Pokuty za fanoušky v první čtvrtině? Nejčastěji pykaly Plzeň a Olomouc

Foto: Roman Turovský, hcskoda.cz

17. října 2017, 10:39

hokej.cz

Asociace profesionálních klubů ledního hokeje a výkonný výbor ČSLH přijaly před sezonou úpravy v Disciplinárním řádu extraligy. Vzhledem k rostoucí agresivitě v hledištích umožňují mimo jiné trestat hrubě vulgární skandování nebo postihovat provinění fanoušků hostujícího klubu. V první čtvrtině soutěže bylo podle nových ustanovení uloženo devět trestů, chování hostujících fanoušků bylo trestáno jednou.

Fanshop

Disciplinární komise Tipsport extraligy uložila v první čtvrtině soutěže klubům celkem 16 trestů, souvisejících s chováním diváků. V devíti případech bylo důvodem opakované, hrubě vulgární skandování, v šesti případech vhazování předmětů na ledovou plochu a v jednom případě použití pyrotechniky. Potrestáno bylo celkem sedm klubů, z toho čtyřikrát HC Olomouc (vhazování předmětů, použití pyrotechniky, vulgární skandování) a HC Škoda Plzeň (vulgární skandování), dvakrát Kometa Brno, Piráti Chomutov a HC Dynamo Pardubice, jednou HC Verva Litvínov a Mountfield HK. Polovina uložených trestů připadá na HC Olomouc a HC Škoda Plzeň, polovina účastníků soutěže nebyla na druhé straně v úvodní čtvrtině soutěže trestána vůbec.

V polovině řízení uložila disciplinární komise extraligovým klubům za chování fanoušků napomenutí a v polovině finanční pokutu. Pokutami v celkové výši 22 tisíc korun byla potrestána HC Škoda Plzeň, jejíž fanoušci se vulgárního skandování dopouštěli opakovaně, pokuta ve výši 10 tisíc korun byla uložena klubu Piráti Chomutov za vhazování plastových lahví včetně plné plechovky piva na ledovou plochu, kvůli kterému muselo být utkání přerušeno. Prostředky z uložených pokut jsou po dohodě s kluby používány na financování nejvyšší soutěže, v minulosti například na nákup techniky, nezbytné pro vedení podrobných statistik.

Foto: Michaela Martinátová, hc-olomouc.cz

Disciplinární komise Tipsport extraligy trestá výhradně pokřiky, které jsou hrubě vulgární či hrubě urážlivé, hromadné a opakované nebo které směřují proti zdraví či bezpečnosti účastníků utkání. Běžné skandování, projevy emocí ani nesouhlasu pochopitelně postihovány nejsou. Podnětem k disciplinárnímu řízení jsou skutečnosti, uvedené v zápisu o utkání, v poznámkách delegáta, případně zřejmé z televizního přenosu či videozáznamu. V odůvodnění uvádí komise doslovnou citaci vulgarit včetně přesného času a popisu situace, která jim předcházela, jednotlivé přestupky jsou doloženy audiovizuálním záznamem.

Dohled nad výkladem řádu provádějí kluby, které se mohou v případě, jsou-li přesvědčeny, že trest byl uložen neodůvodněně, v nesprávné výši nebo v rozporu s ustanoveními, které před sezonou schválily, odvolat. V dosavadním průběhu soutěže se proti trestu, uloženému za chování fanoušků, žádný z účastníků Tipsport extraligy neodvolal.

Přehled disciplinárních trestů souvisejících s chováním diváků:

08.09. HC Kometa Brno (napomenutí za vhazování předmětů)
08.09. HC Škoda Plzeň (napomenutí za vulgární skandování)
10.09. HC Olomouc (napomenutí za vhazování předmětů)
12.09. HC Dynamo Pardubice (napomenutí za vhazování předmětů)
15.09. HC Olomouc (napomenutí za vhazování předmětů)
22.09. Piráti Chomutov (pokuta 10 000 Kč za vhazování předmětů)
24.09. HC Škoda Plzeň (pokuta 2 000 Kč za vulgární skandování)
26.09. HC Kometa Brno (pokuta 5 000 Kč za vulgární skandování)
29.09. Piráti Chomutov (napomenutí za vulgární skandování)
29.09. HC Dynamo Pardubice (pokuta 2 000 Kč za vhazování předmětů)
01.10. HC VERVA Litvínov (napomenutí za vulgární skandování)
01.10. Mountfield HK (napomenutí za vulgární skandování)
01.10. HC Olomouc (2 000 Kč za vulgární skandování)
06.10. HC Olomouc (5 000 Kč za použití pyrotechniky)
08.10. HC Škoda Plzeň (10 000 Kč za vulgární skandování)
13.10. HC Škoda Plzeň (10 000 Kč za vulgární skandování)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz