Kaut, Nečas, Chytil. A co další hvězdičky na MS?

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

4. května 2018, 14:57

Martin Voltr

Svoje sny povětšinou zatím ještě sní, ale k jejich naplnění už mají hodně blízko. Na mistrovství světa do Dánska vyrazilo celkem patnáct hokejistů juniorského věku, tedy ročníku narození 1998 či 1999. A pokud dostanou prostor, na jejich kousky se rozhodně můžeme těšit!

Po třech zástupcích mají v seznamu Česko, Švédsko a Kanada. Tedy tři týmy, které na šampionát rovněž vyrazily s nejmladšími kádry – jen v opačném pořadí. České fanoušky určitě svěží vítr těší, a to ještě o mistrovství velmi nadějně bojovali Filip Zadina a Jakub Galvas.

Které juniory a zároveň debutanty na seniorských mistrovstvích tedy v Kodani a Herningu – snad – uvidíme v akci?

Martin Kaut (Ú, 1999; Pardubice)
Povedené představení na dvacítkách v Buffalu předznamenalo skvělý finiš jeho sezony. V Pardubicích letos vyletěl způsobem, který dal tušit, že ho nemine šance v národním výběru dospělých. A i díky osmi bodům (1+7) v devíti zápasech nezůstalo jen u testu! V Dánsku může zabojovat o vylepšení už tak výborné pozice pro letošní draft, v první řadě ale musí vše podřídit týmu.

Martin Nečas (Ú, 1999; Kometa Brno)
Jakmile se po krátké zámořské anabázi vrátil domů, taky potřeboval čas na rozjezd. A podobně jako Kaut se rozjel do velkých otáček. Na juniorském MS zářil, potom zase doplnil stroj brněnské Komety a na konci stál druhý titul v řadě. Nečas ho ale příliš neslavil – jednak kvůli nemoci, jednak kvůli blížícímu se mistrovství, na které o něj Josef Jandač opravdu hodně stál.

Filip Chytil (Ú, 1999; NY Rangers / Hartford)
Jako jediný z jmenovaných českých mladíků už má za sebou kompletní ročník za mořem. Filip Chytil je dokonalým důkazem, že talent se klidně může ukázat později než na startu mládežnických reprezentací. Zlomový pro něj byl až ročník 2016/17, kdy slavil zlato na Hlinkově memoriálu a pak dostal důvěru ve zlínském áčku. Jeho ani Kauta zatím trenéři na soupisku nezapsali.

Martin Fehérváry (O, 1999; Slovensko, Oskarshamn / HV71)
Stejně jako Kaut patří mezi později narozené hráče ročníku 1999 a draft ho tedy teprve čeká, žebříček Centrálního skautingu NHL ho mezi evropskými hráči v poli řadí na 15. místo. Féhérváry odehrál za Slovensko dva šampionáty osmnáctek i dva dvacítek, na jeho růstu má ale zásadní podíl Švédsko, kam odešel už před čtyřmi roky.

Filip Gustavsson (B, 1998; Švédsko, Belleville / Lulea)
Nejlepší gólman MS U18 2016, nejlepší gólman MS U20 2018? Tenhle mladík míří hodně vysoko. Pittsburgh ho v únoru vyměnil do Ottawy, za jejíž farmu na konci ročníku odchytal svých prvních sedm zápasů v zámoří. „Chci být jedním z nejlepších brankářů na světě,“ prohlásil v rozhovoru pro TSN. Teď ho zatím čeká jen role trojky.

Elias Pettersson

Elias Pettersson | Foto: Minas Panagiotakis, Getty Images

Lias Andersson (Ú, 1998; Švédsko, NY Rangers / Hartford)
Reputaci si pokazil výstupem po prohraném finále letošních dvacítek, kdy svou stříbrnou medaili hodil mezi diváky. O jeho hokejovém talentu ale pochybovat nemusíme. Rangers si Anderssona na loňském draftu vybrali ze sedmého místa, tedy ještě před Chytilem, a stejně jako český útočník už slavil svou první branku i v NHL.

Elias Pettersson (Ú, 1998; Švédsko, Växjö)
Pětka posledního draftu se na rozdíl od kamarádů zatím vydává čistě domácí cestou. A nad tím, co letos v SHL předvedla, zůstává rozum stát možná i těm největším odborníkům. Pettersson ovládl bodování základní části i play off, přepisoval juniorské rekordy, sebral několik individuálních trofejí, a hlavně – dovedl Växjö k titulu. Dřív či později rozšíří švédskou kolonii ve Vancouveru a bude navazovat na odkaz dvojčat Sedinových.

Miro Heiskanen (O, 1999; Finsko, IFK Helsinky)
Když je u obránců řeč o přehledu, napoprvé vás asi napadnou Švédové. Ale teď se těšíme na mladíka od jejich sousedů. Heiskanen je trojkou loňského draftu a za jeho čísla ve finské Liize by se nestyděla většina útočníků. V osmnácti získal cenu pro nejlepšího zadáka soutěže a byl jejím nejvytěžovanějším hráčem. Úžasné.

Michael DiPietro (B, 1999; Kanada, Windsor)
Kanaďané dorazili do Dánska s jasně nejmladším týmem. Na zkušenou vzali i mladíka, jenž od 16 let tvrdí muziku v Ontario Hockey League. Letos byl vyhlášen nejlepším gólmanem soutěže, loni dovedl Windsor k Memorial Cupu – byť si na něm Spitfires zahráli jen díky právu pořadatelského týmu.

Pierre-Luc Dubois (Ú, 1998; Kanada, Columbus)
Trojka draftu 2016 letos rozrazila dveře do nejslavnější hokejové ligy světa, v Columbusu nevynechal Dubois ani jediný zápas a celkem se dostal na parádních 52 bodů. Dobré vzpomínky má i na Česko – v Břeclavi před třemi roky vyhrál Hlinkův memoriál.

Pierre-Luc Dubois

Pierre-Luc Dubois | Foto: nhltraderumor.com

Tyson Jost (Ú, 1998; Kanada, Colorado)
Stejný triumf má v kolonce úspěchů zapsaný i Jost, jehož trenéři javorových listů povolali až necelý týden před startem šampionátu. Do NHL se loni vyšvihl z univerzity. Čísla nemá podobně oslnivá jako Dubois, Coloradu letos příspěl 23 body v 71 utkáních.

Quinn Hughes (O, 1999; USA, University of Michigan)
Hughes, kam se podíváš. Jen co na osmnáctkách v Rusku dozářila hvězda Jacka Hughese, mezi seniory dostane šanci jeho starší bratr Quinn. Draft má ale taky ještě před sebou, dočkat by se mohl chvíli po Filipu Zadinovi. Zatím roste na univerzitě v Ann Arboru.

Jegor Šarangovič (Ú, 1998; Bělorusko, Minsk)
Juniory vyšlou do boje také dva týmy, které se zdaleka neřadí mezi favority turnaje. Šarangoviče si můžete pamatovat z letošního šampionátu dvacítek, kde dal Čechům ve vzájemném zápase dva góly. Celou sezonu už odehrál v Dinamu Minsk v KHL.

Maxim Suško (Ú, 1999; Bělorusko, Owen Sound)
O kus zajímavěji se rozvíjí kariéra Maxima Suška. Za sebou má druhou zámořskou sezonu, v OHL letos sbíral průměrně bod na zápas – pro představu, podobně na tom byl třeba český forvard Albert Michnáč. Suško v zimě vedl běloruskou dvacítku na MS coby kapitán.

Alexandre Texier (Ú, 1999; Francie; KalPa)
Francouz draftovaný z 45. pozice? Pozor na něj! Zatím největším úspěchem Texiera je loňský postup s osmnáctkou do elitní skupiny MS, o který se zasadil s kapitánským céčkem. Hokejové zkušenosti nasává ve Finsku a 24 bodů mezi dospělými nezní na premiérový ročník v 18 letech ani trochu špatně.

Věkový průměr týmů na MS

Kanada – 23,7
Švédsko – 24,7
Česko – 24,9
USA – 25,0
Finsko – 25,5
Rusko – 25,7
Lotyšsko – 25,7
Švýcarsko – 25,7

Rakousko – 26,1
Německo – 26,2
Bělorusko – 26,4
Francie – 27,0
Slovensko – 27,1
Norsko – 27,9
Dánsko – 28,2
Jižní Korea – 28,2

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz