Ovečkin začal zase střílet góly, proti Minnesotě se blýskl parádním obranným zákrokem

27. březen 2012 06:28 | Jan Vacek twitter

V dosavadním průběhu ročníku se trápil a zaostával za očekávání, v závěru základní části však nabírá Alexander Ovečkin (na snímku) parádní formu. Kapitán Washington nastřílel v březnu už deset gólů, v posledních pěti duelech stihl hned sedm přesných tref. Hvězdný Rus si navíc parádně plní i defenzivní úkoly, což prokázal i v nedělním souboji s Minnesotou, kdy fantastickým zákrokem zmařil rychlý protiútok soupeře.

Ovečkin od svého vstupu do NHL v sezoně 2005/06 působil jako mašina na góly. Hned čtyřikrát se dostal na hranici padesáti úspěšných zásahů, v ročníku 2007/08 jich bylo dokonce pětašedesát. V této sezoně se však dlouho zdálo, že se rodák z Moskvy nepřehoupne ani přes třicet branek.

V závěru základní části však nabral Ovečkin výbornou formu, díky deseti gólům během března drží naděje svého Washingtonu na postup do play off nad vodou. "Nevím, co se děje, ale znovu můžeme vidět, s jakou lehkostí střílí góly. To pro něj bylo vždycky typické," říká pro Washington Post Mike Knuble.

Kapitán amerického celku má aktuálně na kontě šestatřicet gólů, kromě zlepšené produktivity však pomáhá Ovečkin svému týmu i precizní defenzivou. Naposledy to prokázal v nedělním duelu s Minnesotou. Washington vedl v domácím prostředí 1:0, v závěru druhé části měl navíc k dispozici přesilovku.

Jeden z obránců se však na modré čáře dopustil chyby, kotouče se zmocnil kapitán Wild Mikko Koivu a společně s Calem Clutterbackem se řítili osamocení na brankáře Capitals. Ovečkin však dokázal bleskově finského reprezentanta dobruslit a díky famóznímu zákroku dokonce vybojoval puk.

V následné akci pak Ovečkin přihrál spoluhráči Mathieu Perreaultovi na druhý gól. "Byl to zlomový moment celého zápasu," podotkl Mike Knuble. "Byl to skvělý zákrok. Vypadalo to, jako by hrál Ovie v obraně celý život. Tenhle okamžik změnil vývoj celého utkání," rozplýval se kouč Dale Hunter.

Ovečkin sice neprožívá ideální sezonu, ze svého nasazení a bojovnosti však vůbec neubral. "Znamená to, že dělá vše proto, aby tenhle tým vyhrával," pochvaluje si Jason Chimera. "A to je vůbec ta nejpodstatnější věc. Vypovídá to o jeho charakteru, není na ledě jenom proto, aby dával góly. Chce nám pomoci v každé situaci."

Ruský car se před nejdůležitější fází sezony dostává do varu, jeho forma se projevu i na prostoru, který na ledě dostává. Naposledy proti Minnesotě odehrál více než šestadvacet minut. "Kdykoli byl na ledě, vypadal velice čerstvě. Proti Wild měl spoustu sil, na hřišti to jednoznačně prokázal," říká Hunter.

Sám Ovečkin si uvědomuje, že po hluchém období jeho forma znovu roste. "První třetina byla hodně náročná, hrál jsem prakticky každé druhé střídání. Ale dostal jsem se pořádně do hry, což je pro mě důležité. Přijde mi, jako bych se dostával do formy, kterou jsme měl zhruba před dvěma lety," přiznává kapitán Washingtonu. V úterním klíčovém souboji s Buffalem to bude mít možnost znovu prokázat.

Zahraničí