Řezníček zařídil v prodloužení výhru Karlových Varů na Spartě 3:2

19. březen 2009 19:34 | ČTK

Pět sekund před koncem prodloužení rozhodl obránce Josef Řezníček o vítězství hokejistů Karlových Varů ve druhém utkání semifinále play off extraligy na ledě pražské Sparty. Hosté díky dnešní výhře 3:2 vyrovnali stav série na 1:1 na zápasy. Třetí utkání se hraje v neděli na západě Čech.

Po zahřívací čtyřminutovce v úvodu zápasu přišel překvapivý úder Karlových Varů. Od modré čáry napřáhl Skladaný, několikrát tečovaný puk nechtěně usměrnil ke vzdálenější tyči domácí branky Vykoukal a gólman Přikryl situaci nezachránil ani svým obřím skokem. V osmé minutě mohl v první přesilovce zápasu vyrovnat Broš, jeho střelu zblízka k levé tyči však Mensator vytěsnil mimo.

Chvíli poté našlápl k velkému sólu Netík, proháčkoval se až před Mensatora, na něhož však blafákem do forhendu nevyzrál. Náladu si spravil hned se začínající 11. minutou. Z otočky u hrazení ve vlastním obranném pásmu našel na útočné modré čáře číhajícího Tona, jemuž "pomohl" zpracovat kotouč do jízdy Hluchý a domácí kanonýr se jako obvykle v těchto šancích nezmýlil. Střelou pod horní tyčku vyrovnal.

Krátce po zahájení hry mohli být Karlovarští zpět na koni. Po střele Kumstáta puk za Přikrylovými zády klouzal do prázdné branky, ale zastavil se o pravou tyčku a do bezpečí ho uklidil Hudec. Akce pokračovala, i když domácí gólman zůstal ležet v brankovišti, Němec však téměř prázdnou branku minul. V 17. minutě se ocitl osamocen před brankářem Koreis, z otočky pohotově vypálil, ale Mensator švihl lapačkou a šanci zneškodnil.

Ve druhé třetině slibných šancí ubylo. Oba týmy si byly zjevně dobře vědomy toho, jak důležitý může vedoucí gól být. Ve 24. minutě najížděl ze strany na Přikryla Hluchý, domácího gólmana však v koncovce nepřekonal. Ranou zpoza obránce zahrozil poté Pech, ale také ztroskotal na brankáři.

Sparta odpověděla nejnebezpečněji ve 34. minutě, kdy Pilařovo nahození od modré čáry tečoval těsně před Mensatorem Výborný, kotouč však namířil mimo tyče. Vzápětí se snažil dorážet Broš. Trochu bleskem z čistého nebe byl vzápětí vedoucí gól Energie. Procházka se zbavil těsně bránícího Langhammera, přehodil si puk na forhend a z kruhu pro vhazování prostřelil za přispění Vykoukalovy teče Přikryla.

Do třetího dějství vstoupila Sparta s jasným cílem co nejrychleji vyrovnat, což se jí také podařilo. Na konci 44. minuty pálil od modré čáry Hanzlík, vyražený puk si pohotově našel Langhammer a snadno ho uklidil do prázdné branky za povyjetým Mensatorem. Ve 49. minutě se v souboji jeden na jednoho proti Dubnovi prosadil ke střele Netík, Mensator však stihl levým betonem zasáhnout.

Sparta poté zmáčkla hosty v jejich pásmu při početní výhodě, ale bez gólového efektu. V 54. minutě rozjásal část hlediště po Tonově akci zakončující Vykoukal, ale předčasně, neboť Mensator stihl zakročit a puk zpacifikoval ještě před brankovou čárou. Minutu a půl před koncem základní hrací doby se do přečíslení dvou na jednoho dostali Hromas s Podlešákem, i tuto situaci však Mensator ustál. Na řadu tak přišlo prodloužení.

Na začátku nastavované desetiminutovky zahrozil z otočky Netík, Mensator však střelu dobře viděl. V 67. minutě fauloval zbytečně Duben, ale Sparta výhodnou přesilovku čtyři na tři nevyužila. Jen 24 sekund před koncem prodloužení musel na trestnou lavici i Langhammer, a když zbývalo do nájezdů pouhých pět sekund, trefil se zblízka veterán Řezníček.

Hlasy trenérů po utkání:

Marian Jelínek (HC Sparta Praha): "Když to vidíme na bázi toho prodloužení, tak všichni řeknou, že rozhodla ta přesilová hra. Otázka však je, proč jsme do toho prodloužení vůbec došli. To znamená, že jsme neproměnili více šancí už v šedesáti minutách, měli jsme tam několik přesilových her, bohužel se nám nepodařilo vstřelit gól a soupeř nás pak potrestal. My jsme nedali gól ani za dvě minuty přesilovky čtyři na tři, zatímco soupeři na to stačilo dvacet sekund. Na to asi výmluvy žádné nejsou."

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): "Určitě je strašně dobře, že jsme se z toho včerejšího zápasu poučili a vrátili se ke hře, která nás po většinu sezony zdobila. Dali jsme do toho obrovské nasazení, důraz, bojovnost. Utkání bylo hrozně vyrovnané, samozřejmě důležitý moment byl, že se nám v prodloužení podařilo ubránit oslabení ve třech proti čtyřem. V závěru jsme to pak sehráli výborně a podařilo se nám vstřelit vítězný gól. Jsme samozřejmě hrozně šťastní, že jsme si jedno vítězství z Prahy odvezli. Kluci ví, že jde o semifinále, že jsme se dostali mezi čtyři nejlepší týmy a ten včerejší výkon nebyl takový. Myslím, že dnes k tomu přistoupili tak, jak měli."

Související články