Přišlo to dřív, než jsem čekal, hlásí Svoboda. Při premiéře cítil nervozitu

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

(ŽILINA, od našeho zpravodaje) Na jaře 1990 chytal Roman Turek první zápas za reprezentaci, aniž by měl na kontě jediný start v nejvyšší soutěži. Teď se mistru světa 1996 přiblížil Miroslav Svoboda. Nadaný gólman stihl před časem v Třinci jeden extraligový duel, letos na jaře absolvoval s Jihlavou vypjatou baráž, jinak čelil útočníkům ve WSM Lize. Čerstvá posila Plzně má za sebou velkou premiéru, v Žilině měl Svoboda velký podíl na výhře českého výběru 2:1. "Bylo to pro mě těžké, protože jsem věděl, že když za stavu 0:1 nedostaneme druhý gól, budeme mít šanci vyhrát," vysvětluje.

Fanshop

Svoboda úkol splnil, soupeř se už proti němu neprosadil a na vedoucí trefu Marka Zagrapana nikdo ze slovenských hokejistů nenavázal. Jelikož naopak Tomáš Tomek inkasoval po střelách Pavla Musila a Davida Tomáška, byla na světě povedená odveta za středeční nezdar v Třinci. "Jsem hrozně rád, že se to povedlo. Bylo nás v týmu hodně nováčků, celý život na to budeme vzpomínat," potvrzuje.

Modrá výstroj? Bílou nemám rád, s tmavou se mi v Šumperku nedařilo

Jenže čekání na české góly znovu docela trvalo, Svoboda nicméně v kleci stále doufal. Obavy, že by druhý gól v jeho síti všechno řešil? V žádném případě! "To si nemůžete říkat, je třeba pořád věřit. Kdyby člověk udělal opak, zvítězit nemůže. Byl jsem rád, že jsem už neinkasoval. Slováci si nějaké šance vytvořili, já měl i štěstí," říká až příliš skromně.

Zatímco třináct parťáků si první zápas v národním startu odškrtlo při prvním duelu, Svoboda si musel počkat až do Žiliny. Cítil nervozitu? "Neměl bych to říkat, ale nervózní jsem byl. Před zápasem ne, spíš až v jeho průběhu. Protože soupeře jsme přehrávali. Kdybychom zápas nezvládli, tak to jde trošku na můj vrub. Cítil jsem odpovědnost ke klukům, že jsem nemohl dostat další gól, hráli jsme fakt lépe. Oni mi to pak vrátili, dali branky. Podali jsme super týmový výkon," kvituje.

Sám přispěl několika perfektními zákroky, třeba Nagy měl v 54. minutě tutovku, jenže český novic skvěle zareagoval. "Pro mě to bylo nejtěžší spíš v první třetině. S Plzní jsme neměli moc přáteláků, tolik jsem nechytal. Navíc léto je pro mě složité, měnil jsem skoro celou výstroj. Pořád se ještě necítím, jak bych měl." Postupně ovšem chytil optimální tempo. "Ve třetí třetině už to bylo lepší. Člověk je rozchytaný, lidé fandí. Navíc se vedlo," usměje se. Zmíněnou výstroj má v modré, nezvyklé betony svítily na dálku. "Po přechodu do Plzně jsem musel měnit značku, to byl pro mě největší zlom. A barva? Sezonu v Šumperku jsem začínal proti Havířovu, tehdy jsem měl tmavou. A nevedlo se mi. Jelikož nemám rád bílou, protože se špiní, vzal jsem si tuhle."

Splnil jsem si sen, ale chci se posouvat pořád dál

Zápas se Slovenskem bude v kariéře Miroslava Svobody zapsán výrazným způsobem. Šlo o jeho první start v dospělé reprezentaci, účastník MS dvacetiletých 2015 si splnil velký sen. "Musím říci, že to přišlo dřív, než bych čekal. Po zpackené sezoně v Šumperku jsem měl skvělý rok v Jihlavě. Teď se soustředím na to, abychom dobře začali v Plzni. Sám se chci posouvat pořád dál. Ano, splnil jsem si sen, jenže hokejová kariéra není tak dlouhá, abych si mohl dovolit něco vypouštět," zdůrazňuje. Když loni na jaře sestoupil se Šumperkem z WSM Ligy, o národním týmu si mohl nechat jen zdát.

I podobné příběhy ale hokej píše. Po skvělém tažení v barvách Dukly bude Svoboda jedničkou v Plzni, navíc má na kontě už tři letní kempy v Edmontonu. A především na tom posledním se vedení klubu hodně líbil. Trápení v Šumperku je dávno pryč. "Pořád jsem věřil, že umím chytat. Tehdy ta sezona blbě začala a už se mi to nepovedlo zvrátit," vzpomíná. Pak mu zasvítila šťastná hvězda. "Musím poděkovat Petru Jarošovi, který mě ze dna v Šumperku vzal do špičkového týmu v Jihlavě. Mohu být jenom rád, že mi tenhle člověk věřil, jinak by to samozřejmě bylo hrozně těžké," děkuje na dálku.

Do další sezony půjde Svoboda posílen zážitkem z utkání v nejcennějším dresu. A také vítěznou premiérou. Zvedne mu to sebevědomí? "Těžko říci. S Plzní nás čeká těžký turnaj v Německu. Začne se hrát od nuly, mohu dostat šest gólů a bude to špatné," krčí rameny. Zůstává nad věcí. Jednu metu naplnil, nic ovšem nekončí. "Jsem rád, že jsem mohl jet na nároďák. I za týden společných tréninků. Petr Jaroš vám na rovinu řekne, kde máte problém. Po návratu do Plzně na tom budu pracovat s panem Pejcharem," hlásí. Myšlenky šikovného gólmana se už týkají Tipsport extraligy. "Musíme chytit začátek, protože tým máme dobrý," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz