Mrzí to, s Rusy speciálně! Bez gólů se nedá vyhrát, říká smutný Gudas

Foto: Michal Eger

18. května 2017, 19:40

Václav Jáchim

(PAŘÍŽ, od našeho zpravodaje) Hrál na svém prvním mistrovství světa, Radko Gudas se postupně pasoval do role elitního beka, který neuhne v soubojích a konstruktivně podpoří ofenzivu. Obránce Philadelphie věřil, že velké čtvrtfinále padne na českou stranu, ovšem nakonec zbyl jen smutek. "Tohle nikdo z nás nechtěl. Měli jsme sedm zápasů na to, abychom se před čtvrtfinále připravili. Jenže těžko se vyhrává, když nedáte góly," povzdychne si.

Fanshop

Češi věděli, že si musejí pohlídat start duelu a také disciplínu. Úvodních deset minut utkání vypadalo docela nadějně. "Měli jsme mnohem lepší začátek než v zápasech předtím. Štěstí stálo na jejich straně, hned po přesilovce pak ovšem Rusové dali gól a nás to trošku srazilo. Ale dostali jsme se z toho a šance si dál tvořili. Bohužel, ve druhé třetině jsme neměli tolik střel. Rusové to začali víc a víc zavírat, kdežto my museli hru otevřít," rozebírá.

Národní tým selhal v koncovce, chyběla efektivita a vyloženě finální fáze. Podobně jako na některých předchozích šampionátech měla reprezentace problém skórovat. V klíčových zápasech především. "Je to škoda. V útočném pásmu potřebujeme větší klid na zakončení. Hlavně z toho důvodu je tu pro nás dřívější konec, než jsme čekali," souhlasí.

Bitvy play off rozhodují také početní výhody, Češi se nedokázali ani jednou prosadit, zatímco soupeř ano. "Těžko posoudit. Rusové nás měli přečtené, vytvořili jsme si šance, ale všechny puky trefovaly Vasilevského. Odchytal za ně dobrý zápas, ale mohli jsme mu to ztížit," připomíná. S ohledem na výsledek byla klíčová první třetina, soupeř využil přesilovku poté, co byl vyloučen Jeřábek. Jenže zákrok explzeňského beka ukazoval na parádní bodyček než na faul. "K tomu bych se raději nevyjadřoval," mávne rukou Gudas.

Hokejisté dopředu věděli, že půjde-li soupeř hrát pět na čtyři, je třeba maximální ostražitost. "My jsme se na jejich přesilovku koukali. Rusové měli kliku, že Italům nasázeli z přesilovek hodně gólů, proto byla produktivita vyšší, než by statistika odpovídala se silnějšími soupeři. Ale dařilo se jim to, na přesilovce si věřili. A góly nám dali," uznává, že tahle zbraň Znarokově armádě vychází.

Marné naděje. Češi v bitvě roku selhali, čeká na velkou medaili trvá »

Když slyší dotaz, kde hledat hlavní rozdíl ve čtvrtinálovém klání, reaguje stručně: "Dostali jsme víc gólů, než jsme dali. Měli jsme se prosadit lépe, jenomže to se lehce řekne. Mohli jsme to i lépe zavřít. Dvou ze tří gólů jsme se měli vyvarovat," doplňuje. Jakmile pak protivník vedl 3:0, už se s výsledkem dalo jen obtížně něco udělat. "V hokeji se může stát cokoliv, třeba padnou tři góly za minutu. Všichni do toho dávali všechno, co síly stačily. Ale také se nám to neodrazilo, do koncovky před bránou, na hokejku," lituje. Výsledkem je vyřazení, které je k vzteku. "Mrzí to, s Rusy speciálně. Na ně je člověk vždycky namotivovaný. Je to Rusko! Ale bohužel se nedá nic dělat," uzavírá tiše.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz