Nechali jsme tam všechno, líčí Muška. Vzpomínat bude do konce života

Foto: Thomas Hiller, scb.ch

(BERN, od našeho zpravodaje) Jen jeden ze čtyř českých zástupců v Lize mistrů se nedostal do play off. Mountfield ztratil postup v posledním zápase, po výtečném začátku inkasoval v Bernu pět gólů. Mladá sestava se i tak držela dobře, obránce Jakub Muška navrch skóroval. „Je to fakt velká zkušenost, jsem za to rád,“ hlásí osmnáctiletý bek.

Fanshop

Hradečtí před utkáním drželi druhou postupovou pozici, ale v úterý jasně potvrdili, že Liga mistrů pro ně není prioritou. Doma nechali odpočívat většinu opor, místo toho dali šanci svým juniorům i hráčům, které mají ve WSM Lize. A v rámci úspor se vydali autobusem, na rozdíl třeba právě od Bernu, jenž do Česka přiletěl vlastním letadlem.

Oceláři slaví postup do play off Ligy mistrů! Hradec v CHL skončil »

„Po té dvanáctihodinové cestě nebylo lehké dostat se do tempa. Ráno na rozbruslení jsme se jenom rozjížděli, nechtěl bych vidět, jak by to vypadalo bez něj. Bylo vidět, že máme těžké nohy,“ říká Muška. To ale týmu vůbec nezabránilo ve skvělém začátku! „Vletěli jsme na ně, oni si možná mysleli, že to půjde samo. Asi věděli, že nejsme v nejlepší sestavě.“ Mountfield soupeře v první třetině přehrával, neproměnil dva nájezdy, až chvíli před pauzou skóroval Vopelka.

Ale hubené vedení nestačilo. Bern po pauze přepnul na vyšší rychlost a hostům nasypal čtyři góly. Pak už bylo po zápase. „Přestříleli nás, přejezdili nás. Byli o třídu výš, s tím se nedalo nic dělat. To byli páni hokejisti, všichni už mají něco za sebou,“ ví mladičký obránce.

„Trenéři nám poděkovali, že jsme makali na sto procent. Myslím, že všichni jsme tam nechali úplně všechno, co v nás bylo.“

Stežejním momentem bylo vyrovnání, po němž odstoupil zraněný Radek Pilař a do sprch musel i Mislav Rosandič, jenž při odpalování puku nechtěně trefil čárového rozhodčího. Hradci potom zbylo už jen pět obránců a deset útočníků. A v takovém složení vzdoroval marně.

Marně, leč statečně. Tečku za zápasem nakonec udělal gólem na 5:2 právě Muška, i když se zdálo, že jeho střelu ještě tečoval Tomáš Zigo. „Původně jsem si to myslel, ale ptal jsem se ho a on říkal, že ne. Takže to byl jejich hráč. Jsem rád, že mi tam padl, zkusím si pak najít nějaké video. Podívám se, jestli to Zigi fakt netečoval. Jestli na mě třeba není jenom hodný, že mi ho chtěl dopřát,“ směje se hradecký odchovanec, který se trefil ve svém druhém zápase za A-tým.

„Každý gól nebo asistence potěší, každý hit. Cokoli, z čeho můžeš mít radost, tě v tom zápase potěší. Ale první je týmový výsledek, a to byla prohra. Bohužel. Přijeli jsme vyhrát, s klukama jsme si říkali, že do toho chceme jít naplno,“ hlásí bez zaváhání. A v tomhle ohledu Východočeši rozhodně nezklamali. „Trenéři nám poděkovali, že jsme makali na sto procent. Myslím, že všichni jsme tam nechali úplně všechno, co v nás bylo,“ pokyvuje vyčerpaný obránce.

Foto: Thomas Hiller, scb.ch

Pomohli k tomu i hradečtí fanoušci. Přestože všichni asi věděli, s jakou sestavou a jakými ambicemi tým do Bernu pojede, vypravili svůj autobus. A v obrovitém hledišti byli překvapivě slyšet dost.

„Měl jsem tam pár kamarádů, kteří mi říkali, že jedou a těší se na to. Tušili, že s tímhle týmem nebudeme předvádět nějaký pěkný hokej. Ale byli tady proto, aby si to užili stejně jako my. Snad se jim to vyplnilo, snažili jsme se jim dělat radost. Chceme jim poděkovat, jsou fantastičtí,“ vzkazuje Muška. Po utkání jim tleskal i domácí kotel!

„Budu na to vzpomínat do konce života. Viděl jsem, kde jsou moje nedostatky, nebo v čem si myslím, že jsem nebyl špatný.“

Hlavní město Švýcarska hokejem neuvěřitelně žije, však se může pochlubit nejlepší návštěvností v Evropě. Tím už je proslulé. Úternímu zápasu oficiálně přihlíželo 13 689 diváků, což by zase bylo fantastické číslo. Ovšem sedmnáctitisícová hala byla podle letmého odhadu zaplněna možná z poloviny. Na mysl tak přicházejí otázky, jak to vlastně s těmi rekordy doopravdy je...

Ale zpět k Muškovi, autorovi poslední branky Mountfieldu v letošní Lize mistrů. Jeho příběh stojí za to. Má za sebou sice dva tituly s mladším dorostem, ale ještě loni se musel ohánět, aby si ve starším dorostu udržel místo. Teď si zahrál první dva zápasy za dospělé, proti špičkovému evropskému týmu, a navrch slavil svůj první gól. From zero to hero!

„Budu na to vzpomínat do konce života. Strašně moc mi to dalo. Viděl jsem, kde jsou moje nedostatky, nebo v čem si myslím, že jsem nebyl špatný. Ale hlavně ty nedostatky jsou poznat o dost víc než v extralize juniorů. Tady je to úplně jiné tempo, hráči jsou vyspělejší, chytří, vědí, co mají dělat. Ta zkušenost je fakt velká, jsem za to rád,“ dodává Jakub Muška. Jeden gól z něj určitě nedělá hrdinu, ale hradeckého zadáka aspoň přesvědčil, že cestu má otevřenou.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz