Nečase znám od čtyř let, říká Martin Kaut. Z Kanady ho lákali marně

Foto: Jan Jedlička, hcdynamo.cz

Patří k nejvytíženějším českým juniorům v Tipsport extralize, na ledě si ho hned všimnete. Martin Kaut vyniká bruslením, nasazením i šikovností. V dresu pardubického Dynama zatím nasbíral dva góly a stejný počet nahrávek, od trenéra Miloše Holaně dostává solidní porci minut. "Za každých okolností do toho jdu naplno, chci odvádět maximální výkony. A jestli mám pět nebo deset minut za zápas, to není podstatné," říká odchovanec hokeje ve Žďáru nad Sázavou.

Fanshop

Do nejvyšší soutěže naskočil už loni, tehdy o sobě dal Martin sympaticky vědět. Člen reprezentační osmnáctky absolvoval s juniorskou reprezentací celou povedenou sezonu, škoda jen, že ji nekorunoval úspěch na světovém šampionátu. Kaut má nyní další motivaci. Coby člen dvacítky touží po mistrovství světa v Buffalu. "Je to jeden z mých aktuálních cílů. Ten druhý se týká draftu NHL," hlásí.

Kaut je sice ročník 1999, ale jelikož se narodil až po 15. září, výběr talentů do nejslavnější ligy planety se ho bude týkat až v červnu 2018. Podobně jako Filipa Zadiny, Jakuba Škarka, Kryštofa Hrabíka nebo třeba Filipa Krále. "Abych se přiznal, odhady draftu moc nesleduju. Je to určitá informace, ale podívejte se na Filipa Chytila. Loni o něm nikdo nemluvil a on byl pak draftován v prvním kole," upozorňuje.

Ve 2 ráno mě vzbudil manažer Brandonu a říkal, že doufá v můj příchod

Martin ví, že je v důležité fázi kariéry. Podobně jako jiní nadaní hráči zvažoval, zda zůstat doma, nebo přijmout nabídku z Kanady. Zadina či později Král odešli, jiní členové minulé osmnáctky nikoli. Kaut taktéž. "Každý si musí vybrat svoji cestu, tohle rozhodnutí je individuální. Já se rozhodl pro Pardubice, i když nabídka z Kanady ve hře byla," připouští.

Do CHL ho draftovali zástupci týmu Brandon Wheat Kings, Kaut o tom v první chvíli nevěděl. "Opravdu ne, bylo to překvapení. Pak mi volal agent Aleš Volek, že to v draftu takhle dopadlo," zmiňuje. Zástupci Brandonu viděli Kauta v reprezentačním dresu. Zvolili si ho jako svoji volbu mezi zahraničními juniory, což běžně znamená, že klub s hráčem najisto počítá. "Pak mě bombardovali s tím, abych k nim přišel. Nezapomenu, jak mě ve dvě ráno vzbudil telefon a generální manažer říkal, že doufá v můj příchod," usměje se.

Zájmu si vážil, ovšem zvolil jiný krok. "Probíral jsem to jen s rodiči a s Alešem Volkem, nakonec jsem se rozhodl, že chci hrát v Dynamu extraligu." Zatím nemá důvod litovat. "Nastupuju pravidelně, jenom bychom mohli mít víc bodů. Kdyby se nám povedlo posunout na lepší příčky v tabulce, asi bych pak dostal i výraznější prostor. Vždycky to tak bývá. Pokud se nedaří, mladí hrají méně," konstatuje racionálně.

Kariéra po draftu? Musím pracovat a věřit. V podvědomí to mám

Kaut má všechno v hlavě srovnané. Snaží se být stále lepším hokejistou, v Dynamu se jeví velice sympaticky. Stejně tak na mezistátní úrovni, s dvacítkou už v sezoně absolvoval několik akcí. "Pro nás všechny je velkou motivací, co se povedlo Martinu Nečasovi a Filipu Chytilovi. Oba se dostali do prvních týmů NHL," připomíná. Tahle zpráva zatím není moc příznivá pro dvacítku. "Chýťu teď Rangers poslali na farmu, možná se to stane i Nečimu. Pak by do dvacítky mohli. S oběma kluky si píšu, jsme neustále v kontaktu. Uvidíme, jak to s nimi dopadne. Každopádně se jim povedla velká věc, NHL jim strašně přeju," vzkazuje.

Kamarády z ročníku zná velmi dobře. "Filip Chytil má stejného agenta, Martin Nečas je stejně jako já ze Žďáru nad Sázavou. Poprvé jsme se potkali snad ve čtyřech letech, už strašně dávno. Kamarádí spolu i rodiče, pan Nečas pracuje s mým taťkou. Takže když jsme začali jezdit na nároďák, s Nečim jsme skoro pokaždé spali na pokoji," přibližuje. Letitého kamaráda by samozřejmě rád napodobil. "Teď vůbec nevím, co bude po draftu. Navenek to neřeším, musím hlavně pracovat, zlepšovat se a věřit. Ale v podvědomí to je," přiznává.

Zatímco nedávný pardubický parťák Filip Zadina vyrazil v srpnu za angažmá do kanadského Halifaxu, kde poznává jiný hokej a život bez nejbližších, Martin Kaut se snaží zaujmout doma. Ale osamostatnit se musel také. "Když jsem přecházel ze Žďáru do Pardubic, hodně to ovlivnila mamka. Chtěla, abych bydlel se starším bráchou," říká. Tomáš Kaut ještě na jaře oblékal dres Dynama, nyní válčí za kladenské Rytíře. "Hrozně moc mi pomohl," děkuje Martin. "Možná jsem ho i někdy štval, když to řeknu slušně. Ale věděl, jaké to je, když v mladém věku přijdete do neznámého prostředí. V osmnácti zažil do samé. Teď mám v Pardubicích byt, který mi poskytl. Takže mi vůbec nic nechybí," usmívá se závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz