Pejzlová jako první Češka vyhrála NCAA. Neuvěřitelný úspěch, říká

Foto: archiv M. Pejzlové

Sedm českých hokejistek v letošní sezoně hrálo nejvyšší divizi americké univerzitní soutěže NCAA, což je pro naši zem dosud rekordní zastoupení. Ale nezůstalo jen u účasti – devatenáctiletá Michaela Pejzlová coby nováček na Clarkson University dosáhla až na úplný vrchol! „V našem malinkém městečku to slavil úplně každý,“ říká mladá útočnice v rozhovoru pro hokej.cz.

Fanshop

Odchovankyně Pardubic se do zámoří vydala už ve čtrnácti letech. Přes středoškolský hokej se loni dostala na univerzitu, ale tak parádní první rok si snad ani nemohla přát. Ve 37 zápasech nasbírala 32 kanadských bodů (11+21), díky tomu se zařadila mezi nejlepší „freshmany“ – tedy nováčky soutěže. Ale hlavně se svými Clarkson Golden Knights vyhrála titul národních šampionek, což se před ní ještě žádné české hokejistce nepovedlo.

Povídejte, jak obrovský úspěch to znamená?
Trochu se to dá přirovnat k chlapskému Stanley Cupu. Je to vlastně nejvyšší liga, kterou můžou ženy hrát, i když teď už běží ženská NHL. Tam je ale málo týmů. Vyhráli jsme základní část naší konference a pak i play off. Je to neuvěřitelný úspěch a zážitek, na to se nikdy nezapomíná. Moje škola to vyhrála podruhé, poprvé před třemi lety.

Měly jste už od začátku sezony tak vysoké ambice?
Když před těmi osmi měsíci přišel člověk do kabiny, byla tam neuvěřitelná atmosféra. Od začátku do konce všichni věřili, že to vyhrajem. Začátek pro nás sice nebyl úplně nejlepší, prohrály jsme čtyři zápasy za sebou, i s Wisconsinem, což byl nejlepší tým. Ale všichni jsme věřili, že to dotáhneme až do konce. Všichni táhli za jeden provaz. Trenéři, hráčky, nikdo si podle mě v žádnou chvíli nemyslel, že bychom to nevyhrály.

Jaký byl systém vaší soutěže a jak jste postupovaly v play off?
Po základní části se udělá pořadí týmů ze všech konferencí a prvních osm hraje čtvrtfinále. Ti, co pak postoupí, jsou „Frozen Four“. My jsme skončily celkově druhé, první byl Wisconsin. Ve čtvrtfinále jsme porazily Cornell, v semifinále Minnesotu Gophers. Ta předtím vyřadila Minnesotu Duluth, kde hraje Mrázka (Kateřina Mrázová). Finále jsme hrály s Wisconsinem.

Foto: archiv M. Pejzlové

Už jste to nakousla, jak kvalitní hokej se v soutěži hraje?
Jak říkám, myslím si, že to je nejlepší liga, která se dá v ženském hokeji hrát. Všechny hráčky, co jsou v kanadském a americkém nároďáku, ji hrály nebo hrajou doteď. Jsou to určitě nejlepší čtyři roky hokeje, co si člověk zahraje.

Ve vašem týmu jsou nějaké známější hráčky?
My máme hodně Kanaďanek a asi jenom tři nebo čtyři Američanky. Cayley Mercer, Loren Gabel, ale to ani nemusím jmenovat… Všechny hrály za reprezentaci do osmnácti let a většina z nich pak i v týmu do dvaadvaceti let. Elizabeth Giguere, která byla v lednu na turnaji ve Füssenu, přijde příští rok. Teď na mistrovství světa byly Renata Fast a Erin Ambrose, ty u nás graduovaly minulý rok.

Jaké to pro vás je, být v týmu jediná Evropanka?
Mně to nějak nevadí. Už jsem pryč dlouho, v tomhle prostředí jsem od čtrnácti let. I když je pravda, že na Stansteadu jsem měla Buky (Kateřinu Bukolskou). Když jsem loni přišla, svoji spolubydlící jsem vůbec neznala, a od prvního dne jsou z nás nejlepší kamarádky. Takže mi to nedělá problém.

Foto: archiv M. Pejzlové

Jak se zpětně ohlížíte za svým rozhodnutím jít do Ameriky?
Myslím, že všechny holky by měly jít hrát hokej do Ameriky. Nemyslím jenom z Česka, odevšud. Je to neuvěřitelná zkušenost a fakt si zahrají nejlepší hokej. K tomu ještě můžou chodit do školy, což je hodně důležité. V Česku se hokej a škola absolutně nedají skloubit. Pokud chce někdo chodit na vysokou školu, nemůže hrát dobrý hokej. Tam dostanete dobré vzdělání a výborný hokej.

Čtěte na NHL.cz:
Univerzitní NCAA dobývají české ženy. Je to nejlepší liga, jakou můžeme hrát, říká Vanišová »

Cítíte se být už částečně Američankou? Že na tenhle kontinent trochu patříte?
Něco jsem si osvojila. Občas mám tendence dělat něco, co děláme my v klubu. Ale čtrnáct let jsem žila v Česku, to mi samozřejmě nikdo nevezme.

Jakou jste měla v letošním týmu roli?
Hrála jsem centra první lajny s Cayley Mercer a Genevieve Bannon. Vedla jsem statistiky nováčků a dostala se do all-star týmu nováčků. Myslím, že i pro mě to byla neuvěřitelná sezona. Největší dík patří mým dvěma spoluhráčkám, které mě vytáhly úplně maximálně. A samozřejmě i celý tým. Naši trenéři jsou výborní, jim musím poděkovat, že mám vůbec možnost hrát za takový tým a že mi natolik věřili. V prváku hrát centra první lajny, to se nevidí moc často.

Foto: archiv M. Pejzlové

Jaké byly oslavy? Brzo po výhře jste už mířila na mistrovství světa.
Přiletěla jsem asi tři dny po tom, co jsme vyhrály. Ty tři dny byly neuvěřitelné, v našem malinkém městečku to slavil úplně každý. Pak jsem se samozřejmě musela soustředit na mistrovství světa.

Co vás čeká příští sezonu?
Moje role v týmu se bude měnit. Letos sice tým hodně stál na naší lajně, ale dost to bylo o těch dvou. Teď budou graduovat, takže já ztratím obě svoje křídla. Ale už jsme se bavili s trenéry, jak budou příští rok vypadat lajny, a myslím, že i na mě už to bude stát víc. Jako nováček jsem si ze začátku moc nevěřila, kdežto teď už budu mít trochu vůdčí roli.

Ale bude to pro vás těžké. První rok, a hned meta, kterou nejde překonat...
Na to se nikdy nezapomíná, ale budeme se to snažit vyhrát víckrát. Klidně čtyři roky za sebou. Když jsem to vyhrála jednou, nemůžu si sednout na zadek a nic nedělat.

Foto: archiv M. Pejzlové

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz