Oslava? Asi byla trapná, ale je mi to jedno, smál se po prvním gólu Beran

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Kletba domácího ledu konečně prolomena. Plzeňští hokejisté venku excelují a pravidelně vozí na západ Čech bodové zisky, ale na vlastním hřišti tak přesvědčiví v lednu nebyli. V trojboji Mladá Boleslav – Třinec – Zlín nezískali ani bod, když vstřelili jen jednu branku. Své trápení už ale v duelu s Pardubicemi neprotahovali – Východočechy vyprovodili 4:1.

Fanshop

Proti Dynamu se indiánům letos daří skvěle. Z předchozích třech zápasů si zapsali devět bodů a pokaždé se radovali ze čtyř vstřelených gólů. Ani tahle sympatická statistika jim před duelem neodlehčila – k marodovi Dominiku Kubalíkovi se přidal jeho parťák z první formace Miroslav Indrák a elitní lajna čítala z původního složení už jen centra Jaroslava Kracíka. A proto nastal čas na velký příběh číslo jedna.

Nejenže se po nucené pauze vrátil do sestavy Mário Bližňák, svůj návrat na led o dva a půl týdne přispíšil Ryan Hollweg. Mantinely duněly, ochozy jásaly a spoluhráči si ho nemohli vynachválit. „Pomohl nám strašně moc. Už jen po psychické stránce, protože víme, že soupeři z něj mají respekt. Když je na ledě nebo na střídačce, tak jsme šťastní, že tu s námi může znovu být a že je fit,“ pěl chválu na plzeňskou vousatou čtyřiačtyřicítku Matěj Beran, velký příběh číslo dva.

Dvaadvacetiletý útočník už druhou sezónu čekal v nejvyšší soutěži na první gólový zápis. Pravda, v utkáních Plzně toho moc neodehraje. Jeho místo bývá zpravidla ve čtvrté lajně, které nepřísluší primárně hru tvořit. Herní pohodu tak čerpá v partnerských druholigových Klatovech, jež na blízké spolupráci s modrobílým klubem fungují jako jeho farma. Tam Beran exceluje s průměrem kolem dvou kanadských bodů na zápas.

V duelu s Pardubicemi se vyšvihl do první lajny právě místo nemocného Indráka. „Dozvěděl jsem se to dneska ráno při pohledu na vyvěšenou sestavu. S Kubou Lvem a Jardou Kracíkem jsme si něco řekli a jsme samozřejmě rádi, že jsme dali aspoň ten jeden gól,“ vyprávěl. „Ten jeden gól“ byl právě jeho. První extraligový. První kanadský bod letos. Druhý kanadský bod v extralize vůbec.

„Radost jsem měl neskutečnou, ani jsem nevěděl, jak se radovat, takže to vypadalo možná trapně, ale to je mi jedno,“ smál se. A jak vůbec Beran otevřel skóre duelu? „Jel jsem od rohu do brány a viděl jsem, že Jarda Kracík má puk. Vím, že ho umí skvěle nahrát, což potvrdil, parádně mě našel a já se zblízka trefil.“

Na Beranův gól navázal ve druhé třetině Nick Johnson, další z navrátilců do sestavy. Ten si svůj první zápas po uzdravení odehrál o kolo dříve v Karlových Varech, v pátek se připomněl i plzeňským příznivcům. Ve 28. minutě zvyšoval už na 2:0.

„Káca (Petr Kadlec) skvěle našel Ondru Kratěnu, ten to poslal mně do otevřeného prostoru a já byl v souboji jeden na jednoho s gólmanem. Povedlo se mi udělat pohyb do strany a pak brankáře překonat mezi nohy,“ řekl americký útočník krátce po zápase. „Odehráli jsme výborný zápas do defenzivy a Machy nás hodně držel. Navíc jsme perfektně odehráli oslabení. To rozhodlo.“

Oslabení, která Johnson zmiňuje, se nakupila na konci druhé třetiny. Pardubice se snažily se zápasem něco udělat a přitvrdily u hrazení. Nebo že by přitvrdila Plzeň? Ve výsledku to bylo nakonec jedno. Rozhodčí otvírali jedna vrátka na trestnou lavici za druhými a byli to domácí, kteří se bránili. To když byl Jakub Lev vyloučen za trefení Nahodila u mantinelu. Rozhodčí zprvu vylučovat nehodlali, ale v přerušení, které způsobila bitka Lva se mstitelem Čáslavou, poslali domácího hráče předčasně do kabin za vražení na hrazení.

„Tři body jako tři body. Je jedno, kde je seberete, hlavně že je máte. Jsme rádi kvůli lidem, aby byli šťastnější a chodili ve větším počtu.“

Pardubice v dlouhé početní výhodě dokázaly vstřelit branku, když se trefil Tyler Redenbach. „Fauly tak byly posouzené,“ řekl Beran prostě. „Naštěstí jsme z toho dostali jen jeden gól, protože kluci, kteří je bránili, odvedli skvělou práci. Výborně zachytal Machy (Matěj Machovský), který potvrdil, že je vynikající gólman,“ poslal ještě velkou poklonu svému kamarádovi v brankovišti.

Více zásahů do černého Dynamo už nepřidalo. Emoce se na ledě uklidnily a indiáni přidali dva góly. Nejprve se po Hrňově přihrávce zpoza branky radoval Svoboda, aby trefu do prázdné klece při pardubickém power-play přidal kapitán Kratěna. Čtvrtá plzeňská výhra a počtvrté čtyři vstřelené branky. Na první pohled lehká práce. Beran ale nesouhlasí.

„Bylo to hodně těžké,“ přiznal. A samozřejmě kvitoval, že se jeho týmu podařilo prolomit prokletí vlastního ledu. „Tři body jako tři body. Je jedno, kde je seberete, hlavně že je máte. Jsme rádi kvůli lidem, aby byli šťastnější a chodili ve větším počtu. Jsme vděční, že zůstali na naší straně a výborně fandili. Patří jim velký dík,“ věnoval závěrečné poděkování na tribuny HM Arény.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz