Petrohrad ještě nemá dost. Bohatý ruský klub chce prý Saláka i jeho švédského trenéra

29. listopad 2012 13:01 | Václav Jáchim
Petrohrad ještě nemá dost. Bohatý ruský klub chce prý Saláka i jeho švédského trenéra

Ruský Perohrad v uplynulých dnech vyměnil trenéry, ale tím změny v bohatém klubu podle všeho nekončí. Dostupné zdroje zmiňují, že bossové ambiciózního týmu uvažují o doplnění hráčského kádru. Podle jedné z verzí se Petrohrad zajímá o českého brankáře Alexandra Saláka, jak uvádí švédský deník Aftonbladet, ve hře je také trenér brankářů Elias Granqvist, který má maskované muže na starost ve Färjestadu. Tedy ve stejném klubu, kde letos září právě Salák!

Zpráva je to na první pohled překvapivá. V Petrohradu původně plnil pozici jedničky Jakub Štěpánek, jenže ještě za dob vlády Miloše Říhy zamířil český reprezentant na vedlejsí kolej, představitelé SKA pak Štěpánka vyměnili do pražského Lva. Nejvíc prostoru od té doby dostává Sergej Bobrovskij, který v městě na Něvě působí po dobu výluky NHL. K dispozici je dále mladík Ilja Ježov, na šanci čekají junioři Ivannikov a Šikin.

Jenže Petrohrad má maximální ambice, a kdyby v zámoří nucená pauza NHL skončila, neměl by v brankovišti potřebnou kvalitu. Bossové SKA tedy přemýšlejí dopředu a podle všeho se chystají do akce. Deník Aftonbladet naznačil, že ruský klub má mít zájem o Alexandra Saláka. Odchovanec jihočeského hokeje prožívá v elitserien znamenitý podzim, vytvořil kupříkladu rekord v počtu minut bez obdržené branky. Salák je jasnou oporou Färjestadu a fanoušci si moc neumějí představit, že by v brzké době odešel.

Zdrženlivý je také Jörgen Jönsson, sportovní šéf švédského klubu. "Salák má u nás smlouvu," reagoval pro uvedený deník. Jestliže se ale Petrohrad ozval s konkrétním návrhem, účastník elitserien vezme v úvahu ekonomické hledisko. "Kdybychom se bavili o SKA, nemyslím si, že by tenhle klub nabízel za hráče malé finance," připustil Jönsson. Jinými slovy - záleželo by nejspíš na kvalitě nabídky, hokej je sportem i obchodem zároveň.

V souvislosti s Färjestadem je navíc zajímavé, že se má Petrohrad zajímat také o místního kouče brankářů Eliase Granqvista. Tenhle chlapík v minulosti připravil na NHL gólmany, jako jsou Jonas Gustavsson, Christopher Nihlstorp, Henrik Karlsson. Nyní má v péči Saláka a ten v elitserien září. Český reprezentant už letos nasbíral pět čistých kont, úspěšnost zásahů bývalého gólmana Floridy nebo Chicaga aktuálně činí vynikajících 93.87 procent.

Podle zdrojů švédského Aftonbladetu chce Petrohrad českého brankáře i jeho trenéra. Vedení SKA zatím oficiálně potvrdilo, že hlavním koučem bude Jukka Jalonen, dementována naopak byla zpráva o tom, že jedním se jedním z jeho asistentů stane legendární Jari Kurri. Z původního realizačního týmu odešli Miloš Říha a Andrej Potajčuk, je otázkou, zda budou pokračovat Alexej Gusarov s Michailem Kravecem. Brankáře dosud v Petrohradu řídil Jari Parkkila, pokud by ale přišel Granqvist, finský kouč by se také rozloučil.

Jak přesně se věci v případě Saláka mají, zatím není úplně jasné. Jedna z verzí hovoří o tom, že by se český gólman návrhu SKA nebránil, ale chtěl by mít k ruce právě Granqvista. Proto prý favorit KHL usiluje o oba. Ve Färjestadu oficiálně také nic přesnějšího nevědí. "Zájmu o Saláka se nedivím, slyšel jsem o tom. Ale nikdo konkrétní se na nás neobrátil," řekl Jönsson. Podobně hovořil v pondělí šéf finského svazu Kalervo Kummola, když byl dotázán na jednání Jukky Jalonena s Petrohradem. A druhý den byl nástup finského kouče do SKA na světě.

Jak napsal čtvrteční Aftonbladet, pokud získají Salák s Granqvistem souhlas od švédského zaměstnavatele, mohli by se do KHL přesunout v prosincové reprezentační přestávce. Důležitou roli sehraje dění v NHL, které se týká Bobrovského, ale Petrohrad má takové finanční zázemí, že si bez potíží může dovolit i oba špičkové brankáře najednou. Kdyby Salák skutečně do Petrohradu zamířil, navázal by na Jakuba Štěpánka, který v klubu chytal víc než dvě sezony. A svého času poslal na střídačku i věhlasného Jevgenije Nabokova.

Zahraničí