jsme aktivnější, forčekovali a vytvářeli si šance,“ kvituje.

Nepříznivý stav zlomil ve 34. minutě Dominik Arnošt. A jeho gól rozhodně patřil mezi ty, nad kterými si fanoušek spokojeně zamlaská! „Dostal jsem puk, jel jsem na bránu a cítil jsem, že mě hráči dobruslují. Tak jsem vystřelil a naštěstí to tam padlo,“ popisuje svou parádní ránu, která český tým nakopla.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Na startu třetí části pak Karel Plášek otočil skóre a zdálo se, že zápas už by se mohl vyvíjet českým směrem. Jenže pojistka náskoku nepřišla a Finové stále cítili šanci. „Měli jsme další příležitosti odskočit. Je škoda, že se nám to nepovedlo,“ mrzí Martince vzhledem k závěru základní hrací doby. Ten totiž jasně patřil domácím hokejistům, kteří si postupně vytvořili velký tlak a 26 sekund před sirénou vyrovnali.

„Apelovali jsme na hráče, aby hráli pořád aktivně, ale asi jsme se toho trochu lekli. Zbytečně jsme začali bránit, pouštěli jsme střední pásmo a Finy do šancí. Tam nás výborně držel brankář,“ chválí asistent trenéra Lukáše Dostála, jenž byl později vyhlášen nejlepším hráčem týmu. „Je škoda, že Finové vyrovnali chvíli před koncem takovým gólem, kdy jsme si nechali puk dorazit z brankoviště.“

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Češi si sice nechali vzít tříbodovou radost, ale vítězství ne. Jan Jeník už na Memoriálu Ivana Hlinky několikrát ukázal, co umí, a teď to zopakoval. Jako buldok se vydal do mezikruží, zblokovanou střelu si sám dojel a rozhodl.

„Je super, že jsme vyhráli. První zápas na turnaji, začali jsme výborně,“ hlásí spokojeně Dominik Arnošt. Ročník 2000 se s Finy utkal naposledy letos v dubnu – tehdy v nastaveném čase prohrál, na jejich půdě jim ovšem výsledek stejnou mincí vrátil. „Vítězství v prodloužení nad silným domácím týmem si moc ceníme,“ přitakává Martinec.

Druhý duel úvodního hracího dne přinesl překvapení, Švýcaři statečně vzdorovali Spojeným státům a nakonec vyhráli 3:2 po nájezdech. Jako poslední tým se do turnaje připojí Švédové, kteří budou ve čtvrtek od 15 hodin českého času dalším sokem svěřenců trenérského tria Bruk – Martinec – Studnička.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

FINSKO – ČESKO 2:3 po prodloužení (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Kivenmäki (Suhonen, Thomson), 60. Tanus – 34. Arnošt (Svoboda, Adámek), 44. Plášek, 65. Jeník (Plášek, Doktor).
Rozhodčí: Pajula, Salonen – Niittylä, Nieminen.
Vyloučení: 3:2, navíc Lauko (Česko) 10 minut.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 29:21 (8:5, 9:5, 11:9 – 1:2).
Diváci: 420.
Nejlepší hráči: Otto Kivenmäki – Lukáš Dostál.
Finsko: Annunen – Kokkonen, Utunen, Thomson, Salmela, Ketola, Seppälä, Nousiainen – Maccelli, Tanus, Nevasaari – Oden, Kivenmäki, Mäki – Siikanen, Petman, Suhonen – Moilanen, Immonen, Hirvonen. Trenér: Niemelä.
Česko: Dostál – Had, Klejna, Adámek, Doktor, Seemann, Kleiner, Aubrecht – Lauko, Šír, Kvasnica – Jeník, Střondala, Plášek – Kropáček, Čajka, Matiášek – Sklenář, Arnošt, Svoboda. Trenéři: Bruk, Martinec a Studnička.

USA – ŠVÝCARSKO 2:3 po nájezdech (0:1, 0:0, 2:1 – 0:0)

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Česko 1 0 1 0 0 3:2 2
2. Švýcarsko 1 0 1 0 0 3:2 2
3. Finsko 1 0 0 1 0 2:3 1
4. USA 1 0 0 1 0 2:3 1
5. Švédsko 0 0 0 0 0 0:0 0

Další program turnaje U18 ve Finsku

Čtvrtek 9. listopadu:
15:00 Švédsko – Česko
18:00 Finsko – Švýcarsko

Pátek 10. listopadu:
15:00 USA – Švédsko
18:00 Švýcarsko – Česko

Sobota 11. listopadu:
13:00 Finsko – USA
16:00 Švédsko – Švýcarsko

Neděle 12. listopadu:
13:00 Finsko – Švédsko
16:00 Česko – USA

Začátky zápasů jsou uvedeny v českých časech.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz