Smutná zpráva pro český hokej. Náhle zemřel šéf dozorčí rady Rákosník

Foto: Karel Švec, cslh.cz

30. srpna 2017, 14:30

Václav Jáchim

Dlouhé roky působil v různých pozicích hokejového svazu. Především tedy v jeho dozorčí radě. Miroslav Rákosník patřil k obětavým činovníkům, poznal práci manažera mládežnických výběrů, jako důsledný ekonom hlídal především oblast financí. Bohužel, minulý čas je namístě. Ve středu dopoledne zasáhla český hokej smutná zpráva, Miroslav Rákosník náhle zemřel. Bylo mu šestasedmdesát let...

Fanshop

Ani se tomu nechce věřit. Fajn chlap, který žil hokejem desítky let, se těšil fyzické i mentální svěžesti. Pořád dobře naladěný, s chutí povídat si o nejrůznějších tématech. Přesně takový byl při debatě s autorem článku ještě před dvěma týdny, na Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi.

"Řeknu ti, ten letošní výběr není tak hvězdný, jako předchozí osmnáctka. Ale ti kluci bojují. Tohle přesně potřebujeme. Dívat se z tribuny, to je balzám," líčil nadšeně po duelu, kdy junioři přehráli Američany a zajistili si postup do play off. Vždy pozitivní a vstřícný bard vedl na svazu dozorčí radu, jejímž členem byl od roku 1990, hokej bral stejně jako v dobách, kdy sám aktivně sportoval. "Miluju ho pořád, každý zápas je pro mě svátkem," povídal na jedné z loňských akcí Euro Hockey Tour, kde tvořil nerozlučnou trojici kamarádů a zkušených činovníků s Pavlem Schwarzem a Františkem Dvořákem.

U hokeje se pohyboval víc než půl století. Věnoval mu hromadu času i elánu. Rákosník byl mimo jiné jedním z prvních trenérů mládeže ve sportovních třídách nebo členem disciplinární komise, ke svému sportu přivedl i syna Martina, někdejšího útočníka pražské Sparty. Chlapík, jenž dlouho aktivně působil také u fotbalistů ve Velké Lečici, byl manažerem juniorských reprezentací. Svého času objížděl přípravné turnaje mj. s pozdějšími juniorskými mistry světa z ročníku 1981, ale i s jinými velmi úspěšnými hokejisty.

"Mirek byl nejdéle sloužícím členem vedení ČSLH, což ovšem vůbec nebylo znát na jeho pracovitostí, vitalitě a životním optimismu," uvedl v tiskové zprávě prezident hokejového svazu Tomáš Král. Rákosník se podílel na organizaci několika světových šampionátů juniorů a dospělých v Česku, na klubové úrovni pracoval především v pražské Hvězdě.

Uznávaný činovník byl především dlouholetým šéfem dozorčí rady svazu. Když v roce 2008 probíhala volební konference svazu, veřejně kritizoval dřívější vedení a některé jeho ekonomické kroky označil za hazardování s budoucností populárního sportu. Později se těšil z obratu k lepšímu, český hokej už je zase ve finanční kondici, což Rákosník označil za klíčový faktor v cestě za lepšími sportovními výsledky.

Teď však kamarády a členy hnutí velmi rozesmutnil, ve věku 76 let náhle zemřel. "Jeho nečekané úmrtí nás všechny zaskočilo, český hokej v Mirkovi ztratil zkušeného činovníka. A my, kdo jsme ho znali osobně, skvělého přítele," doplnil prezident svazu Tomáš Král.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz