Nečase ulovila Carolina, Chytila zase Jezdci. Králem draftu Švýcar Hischier

24. června 2017, 3:10

Václav Jáchim

Český hokej měl po roce opět zastoupení v prvním kole draftu NHL. Z dvanácté pozice uspěl Martin Nečas, talent Komety Brno naplnil původní odhady a záhy po elitní desítce vystoupal na pódium haly United Centre v Chicagu, aby slavnostně oblékl dres Caroliny. Jako 22. v pořadí uspěl také Filip Chytil, zlínského mladíka si zamluvili New York Rangers. Králem výběru elitních juniorů do NHL se stal ovšem jiný Evropan, švýcarský talent Nico Hischier jako číslo jedna připadl New Jersey. Jiný velký favorit Nolan Patrick skončil druhý a sáhla po něm Philadelphia.

Fanshop

Podle některých předpokladů mohl Martin Nečas (na snímku) atakovat i příčky v desítce, nakonec se dočkal jako dvanáctý. Míří do Caroliny, kde by mohl v brzké budoucnosti dostat velký prostor. Hurricanes postupně budují perspektivní mužstvo a konstruktivní útočník s vysokou herní inteligencí bude hrát v jejich plánech podstatnou roli.

Nečas navázal na dřívější české úspěchy Zacha, Zbořila, Pastrňáka či Vrány, uspěl v prvním kole a stal se pátým nejlepším Evropanem letošního draftu. Když přebíral dres Caroliny, mezi prvními ho pozdravil skaut Robert Kron, v minulosti rovněž vynikající útočník Brna. V prestižní páteční přehlídce měl český hokej ještě jedno zastoupení, z 21. pozice se prosadil Filip Chytil. Další člen loňské osmnáctky byl jedním z černých koníků draftu a slaví velký úspěch, ukázali na něj skauti New York Rangers. Nečas a Chytil se mezi nejlepší juniory draftu prodrali z Tipsport extraligy, přičemž jim pomohlo, že v Kometě a Zlíně dostali patřičný herní prostor po celou sezonu.

Výběr v Chicagu se zapsal do historie, coby sedmý hokejista z našeho kontinentu se stal totiž jedničkou Nico Hischier. Švýcarský útočník, jenž poslední sezonu strávil v kanadském juniorském týmu Halifax Mooseheads, nakonec předčil rivala Nolana Patricka a zamířil do New Jersey. Hischier překonal švýcarské maximum Nina Niederreitera (v roce 2010 pátá pozice), z Evropanů se předtím z podobného úspěchu radovali pouze Švéd Sundin, Češi Hamrlík se Štefanem a Rusové Kovalčuk, Ovečkin a Jakupov.

U většiny nezávislých organizací se na první pozici držel celou sezonu Nolan Patrick, ovšem kanadský útočník nakonec skončil druhý a zamířil do Philadelphie. Patrick měl v sezoně potíže s břišní kýlou, nestihl MS dvacetiletých, nicméně podobně jako Hischier by už na podzim mohl naskočit do NHL. Bronzový stupínek obsadil výtečný finský obránce Miro Heiskanen, jehož má Dallas. Třikrát v prvním kole vybírali zástupci nováčka z Las Vegas, postupně si zamluvili Kanaďany Codyho Glasse, Nicka Suzukiho a švédského obránce Erika Brännströma.

První kolo mělo letos 31 výběrů, velký úspěch zaznamenali Finové. Kluby NHL si jich zamluvili šest (Američanů bylo jen pět), kromě třetího Heiskanena se radovali také Välimäki, Vakanainen, Vesalainen, Jokiharju a Tolvanen. Ze Švédů se prosadili Pettersson, L. Andersson, Brännström a Liljegren, ruský hokej zastupuje pouze útočník Kostin. Další uchazeči o místa v organizacích NHL si musejí počkat na pokračování draftu, sobotní program druhého až sedmého kola začíná v Chicagu dnes od 16:00 SEČ.

Pořadí prvního kola vstupního draftu NHL 2017:

 1. Nico Hischier     New Jersey   Švýcarsko  útočník  Halifax
2. Nolan Patrick Philadelphia Kanada útočník Brandon
3. Miro Heiskanen Dallas Finsko obránce IFK
4. Cale Makar Colorado Kanada obránce Brooks
5. Elias Pettersson Vancouver Švédsko útočník Timra
6. Cody Glass Vegas Kanada útočník Portland
7. Lias Andersson NY Rangers Švédsko útočník HV´71
8. Casey Mittelstadt Buffalo USA útočník Green Bay
9. Michael Rasmussen Detroit Kanada útočník Tri-City
10. Owen Tippett Florida Kanada útočník Mississauga
11. Gabriel Vilardi Los Angeles Kanada útočník Windsor
12. Martin Nečas Carolina Česko útočník Kometa Brno
13. Nick Suzuki Vegas Kanada útočník Owen Sound
14. Callam Foote Tampa Bay Kanada obránce Kelowna
15. Erik Brännström Vegas Švédsko obránce HV´71
16. Juuso Välimäki Calgary Finsko obránce Tri-City
17. Timothy Liljegren Toronto Švédsko obránce Rögle
18. Urho Vaakanainen Boston Finsko obránce Jyväskylä
19. Josh Norris San Jose USA útočník USA 18
20. Robert Thomas St. Louis Kanada útočník London
21. Filip Chytil NY Rangers Česko útočník Zlín
22. Kailer Yamamoto Edmonton USA útočník Spokane
23. Pierre-Oliver Joseph Arizona Kanada obránce Charlottetown
24. Kristian Vesalainen Winnipeg Finsko útočník Frölunda
25. Ryan Poehling Montreal USA útočník St. Cloud
26. Jake Oettinger Dallas USA brankář Boston Un.
27. Morgan Frost Philadelphia Kanada útočník SS. Marie
28. Shane Bowers Ottawa Kanada útočník Waterloo
29. Henri Jokiharju Chicago Finsko obránce Portland
30. Eeli Tolvanen Nashville Finsko útočník Sioux City
31. Klim Kostin St. Louis Rusko útočník Dyn. Moskva

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz