Peslarová podruhé Hokejistkou roku. Není to jen moje zásluha, říká

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Letošní hlasování o nejlepší hokejistku sezony bylo především soubojem reprezentační kapitánky Aleny Polenské a brankářky Kláry Peslarové. Ve prospěch druhé jmenované rozhodly jen čtyři body! Odchovankyně Poruby předvedla parádní výkony na světovém šampionátu v Kamloops, kde Češky poprvé v historii postoupily do čtvrtfinále. I díky tomu Peslarová pozvedla trofej znovu po dvou letech. „Když budeme jako jednotlivci i jako tým pracovat, tak můžeme za pár let, nebo třeba i příští sezonu, být zase někde jinde,“ říká mladá gólmanka v rozhovoru pro hokej.cz.

Fanshop

V devatenácti letech jste Hokejistku roku vyhrála už podruhé. To je slušný počin, že?
Já si myslím, že to není jenom moje zásluha, ale i zásluha holek celkově. Hokej je kolektivní sport a hrajeme společně. Pak na závěr je to jen o tom, jak to lidi posoudí. Já se na to dívám z toho hlediska, že jsme tým.

Čím jste si podle sebe ocenění zasloužila? Jak se vyvíjela vaše sezona?
Všechno začalo ve Švédsku. Ze začátku to nebylo nějak příjemné, pořád jsme se v bráně točily, ale potom už jsem dostala víc prostoru chytat. A na reprezentaci jsem taky chytala. Potom jsme jely na mistrovství, kde se na mě v bráně sázelo. Bylo to pro mě třeba o dost lepší než Rusko.

Po psychické stránce vám tedy Švédsko hodně pomohlo?
Ano. Hodně mi to pomohlo v růstu v bráně i v psychice.

A pak vám skvěle vyšlo mistrovství světa.
Usuzuju, že mi vyšlo. Ale musíme to brát tak, že pro velkou část z nás šlo o první mistrovství top divize a samy jsme si moc nemohly vyzkoušet, jak se v ní hraje. Měly jsme přípravné zápasy s Němkami, které sestoupily, tam jsme vyhrály 8:1 a 2:0. Ale to bylo na začátku sezony v srpnu. Jinak jsme hrály hlavně s týmy z nižší divize, takže jsme se nemohly moc připravit. To nám nepomohlo a na mistrovství jsme se pomalu rozkoukávaly. Nikdo si nemyslel, že to dotáhneme do čtvrtfinále. Každý si myslel, že tam nějak prohrajeme a budeme hrát automaticky o udržení. Ale hodně jsme se stmelily a hrály jako tým.

„Nikdo si nemyslel, že to dotáhneme do čtvrtfinále.“

V čem byl pro vás jako gólmanku hlavní rozdíl oproti nižší divizi?
Když zhodnotím jenom loňské mistrovství a letošní... Tam na mě šlo za zápas deset střel, a tady jsem jich měla deset už v první třetině. Týmy hodně chodí do brány, tlačí se tam a dorážejí. Je to pro mě jiné, samozřejmě mají o dost lepší hokejové myšlení.

Jediný zápas, kde jste víceméně neměly šanci, bylo čtvrtfinále s Finskem. V přípravě těsně před mistrovstvím jste s ním ale prohrály až v prodloužení. Čím to?
Finky o nás nevěděly, jak budeme hrát. My jsme se na ně koukaly na videu, ale taky jsme netušily, jak na tom na ledě doopravdy jsou. Myslím, že nás podcenily. Myslely si, že dají automaticky dva tři góly a pak už to půjde samo, ale my jsme je překvapily naší hrou a tím, jak jsme týmově bojovaly. Podařilo se nám dát gól na 1:0 a ony zjistily, že s námi nemůžou hrát tak, jak hrajou. Začaly trochu víc bojovat. A potom ve čtvrtfinále už věděly, jak na nás. Musely si na nás dávat bacha, protože už věděly, že můžeme překvapit. Že se může stát, že je fakt porazíme. Ale bohužel se nestalo.

Švédsko se mi líbí, liga je kvalitní, hlásí Peslarová. Bude z ní kuchařka? »

Myslíte, že vás na turnaji podcenili i další soupeři?
Takhle bych to zase neřekla. Samozřejmě jsme byli braní jako outsideři, ale my jsme to zase braly tak, že všechny týmy byly hratelné. Švýcarky nás třeba už znají, s těmi hrajeme zápasy na různých turnajích. Možná se taky strachovaly o to, abychom je neporazily a ony nemusely hrát o sestup. S Japonkami máme dlouhodobě problémy. A Švédky... To vždycky rozhodly takové blbé góly.

Koncovky zápasů jste příliš nezvládaly. Čím to podle vás bylo?
Asi jsme přestaly hrát. Když jsme vedly, už jsme to v hlavě měly tak, že to půjde samo. Nebo nám docházely síly... Nedokážu popsat, jaký byl důvod, že poslední minuty byly hrozné.

„Nejsme jako muži, kteří hrají x let do čtyřiceti a mezitím mají doma manželky a děti. To u nás takhle bohužel nejde.“

Celkové vyznění šampionátu je i tak pozitivní, to je jasné. Na čem teď budete chtít ještě zapracovat?
Vzaly jsme si celý turnaj kladně a řekly si, že teď jsme okusily, jak se hraje v top divizi. Příští rok zkusíme znova zabojovat o čtvrtfinále. Ale bereme to tak, že máme pořád na čem pracovat a v čem se zdokonalovat. Když budeme jako jednotlivci i jako tým pracovat, tak můžeme za pár let, nebo třeba i příští sezonu, být zase někde jinde.

Můžete být na olympiádě, když vyhrajete kvalifikaci. Ale já se na ni chci zeptat z jiného pohledu. Bude to vrchol čtyřletého cyklu a některé hráčky se budou podle výsledku rozhodovat, jestli pokračovat v kariéře. Je to tak?
Říká se to. Každá hráčka bere olympiádu jako cíl a říká se, že by některé chtěly skončit, pokud se nám tam nepovede dostat. Ale každá hráčka někdy musí skončit a věnovat se druhým směrem, rodině nebo práci. Nejsme jako muži, kteří hrají x let do čtyřiceti a mezitím mají doma manželky a děti. To u nás takhle bohužel nejde.

Na druhou stranu, kdybyste postoupily, mohla by pro ně být posledním turnajem právě olympiáda.
Ano, taky by se to mohlo stát. Je to na nich, kdy se rozhodnou.

Na novou sezonu se chystáte podle plánů od Radka Výtiska, vašeho kondičního trenéra?
Od Radka jsme dostaly plány už v prosinci nebo lednu, jely jsme podle toho už ve Švédsku. Na začátku srpna máme kemp, kde zase dostaneme trošku jiné plány. Já mám svůj vlastní plán ze Švédska plus Radkův, takže mám takové smíchané tréninky.

„Momentálně mám ve Švédsku sjednané dva týmy a na sto procent se tam budu vracet.“

Jak to tedy vypadá s vaším dalším působením? Pokračujete ve Švédsku?
Ano, momentálně mám sjednané dva týmy a na sto procent se tam budu vracet. Bohužel se ve Švédsku složitě zařízují podmínky. Všechno je teď na dohodě. Abychom tam mohly jít, tak musíme mít práci. Takže až se zjistí práce, tak se zjistí i to, kde budeme hrát.

Takže je vám víceméně jedno, kde byste v rámci Švédska hrála?
Pro mě by bylo výborné zůstat v týmu, kde jsem byla. Byli jsme braní jako outsideři, ale dostávala jsem hodně prostoru a za zápas na mě šlo hodně střel. To bylo výborné, abych se zdokonalovala. A kdybych šla do jiného týmu, tak by se mi zase nechtělo být třeba dvacet minut bráně a z toho se deset ploužit, když budou všichni jezdit kolem brány a nevystřelí. Bylo by pro mě lepší vybrat si tým, který je na tom tabulkově hůř, abych si víc zachytala.

A otázka jiných zemí byla na pořadu dne?
Zkoušela jsem, ale nevyšlo to. Moc jsem to nebrala, takže zůstávám ve Skandinávii. Každý rok jsou nějaké možnosti, ale nechávam to být tak, jak to asi má být.

Plánujete teď dovolenou?
Moc času na dovolenou nemám. Spíš se budu soustředit na svoje tréninky a ještě jsem přislíbila účast na hokejové škole, kde budu vypomáhat.

Kam budete chodit na led?
Byla jsem se mírně ptát, už jsem na trénincích byla. Během července a srpna bych měla mít přislíbené tréninky v Porubě s juniorkou.

Kompletní pořadí Hokejistky roku 2016

1. Klára Peslarová SDE HF, Švédsko 145 bodů
2. Alena Polenská Dinamo Petrohrad, Rusko 141 bodů
3. Tereza Vanišová HTI Stars, Kanada / HC Slavia Praha – ženy 108 bodů
4. Klára Hymlárová HK Opava 84 bodů
5. Aneta Tejralová Dinamo Petrohrad, Rusko 63 bodů
6. Denisa Křížová Northeastern University, USA 55 bodů
7. Anna Zíková HC AZ Havířov 2010 47 bodů
8. Pavlína Horálková Birjusa Krasnojarsk, Rusko 35 bodů
9. Aneta Lédlová Ontario Hockey Academy, Kanada 34 bodů
10. Petra Herzigová SDE HF, Švédsko 30 bodů

11. Magdalena Erbenová (HC Benátky nad Jizerou) 24 bodů
12. Klára Chmelová (HC Litvínov / SK Kadaň) 21 bodů
13. Vendula Přibylová (S.K. Karviná – ženy) 17 bodů
14. Natálie Mlýnková (HC PSG Zlín) 16 bodů
15. Samantha Kolowratová (University of Vermont, USA) 15 bodů
16.–17. Viktorie Švejdová (HC Bílí Tygři Liberec), Kateřina Zechovská (HC Litvínov / HC Most) 13 bodů
18. Kristýna Kaltounková (HC Dukla Jihlava) 12 bodů
19.–20. Laura Lerchová (HC Oceláři Třinec), Lucie Povová (HC Stadion Litoměřice) 11 bodů
21.–22. Veronika Bulejčíková (HC Kobra Praha), Kateřina Zrnová (HC Energie Karlovy Vary) 10 bodů
23.–24. Michaela Pejzlová (Stanstead College, USA), Jaroslava Soukupová (HC Kobra Praha) 9 bodů
25.–26. Veronika Hůlková (HC ESA), Petra Rohanová (HC Energie Karlovy Vary) 8 bodů
27.–30. Kristýna Pátková (HC Litvínov), Barbora Patočková (HC Slavia Praha – ženy), Blanka Škodová (HC ZUBR Přerov), Dominika Vopravilová 7 bodů
31.–33. Tereza Brotánková (HC Kadaň), Barbora Hromádková (Roudnice nad Labem), Martina Mašková (HC Slavia Praha – ženy) 6 bodů
34.–37. Karolína Hornická (HC Bílí Tygři Liberec), Adéla Jůzková (HC Černošice), Karolína Kosinová (HC Berounští Medvědi), Markéta Zvěřinová (HC Kobra Praha / HC Roudnice nad Labem) 4 body
38.–40. Nikola Horáková (HC Litvínov), Denisa Kocourková (HC Kobra Praha), Simona Studentová (HC Neuchatel Futur, Švýcarsko) 3 body
41.–45. Kristýna Bláhová (TJ Lokomotiva Veselí nad Lužnicí), Lucie Manhartová (SDE HF, Švédsko), Klára Mazánková (HLC Bulldogs Brno), Kamila Smetková (HC Cherokees), Anna Václavíková (HC Kobra Praha) 2 body
46.–50. Hana Haasová (HK Opava), Karolína Juřicová (BK Havlíčkův Brod), Adéla Krejcárková (HC Litvínov), Veronika Lorencová (HC Klatovy), Lucie Moulíková (HC Kobra Praha) 1 bod

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz