Patera o odmítnutí Slovanu a trenéřině. Co o něm soudí svěřenci?

Foto: rytirikladno.cz

Pavel Patera mnoha lidem změnil život. Vím, o čem mluvím. Řadím se mezi ně. Při pohledu na jeho hru se prostě nešlo do tohoto sportu nezamilovat. Jako předškolák jsem si na hokejového génia s číslem deset hrával den co den. Otloukal jsem zdi holí a míčkem a otravoval sousedy křikem: Pateja, Pavel Pateja, góóóól!

Fanshop

Určitě nejsem sám, kdo má dětství spjaté s tímto hráčem. I pro mnoho dalších malých (i když dnes už trošku přerostlých) fanoušků zůstává symbolem zlaté éry českého hokeje. Patera, Procházka, Dopita... Na tyto skvělé hráče a okamžiky s nimi spojené se nezapomene.

Už je to několik měsíců, co hokejová kariéra Pavla Patery skončila. Odešel hokejový mohykán ověnčený čtyřmi zlaty z MS a jedním, zdaleka tím nejcennějším, z Olympijských her v Naganu. U milované hry zůstal, naštěstí pro český hokej - trénuje kladenskou mládež. „Tahle práce mě hrozně chytla," netajil se v interview pro hokej.cz. „Baví mě díky tomu, že je vidět, jak jdou kluci nahoru a tým se zlepšuje. To mě strašně naplňuje."

„Trénování mě chytlo. Je vidět, jak jdou kluci nahoru a tým se zlepšuje. To mě strašně naplňuje."

Těžko si představit lepšího učitele než Pavla Pateru. „Jestli ke mně mají kluci respekt? To je spíš otázka přímo na ně," říká. „Že by si ale něco dovolovali, tak to ne (úsměv). Kluci jsou dobří a poslouchají. Myslím si, že je můžu něco přiučit," dodal v jeho případě jak jinak než skromně.

Otázka přímo na ně? Dobrá, kontaktovali jsme Paterova svěřence z mladšího dorostu PZ Kladno Adama Runzu. Co soudí o slavném hráči?

„Myslím si, že je to dobrý trenér. Já měl to štěstí, že ho znám už několik let i mimo hokej, takže můžu říct, že je to i dobrý člověk, kterého si vážím a mám rád," uvedl patnáctiletý útočník. „Co se trénování týče, tak jsem rád, že ho dali zrovna do našeho týmu, protože má hodně zkušeností a hokeji rozumí. Je dobrý i v tom, že se s ním dá mluvit o všem i mimo led," kvituje Runza. „I když se Patýz může zdát jako klidná povaha, tak když se fakt naštve, umí být tvrdý a umí nás kluky dát do kupy. To jsme pak všichni v pozoru."

„ Je to dobrý trenér. Já měl to štěstí, že ho znám už několik let i mimo hokej, takže můžu říct, že je to i dobrý člověk."

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Ještě v létě přitom bylo ve hře pokračování Paterovy bohaté kariéry. Enormní a také neskrývaný zájem o jeho služby mělo Ústí nad Labem řízené Janem Čalounem, rovněž členem nezapomenutelné naganské party. „U mě už po sezoně převládala jen jediná možnost - že bych hrál za Kladno. To ale zájem nemělo. Samozřejmě jsem byl za nabídku Ústí moc rád, ale upřímně, nechtělo se mi být každý den tři hodiny v autě tam a zpátky. To rozhodlo. Nechtěl jsem nikam dojížděť, ale být s rodinou. Kdyby bylo Ústí blíž, tak bych asi pokračoval," přiznává 44letý Patera.

„Nechtělo se mi být každý den tři hodiny v autě tam a zpátky. Kdyby bylo Ústí blíž, tak bych asi pokračoval."

Jeho posledním působištěm tak byla Olomouc, která s jeho pomocí uhájila těžce vybojovanou extraligovou příslušnost. „Olomouci hodně fandím. Byl jsem se na ně párkrát podívat, když hráli poblíž. Hrají vážně nádherný hokej, plný bruslení a kontaktů. Myslím si, že jsou pro každého hodně nepříjemným soupeřem. Doufám, že se dostanou do play off," drží palce na dálku.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz