Souboj na ledě a v hledišti. V Přerově bude peklo, varují Zubři Motor

Foto: Jiří Miklas

Loni souboje s amatéry, letos semifinále WSM Ligy? I to je možné. Přerov si na Motor, který do play off vyrukuje s obměněným realizačním týmem, věří. I díky podpoře fanoušků. O ty se mohou opřít také Jihočeši, každý zápas by tak měl být vyprodán. Oslava hokeje, souboj na ledě i v hledišti – ČEZ Motor České Budějovice versus HC ZUBR Přerov!

Fanshop

ČEZ MOTOR Č. BUDĚJOVICE


Motor v základní části nešlapal tak, jak se očekávalo. Jihočeský klub se musel potýkat s marodkou a do play off jde až jako třetí nasazený. Přese všechny problémy zůstává favoritem a živí naděje na zopakování účasti v baráži. Ale tentokrát chce víc – postup.

Herní bída z předchozích zápasů ale ke splnění cíle stačit nebude. Zažehne Motor svůj motor do vyšších otáček?

V posledním kole proti Benátkám nad Jizerou si Jihočeši svoji situaci zkomplikovali. Přepustili druhou příčku Jihlavě a do čtvrtfinále vyfasovali Přerov. Soupeře, kterého si nepřál nikdo z první čtyřky. Motor dvojnásob. Vždyť se Zubry nezískal v základní části ani bod. 

„Moc se nám na ně nedaří. Ale jde o to, jak budeme hrát my. Musíme diktovat tempo hry," velí Aleš Kotalík. „Říkám si, že není možné, abychom s ním pořád dokola prohrávali," dodal pro ceskobudejovicky.denik.cz generální manažer Stanislav Bednařík.

Napravit nepovedenou bilanci má za úkol nově složený realizační tým. Pozici Petra Rosola, jenž byl před play off odvolán, obsadil dosavadní asistent Radek Bělohlav. K ruce mu přibyli Roman Turek s Martinem Štrbou, koučem vyznávajícím moderní tréninkové metody. Konzultantem se stal Aleš Kotalík, který bude dění na ledě sledovat z hlediště.

„Rozhodovali jsme se mezi špatným a ještě horším řešením."

O změnách na střídačce uvažovalo vedení už dříve, dokonce probíhala jednání s Petrem Draisaitlem a Jiřím Kalousem. Ti však upřednostnili nabídky extraligových celků – Pardubic a Sparty. „Trenér musí mít pořád napůl zabalenou tašku. V tento moment jsem to ale nečekal. To přiznávám," uvedl Rosol pro Českobudějovický deník. „Rozhodovali jsme se mezi špatným a ještě horším řešením," poodhalil Bednařík v rozhovoru s Pavlem Kortusem. „Nabyli jsme dojmu, že před play off musí mužstvo dostat nějaký impuls. Nechtěli jsme sezonu jen tak zabalit."

Impuls, to je to, co tým potřeboval. Jenže, bude to stačit?

Pozitivní zprávou pro Bělohlava a jeho kolegy je vyprazdňující se marodka. Zprávy o dlouhodobém zranění Jakuba Suchánka, nejproduktivnějšího zadáka kádru, se naštěstí ukázaly jako liché. Do hry se vrací také Ján Mucha se sympaťákem Radkem Prokešem. Na pomoc od Martina Heřmana si ale Jihočeši musí ještě počkat. Po boku Straky s Nouzou tak zřejmě nastoupí Josef Mikyska. Jedničkou bude Ondřej Bláha, dvojkou Petr Kváča. David Gába je kvůli zranění z duelu s Jihlavou stále mimo hru. Podobně jako mladíci Guman s Pýchou.

Soupiska

Brankáři: David Gába, Ondřej Bláha, Petr Kváča

Obránci: Roman Vráblík, Jakub Suchánek, Ján Mucha, Dušan Žovinec, Petr Kolmann, Lukáš Zíb, Lukáš Bohunický, Lukáš Kříž, Daniel Klinecký, Pavel Pýcha

Útočníci: Martin Heřman, Tomáš Nouza, Josef Straka, David Kuchejda, Lukáš Žálčík, Rok Pajić, Lukáš Květoň, Michal Chovan, Josef Mikyska, Radek Prokeš, Luboš Rob, Michal Švihálek, Jakub Babka, Tomáš Guman, Ladislav Marek, Dominik Točík

Trenéři: Radek Bělohlav, Martin Štrba, Roman Turek

Opora týmu - Josef Straka

Loni zažil skvělý rok, nasbíral 77 bodů a dotáhl Motor do baráže. Po úspěšné sezoně však přišlo vystřízlivění – Strakova produktivita šla dolů. Budějovice doufají, že v play off stejně jako zbytek týmu přeřadí na vyšší rychlostní stupeň.

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

Hráčské statistiky

Nejproduktivnější hráči:
1. Josef Straka, 54b
2. Tomáš Nouza, 51
3. Martin Heřman, 33
4. Rok Pajić, 32
5. Lukáš Žálčík, 32

Nejlepší střelci:
1. Tomáš Nouza, 24g
2. Josef Straka, 20
3. Rok Pajić, 16

Nejproduktivnější obránci:
1. Jakub Suchánek, 27b
2. Lukáš Zíb, 22b

Nejlepší +/-:
1. Michal Švihálek, +22

Brankáři:
1. David Gába (93.09%, 2.27 G/Z)
2. Ondřej Bláha (91.76%, 2.57 G/Z)

Předešlé výsledky

2008/2009 – ELH (11. místo)
2009/2010 – ELH (9. místo)
2010/2011 – ELH (7. místo)
2011/2012 – ELH (6. místo)
2012/2013 – ELH (9. místo, přesun licence do Hradce Králové)
2013/2014 – 11. místo
2014/2015 – 2. místo

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

HC ZUBR PŘEROV


Asi nejméně chtěný tým do čtvrtfinále. Zubři se vezou na vlně nováčkovské euforie, jsou hnáni skvělým publikem a disponují dvěma nadstandardními formacemi. Přerov byl mnohými označen za nejpříjemnější překvapení soutěže. Při detailním rozboru ale šesté místo až takové překvapení není. 

Šokující by nebyl ani postup Zubrů do dalšího kola play off. Síla mužstva je velká, stejně tak jako podpora od fanoušků. „Doma to bude pro soupeře peklo," hlásí zadák Petr Hořava. „Fanoušci jsou naším šestým hráčem. Čeká nás velmi těžký soupeř, ale i díky nim tu sérii můžeme zvládnout," uvedl pro oficiální klubové stránky Milan Procházka.

Hokejová horečka v Přerově má jednu nevýhodu – do tamější MEO Arény se vejdou jen tři tisícovky diváků. Zájem o lístky je přitom mnohem vyšší. Hned po prvním dni předprodeje byl stadion téměř vyprodán. Vedení tak s ohledem na neutuchající zájem fanoušků chystá fanzónu, kde bude probíhat doprovodný program a zřejmě tam bude promítán i přenos z probíhajícího utkání.

Další výhodou, krom již zmíněné nováčkovské euforie, skvělých fanoušků a nebezpečného útoku, je vědomí, že můžou, kdežto jejich soupeř musí. „Do Budějovic vyrazíme s čistou hlavou, respektem a prostě uvidíme. I my máme kvalitní tým. Svůj cíl jsme si splnili. Buď je hodně potrápíme, anebo rovnou v sérii porazíme," netajil se Procházka v interview s Jaroslavem Pazderou.

„Fanoušci jsou naším šestým hráče. Čeká nás velmi těžký soupeř, ale i díky nim tu sérii můžeme zvládnout."

Přerovu by mohla hrát do karet také úspěšnost vzájemných zápasů s Motorem. Hanáci si totiž s Českými Budějovicemi poradili ve všech čtyřech utkáních. „Play-off je ale nová soutěž, ve které rozhodují jiné faktory," brzdí Procházka. „Takový je prostě hokej. Každý zápas je specifický," potvrzuje trenér Petr Dočkal.

Ten nemůže počítat se službami Tomáše Dujsíka a Davida Šťastného, kteří se vrátili do svých extraligových mužstev. Ostatní hráči Komety zůstávají, včetně Petra Mrázka. Potěšující zprávou je forma Tomáše Sýkory, který se dokázal s následky delšího zranění popasovat velmi rychle. „Mohlo by to vyznít jako fráze, ale je to přibližně stejné, jako když se Jaromír Jágr vrátí po zranění do sestavy Floridy nebo do našeho národního mužstva," prohlásil Dočkal pro hokejprerov.cz o Sýkorově přínosu.

Zásadní roli může sehrát i Lukáš Klimeš. Mladý gólman Komety na Motor umí – na začátku sezony vychytal Jihočechy ještě v dresu Třebíče. střelce Českých Budějovic trápil i v brance Přerova. „Dobrý brankář je minimálně padesát procent hokejového úspěchu," ví Dočkal, který postup do semifinále nevzdává. „Síla soupeře je obrovská, my ji respektujeme, ale pokusíme se je zastavit a udělat radost našim fanouškům."

Soupiska

Brankáři: Lukáš Klimeš, Jiří Slovák, Pavel Jekel

Obránci: Jakub Ferenc, Jakub Grof, Petr Hořava, Lukáš Chmelíř, Martin Novotný, Radomír Pala, Jan Sedlák, Rostislav Šnajnar, Lukáš Vágner, Jiří Běhal, Mikuláš Zbořil

Útočníci: Vlastimil Dostálek, Jiří Goiš, Milan Procházka, Roman Pšurný, Marek Sikora, Tomáš Sýkora, Filip Stoklasa, Petr Školoud, Lubomír Kovařík, Petr Mrázek, Michal Popelka, Tadeáš Král, Matouš Kratochvíl, Šimon Kratochvíl, Filip Dvořák, Matěj Blinka

Trenéři: Petr Dočkal, Vladimír Kočara, David Kudělka

Opora týmu - Roman Pšurný

Tohoto útočníka by chtěl mít ve svém kádru každý prvoligový tým. Jen Přerov má to štěstí.

Roman Pšurný.

Roman Pšurný. | Foto: Jan Gebauer, flashfoto.cz

Hráčské statistiky

Nejproduktivnější hráči:
1. Roman Pšurný, 49b
2. Vlastimil Dostálek, 37
3. Marek Sikora, 36
4. Milan Procházka, 36
5. Tomáš Sýkora, 31

Nejlepší střelci:
1. Vlastimil Dostálek, 24g
2. Marek Sikora, 17
3. Roman Pšurný, 16

Nejproduktivnější obránci:
1. Jakub Grof, 26b
2. Lukáš Chmelíř, 24

Nejlepší +/-:
1. Martin Novotný, +14

Brankáři:
1. Lukáš Klimeš (92.93%, 2.77 G/Z)
2. Jiří Slovák (91.54%, 2.87 G/Z) 

Předešlé výsledky

2008/2009 – 2. liga (předkolo play-off)
2009/2010 – 2. liga (semifinále)
2010/2011 – 2. liga (semifinále)
2011/2012 – 2. liga (semifinále)
2012/2013 – 2. liga (semifinále)
2013/2014 – 2. liga (finále)
2014/2015 – 2. liga (postup)

Fanoušci Přerova v derby s Prostějovem.

Fanoušci Přerova v derby s Prostějovem. | Foto: Jiří Miklas

Tváří v tvář

Týmové statistiky

Úspěšnost přesilových her
ČEZ Motor České Budějovice – 20,45% (2. v lize)
HC ZUBR Přerov – 18.52% (5.)

Úspěšnost oslabení
ČEZ Motor České Budějovice – 83,78% (5.)
HC ZUBR Přerov – 82,98% (7.)

Počet gólů
ČEZ Motor České Budějovice – 185 (2.)
HC ZUBR Přerov – 161 (6.)

Počet inkasovaných branek
ČEZ Motor České Budějovice – 142 (3.)
HC ZUBR Přerov – 149 (6.)

Průměr střel na zápas
ČEZ Motor České Budějovice – 37,65 (1.)
HC ZUBR Přerov – 34,27 (7.)

Průměr střel proti na zápas
ČEZ Motor České Budějovice – 31,98 (2.)
HC ZUBR Přerov – 38,88 (14.)

Průměrná domácí návštěvnost
ČEZ Motor České Budějovice – 5 492 (1.)
HC ZUBR Přerov – 2 293 (2.)

Bilance z posledních 10 zápasů
ČEZ Motor České Budějovice - 5 výher, 5 porážek
HC ZUBR Přerov - 7 výher, 3 porážky

Vzájemné zápasy

Přerov 2:0. Motor
Motor 1:2 Přerov
Přerov 5:3 Motor
Motor 2:4 Přerov

Hodnocení podle hokej.cz

ČEZ Motor České Budějovice
Brankáři: 7/10
Obránci: 7/10
Útočníci: 8/10
Přesilové hry: 4/5
Samostatné nájezdy: 3/3
Forma: 1/3
Ostatní (trenéři, fanoušci a další faktory): 4/5 

Celkem: 34/46

HC ZUBR Přerov
Brankáři: 7/10
Obránci: 6/10
Útočníci: 7/10
Přesilové hry: 3/5
Samostatné nájezdy: 2/3
Forma: 2/3
Ostatní (trenéři, fanoušci a další faktory): 4/5

Celkem: 31/46

Rozpis zápasů

29. 2. (pondělí)
1. 3. (úterý)
4. 3. (pátek)
5. 3. (sobota)
7. 3. (pondělí)
9. 3. (středa)
11. 3. (pátek)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz