Souboj o ledovou královnu: Vyhraje Lédlová, Peslarová, nebo Vanišová?

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Určité pořádky se v anketě Hokejistka roku nemění, některé ale přece jenom ano. Mezi nejlepší trojici se už počtvrté v řadě dostala dvojnásobná vítězka Klára Peslarová a potřetí Tereza Vanišová, vůbec poprvé ale také Aneta Lédlová. Kterou z hráček silného ročníku 1996 pasovala dvacítka respondentů na první místo? To se dozvíme v úterý 20. června na galavečeru Zlatá hokejka.

Fanshop

Anketu vyhlašuje Český svaz ledního hokeje, letošní hlasování proběhlo ve shodném formátu jako v předchozích letech. Celkem 20 respondentů z řad trenérů ligových družstev, národních týmů, zástupců svazu a zástupců médií vybíralo v jednokolovém procesu deset nejlepších hráček uplynulé sezony podle svého mínění. Za první místo na hlasovacím lístku získala hokejistka deset bodů, za desáté jeden bod.

Klára Peslarová: Švédská pukolapka a česká jednička

Už dvakrát (2014 a 2016) si cenu pro nejlepší hokejistku odnesla Klára Peslarová, letos může dosáhnout na třetí prvenství. Gólmanka švédského SDE z předměstí Stockholmu opět kryla záda nejslabšímu týmu své soutěže, který se znovu musel zachraňovat v baráži. Přestože za 21 startů v základní části slavila pouhá tři vítězství, svou úspěšnost vytáhla na 92,6 procent, což je vzhledem k týmové bilanci fantastické číslo.

Ani letos nebylo pochyb o pozici Peslarové coby jedničky české reprezentace. Na vrcholných akcích skončila její série na 13 odchytaných utkáních v řadě, otřes mozku po zákroku švýcarské soupeřky ji nepustil do posledního zápasu mistrovství světa v Plymouthu, který tak odchytala Blanka Škodová.

Foto: Martin Voltr

Tereza Vanišová: Fresh(wo)man s bodem na zápas

Premiérově může na pomyslnou korunu Hokejistky roku dosáhnout útočnice Tereza Vanišová. Ta se mezi nejlepší trojici dostala už v minulých dvou ročnících, předloni jí na vítěznou Alenu Polenskou chyběly jen dva body. Blonďatá křídelnice má za sebou první rok na University of Maine, její celek v Divizi I americké NCAA vyhrál 10 ze 31 utkání, ovšem Vanišové se dařilo skvěle. Jako nejproduktivnější hráčka týmu nasbírala ve 28 střetnutích 28 bodů za 16 gólů a 12 asistencí, mezi „freshmany“ byla s průměrem bodu na zápas druhou nejlepší hráčkou celé země!

Na olympijské kvalifikaci sice neskórovala, zato v Plymouthu táhla střelecký prapor českého týmu. Za šest zápasů dala pět branek, což se na šampionátu jinak povedlo pouze hvězdné Američance Kendall Coyneové. V každém utkání se řadila mezi nejaktivnější útočné hráčky na ledě.

Foto: PPR / Manuel Lopez, Swiss Ice Hockey Federation

Aneta Lédlová: Týmový úspěch a skvělé mistrovství

Nováčkem v elitní trojce je další útočnice Aneta Lédlová. Také ona se před dvěma lety vydala do zámoří a následně si vybojovala vysokou školu. Její Robert Morris University prožila dosud nejpovedenější ročník, vítězstvím ve své konferenci se poprvé probojovala na národní šampionát, kde však tvrdě narazila na nejvýše nasazený Wisconsin. Lédlová coby nováček ve 31 zápasech vstřelila pět branek a přidala čtyři nahrávky.

Reprezentační sezona jí ovšem po individuální stránce vyšla na výbornou. Dvakrát skórovala na olympijské kvalifikaci, kde jako jediná Češka dala gól Švýcarkám v rozhodujícím zápase; na mistrovství světa pak vedla týmovou produktivitu se sedmi body (4+3). V celkových statistikách MS skončila sedmá. Poté, co neústupnou bojovnici Lédlovou zařadili trenéři k Vanišové a Kateřině Mrázové, vznikl jasně nejnebezpečnější český útok.

Foto: PPR / Manuel Lopez, Swiss Ice Hockey Federation

Další pořadí: Dvě hráčky z Ruska, tři „Američanky“ a mladý vichr

Stejně jako Peslarová vyhrála anketu dvakrát za poslední čtyři roky také reprezentační kapitánka Alena Polenská, ovšem letos další triumf nepřidá. Hlasující ji pasovali na páté místo za Anetu Tejralovou, tedy spoluhráčku z Petrohradu, který obě české zástupkyně pomohly dotáhnout k bronzu v ruské lize.

Šestou příčku obsadila Michaela Pejzlová, jež prožila ze všech největší klubový úspěch: S Clarkson University vyhrála NCAA, jako nováček si navíc parádně vedla i po osobní stránce (36 zápasů / 11+20). Na světovém šampionátu si ale příliš nezahrála.

Do desítky se dál vešly ještě dvě juniorky, dokonce ročníku 2001! Sedmá skončila Adéla Škrdlová, česká kometa z obrany stihla jako jediná během čtyř měsíců MS do 18 let, olympijskou kvalifikaci, seniorské MS a Evropský pohár do 16 let. Výborná sezona rovněž po přechodu z nejmladší kategorie vynesla na deváté místo Natálii Mlýnkovou, která už v patnácti jasně vévodila statistikám osmnáctky.

Mezi obě jmenované pasovali hlasující další hráčku ze zámoří Samanthu Kolowratovou, která má za sebou druhý rok na University of Vermont. V národním týmu se vypracovala mezi defenzivní pilíře, na olympijské kvalifikaci byla vyhlášena nejlepší obránkyní turnaje a na MS se dostala po bok Tejralové a Lédlové mezi tři nejlepší české hráčky.

Desítku uzavírá Kateřina Mrázová. Body si vysloužila především svým návratem k vrcholovému hokeji po těžkých peripetiích s kolenem a roční pauze. Na ledě sice nezářila tak jako před zraněním, ale svoje kvality stále prokazovala. I její příspěvek (29 zápasů / 9+12) pomohl University of Minnesota Duluth k návratu na národní šampionát.

Příhodně k ženskému hokeji se však patří říct: Pořadí v Hokejistce roku je jako bikiny. Naznačí hodně, ale neprozradí všechno.

Jak hlasoval zástupce redakce hokej.cz?
1. Tereza Vanišová, 2. Klára Peslarová, 3. Aneta Lédlová.

Trojice nejlepších hokejistek podle abecedy

  Aneta Lédlová Robert Morris University, USA  
  Klára Peslarová SDE HF, Švédsko  
  Tereza Vanišová University of Maine, USA / HC Slavia Praha – ženy  

Další pořadí

4. Aneta Tejralová Dinamo Petrohrad, Rusko 78 bodů
5. Alena Polenská Dinamo Petrohrad, Rusko 73 bodů
6. Michaela Pejzlová Clarkson University , USA 62 bodů
7. Adéla Škrdlová SK Horácká Slavia Třebíč 37 bodů
8. Samantha Kolowratová University of Vermont, USA 34 bodů
9. Natálie Mlýnková HC PSG Zlín 32 bodů
10. Kateřina Mrázová University of Minnesota Duluth, USA 30 bodů

11.–12. Magdalena Erbenová (HC Benátky nad Jizerou), Denisa Křížová (Northeastern University, USA) 28 bodů
13. Kristýna Kaltounková (HC Dukla Jihlava) 27 bodů
14. Klára Hymlárová (HK Opava) 25 bodů
15. Simona Studentová (EC Wil, Švýcarsko) 21 bodů
16.–17. Anna Kotounová (HC Milevsko 2010), Lucie Manhartová (SDE HF, Švédsko) 20 bodů
18.–19. Klára Chmelová (SK Kadaň), Lucie Povová (HC Stadion Litoměřice) 18 bodů
20. Kristýna Blahová (TJ Lokomotiva Veselí nad Lužnicí) 17 bodů
21. Anna Zíková (SK Karviná) 14 bodů
22. Petra Rohanová (HC Energie Karlovy Vary) 12 bodů
23. Sandra Halounová (HC Plzeň 1929) 11 bodů
24. Jaroslava Soukupová (HC Kobra Praha) 10 bodů
25.–27. Petra Herzigová (IF Sundsvall, Švédsko), Veronika Hůlková (HC ESA), Martina Mašková (HC Stadion Litoměřice) 9 bodů
28.–30. Daniela Pejšová (Sport Most z.s.), Eva Štumbaurová (HC Slavoj Český Krumlov), Anna Urbanová (TJ Bílí Tygři Liberec) 8 bodů
31.–32. Barbora Bartušková (HC Děčín), Sára Čajanová (HC PSG Zlín) 7 bodů
33.–34. Martina Nováková (HC Lovosice), Kateřina Zechovská (Sport Most z.s.) 6 bodů
35.–37. Vivien Šmajdová (HC Tachov), Dominika Vopravilová (HC Amazonky Kladno), Markéta Zvěřinová (HC Kobra Praha) 5 bodů
38.–41. Tereza Brotánková (HC Kadaň), Karolína Hornická (TJ Bílí Tygři Liberec), Barbora Hromádková (UHKUK Lev Slaný), Martina Zedníková (KLH Vajgar Jindřichův Hradec) 4 body
42.–46. Eliška Benešová (HC Kobra Praha), Libuše Holá (HC Slovan Ústí nad Labem), Klára Jandušíková (HC Cherokees), Noemi Neubauerová (The Gunnery, USA), Viktorie Švejdová (TJ Bílí Tygři Liberec) 3 body
47.–48. Silvie Benešová (HC Kobra Praha), Denisa Nešutová (SK Kadaň) 2 body
49.–53. Anna Fabšicová (HC Strakonice), Nikola Horáková (HC Litvínov), Denisa Kocourková (HC Kobra Praha), Veronika Lorencová (HC Klatovy), Zuzana Pavlíčková (Povýšilová) (HC Olomouc / HK Vsetín – ženy) 1 bod

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz