Sobotka zajatcem na Sibiři. Omsk ho neuvolnil, pomůže reprezentaci Treťjak?

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

29. března 2016, 16:22

Václav Jáchim

V letošním play off KHL sehrál Vladimír Sobotka jen dva zápasy, Omsk se jinak musel obejít bez největší hvězdy. Někdejší útočník St. Louis má podle dostupných ruských zdrojů vleklé potíže se zády, reprezentační kouč Vladimír Vůjtek ovšem o hráče stojí. Národní tým chce Sobotkovi umožnit patřičnou léčbu a zjistit, jak vážný jeho problém je. Nicméně zatím nemlže. "Moc nových informací nemáme. Vláďa se léči v Omsku, klub ho nechce pustit," konstatuje kouč.

Fanshop

Vůjtkovi nezbývá nic jiného, než čekat. "Děláme na tom, vedení Omsku voláme, protože oni ho tam drží proti předpisům. My bychom chtěli vidět Vláďu tady, aby se zúčastnil léčení a rehabilitace," připomíná. Ví, že problémy jsou závažnější a perspektiva směrem k mistrovství světa nejasná. "Má to už delší dobu. Vláďa vynechal dva reprezentační turnaje i play off," dodává

Přiznává, že by rád věděl podrobnosti. "Je to komplikace, protože Vláďa byl jedním s hráčů, se kterými jsme počítali jako s lídry týmu. Moc by nám chyběl." Naděje stále doutná, elitní výběr ji dokáže odhadnout ale až ve chvíli, kdy se Sobotka dostane do vlasti a podstoupí vyšetření u místních specialistů. Vedení reprezentace ja zatím odkázané pouze na zprostředkované zprávy.

Jenže Sobotka zatím do Prahy nedorazil. "Poslali jsme standardní žádost o uvolnění na tréninkový kemp a na utkání s Německem, Švýcarskem či Finskem. Stejně jsme to udělali u všech ostatních hráčů. Kluby KHL nám u nikoho problémy nedělaly, u Vládi ale Omsk odepsal, že je hráč zraněný a že nám ho uvolní až sedm dní před mistrovstvím světa," informuje manažer týmu Martin Loukota.

Na věci pracuje generální manažer národního týmu Slavomír Lener, česká strana kontaktovala vedení Omsku i ruského svazu, pomoc přislíbil jeho šéf Vladislav Treťjak. Uvolnění hráčů pro akce národních týmů jsou definovány pravidly Mezinárodní hokejové federace IIHF. "V regulích je uvedeno několik bodů, Rusové si vybrali ten, v němž je napsáno, že před světovým šampionátem musí kluby pustit hráče sedm dní předem. Ale pak je tam i bod o mezinárodních utkáních, kde je uvedeno 48 hodin před prvním zápasem," přibližuje Loukota.

Zmíněná lhůta osmačtyřiceti hodin platí pro přátelské a přípravné duely, jiné pravidlo pro změnu hovoří o tom, že svazy musejí nominace na utkání zveřejnit s předstihem 21 dní. "Kdybychom se toho drželi, oznamovali bychom nominaci v případě Vládi Sobotky klubu třeba ve chvíli, kdy tým prohrává v play off 1:2 na zápasy. Což by určitě nechtěli vůbec. Proto byla žádost o uvolnění zaslána až poté, co Omsk z play off vypadl," doplňuje Martin Loukota.

Kdyby se strany shodly na posledním omezení, mohl by Sobotka dorazit v týdnu, kdy český výběr čekají utkání Euro Hockey Challenge ve Švýcarsku. Vedení reprezentace zatím musí čekat. "Jsme samozřejmě v kontaktu i s Vláďou, snažíme se ho sem dostat. Zatím jednáme," pokračuje Loukota. Sám od sebe se Sobotka sebrat nemůže. "Má v Omsku ještě na rok smlouvu, situaci řeší se svým agentem. Co vím, do 4. dubna má celý tým Avangardu volno. Pak by měli hráči zase začít trénovat. Teď to vypadá, že tam Vláďa zůstal jako jediný," dodává Loukota.

Klub je zatím striktní, lídra drží na Sibiři proti vůli hráče, což je i na tamní poměry dost neobvyklé. V tuto chvíli nikdo přesně neví, v jakém stavu česká hvězda vlastně je. A zda bude vůbec reálný Sobotkův start na mistrovství světa. "Roli může hrát každý den, proto bychom chtěli mít Vláďu co nejdřív tady. Náš lékař nějaké informace má, ale je rozdíl, když vám něco řekne sám hráč nebo klub, než pokud sami uděláme podrobné vyšetření a zjistíme, jak zdravotní stav skutečně vypadá," uzavírá Martin Loukota.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz