Na Finy máme, porazit se dají, věří junioři. Smolař Galvas jde do boje

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

20. dubna 2017, 10:00

Václav Jáchim

(POPRAD, od našeho zpravodaje) Základní skupina byla velmi důležitá, ale pořád šlo svým způsobem o zahřívací kolo. Čeští junioři si brzy zajistili postup do čtvrtfinále, v dnešní velké bitvě na popradském ledě (od 13:30 hodin) vyzvou nadupané Finy. Soupeř je to nebezpečný, ovšem Češi ho v sezoně třikrát zdolali. "Máme čtvrtfinále, všechno předtím se maže. Je to o jednom utkání, stát se může cokoli. My víme, že Finy porazit můžeme. Není to soupeř, se kterými bychom prohrávali. Který by byl někde jinde," tvrdí asistent Patrik Augusta.

Fanshop

Severský výběr obhajuje zlato z loňského šampionátu v Grand Forks, kde skvělé letce výjimečných talentů velel Jesse Puljujärvi. Letos Finové nemají tak výjimečný ročník, ovšem jsou zase skvělí. Kristian Vesalainen vede s 11 body produktivitu turnaje, hned za ním jsou Miro Heiskanen a Joni Ikonen. "Mají tam kluky, kteří se dokáží prosadit. V každém mužstvu najdete v uvozovkách hvězdné hráče. Bude to boj! My půjdeme střídání od střídání, uděláme maximum," slibuje Augusta.

Také Češi disponují talentovanými borci. Zatím se tolik neprojevili, ovšem potenciál tu je. Klíčové bude, aby to reprezentanti předvedli na ledě. Všichni vědí, že to bude duel kdo s koho. Proti sokovi, který je vynikající. Ve skupině neztratil ani bod a Kanadu přejel poměrem 6:3. "Finský mládežnický hokej je charakteristický agresivním bruslením, dohráváním soubojů. Jedou své systémy,  kdy mají hráče na ose i na mantinelech. Přečtené je máme, oni zase nás," hlásí Augusta.

Osmnáctka má za sebou středeční přesun do Popradu, v novém prostředí si zatrénovala. Dnešní brzký start duelu zrušil možnost rozbruslení, ovšem Češi jsou zvyklí. Usínali s tím, že půjde o všechno! "Pokud budeme dělat, co máme, a nenecháme se zbytečně vylučovat, máme na každý tým," připomíná Jáchym Kondelík. V minulých duelech osmnáctku pokaždé srážel trošku jiný faktor hry, ale tohle je minulost. "Tři předchozí zápasy je třeba hodit za hlavu. teď začíná nejdůležitější část turnaje," upozorňuje Martin Kaut. Co je podle něj ve čtvrtfinále klíčové? "Rozhodovat bude určitě odpovědnost. Musíme se vyvarovat faulů, protože Finové mají výborně přesilovky," zmiňuje pardubický útočník. 

Kromě úvodního střetnutí s Běloruskem nebyla osmnáctka na turnaji kompletní. Ze sestavy vypadli zranění obránci Daniel Bukač a Jakub Galvas. Prvně zmíněný strávil středeční trénink na tribuně a patrně ani proti Finům nenastoupí, ovšem Jakub Galvas do boje jde. "Bavili jsme se s trenérem, jsem v sestavě, takže hrát budu," potvrzuje. Předchozí bitvy strávil na tribuně, což je pro každého hokejistu k vzteku. "Bylo to těžké. Když vidíte, že kluci makají, dřou, a vy jim nemůžete nijak pomoci... Jsem rád, že už mohu být zpátky na ledě," uleví si.

Olomoucký obránce toho zatím na šampionátu moc nestihl, během utkání s Bělorusy odstoupil a pak dlouho chyběl v činné službě. "V tom zápas toho bylo víc. Musím říci, že máme skvělé doktory a fyzioterapeuty, kteří mi částečně pomohli to zranění odstranit," děkuje na dálku. Šest dní nehrál Galvas zápas, teď ho čeká vypjaté čtvrtfinále. Bude těžké se s tím popasovat? "Určitě, ale možná bych mohl mít víc síly než ostatní kluci," uvažuje. "Přípravák s Finy byl před turnajem mým prvním zápasem po měsíční pauze, a šlo to. Věřím, že bych to měl zvládnout."

Ano, osmnáctka zná dnešního protivníka z přátelského utkání před turnajem. V Třinci dokázala Finy zdolat. "Určitě nám to pomůže. Je dobře, když víme, že se dají porazit. Pokud budeme hrát jako tehdy, máme šanci," povídá Galvas. Dobře ví, že velký mač bude mimořádný po všech stránkách. "Finové jsou jedni z nejlepších bruslařů, bude to o pohybu a o tom, kdo dá víc gólů." Jakubovi drží palce tatínek Lukáš, třinecký zadák dával synovi rady na dálku, především ho povzbuzoval v léčbě a v boji o návrat do sestavy. "Táta jezdí na naše zápasy, škoda, že jsem nemohl hrát. Díval se jen na kluky. Teď také dorazí a určitě bude fandit," uzavírá Jakub.

Odkaz na přenos velkého čtvrtfinále MS 18 ZDE

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz