HC Slovan Ústí nad Labem

Rok založení: 1963
Klubové barvy: modrá a žlutá

Kapacita stadionu: 6500 (3500 k sezení)

MANAGEMENT KLUBU:

  • Generální manažer: Ing.David Šaffer, c.MBA
  • Sportovní manažer: Jan Jandera  
  • Marketingový asistent: Přemysl Zeman
  • Sekretariát: Iveta Auerveková
  • Technický manažer a sekretář: Bc. Bohumil Slavíček

PŘEDSTAVENSTVO:

Předseda představenstva:
Mgr. Jan Kubata, Místopředseda představenstva: Josef Bašta Členové: Ing.arch.Zdeněk Šťastný, Mgr.Milan Landa, Jaromír Holík

DOZORČÍ RADA:

Předseda dozorčí rady:
Ing. Pavel Tošovský
Členové: JUDr. Jan Michalec, Petr Nerad

REALIZAČNÍ TÝM:

  • Trenér: Pavel Hynek
  • Asistent: Vít Borůvka
  • Vedoucí mužstva: Ladislav Morvay, Roman Nosek 
  • Lékař: MUDr. Jaroslav Bednář
  • Masér: Vladimír Brož
  • Kustod: Miroslav Molnár 

 

Adresa:

Historie

Počátky hokeje v Ústí n. L. sahají až těsně ke konci II. světové války. V roce 1945 se dala dohromady skupina nadšenců v čele s Jaroslavem Kropáčkem a v r. 1946 založila klub ledního hokeje Sokol Ústí nad Labem. Po několika měsících po vzoru pražského jmenovce založili klub LTC (1946 - 1948). Přihlásili se do Západoseveročeské župy zimních sportů a začali hrát pravidelnou soutěž.

V dalších letech (1949 - 1959) hrál klub pod názvem ZSJ Armaturka. Od roku 1959 přešel pod TJ Chemička a pod tímto jménem hrál až do roku 1963. V tomto roce TJ Chemička ukončila pro finanční potíže činnost hokejového klubu. Po řadě jednání s městskými orgány bylo rozhodnuto nedopustit skončení hokeje ve městě. Východisko navrhla tehdy malá jednota TJ Slovan Národní výbory a rozhodla, že hokej bude provozovat jako hlavní odvětví své činnosti. Hokejový oddíl byl tedy předán do rukou jejího prvního předsedy JUDr. Oldřicha Rejny, který v této funkci pracoval celých 23 let.

V roce 1966 vyhrálo mužstvo TJ Slovan kvalifikaci o postup do tehdejší II. ligy, kterou hrálo až do roku 1972. Po sezóně 1971/72 (Slovan skončil na 8. místě) došlo k reorganizaci soutěží; vytvořila se I. Národní hokejová liga. Klub podstoupil náročnou hokejovou kvalifikaci o účast v I. NHL a byl velmi úspěšný, když v ní skončil z 10 mužstev na 2. místě, pouze 1 bod za Slezanem Opava. Od té doby se umisťoval na předních pozicích soutěže. V sezóně 1979/80 vyhrál s náskokem 7 bodů skupinu „A“ I. ČNHL, ale v kvalifikaci o postup do 1. ligy neuspěl s exligovým TJ Gottwaldov. V další sezóně Slovan svojí skupinu opět vyhrál, ale dále opět neuspěl, když ve finálové desetičlenné skupině obsadil 3. místo za Zetorem (postoupil do 1. ligy) a Ingstavem Brno.

Od sezóny 1986/87 se začal ústecký hokej dostávat do krize. Tento rok se ještě Slovan zachránil, když skončil ve skupině o záchranu na předposledním místě, ale v sezóně příští už sestoupil do II. NHL. V sezóně 1988/89 vyhrál suverénně s náskokem 16 bodů svoji skupinu a nikdo nepochyboval o návratu do I. NHL, ale kvalifikace se vůbec nevydařila a Slovanu utekla jedinečná šance, když ze tří kvalifikantů dva postupovali.

Do I. NHL se klub vrátil až v roce 1993. Sezóna 1993/94 byla v novodobé historii klubu zatím nejúspěšnější. Po základní a nadstavbové části se Slovan umístil na 5. místě. Ve čtvrtfinále play-off pak vyřadil 3:1 na zápasy Opavu a zastavil ho až v semifinále Vsetín, který tehdy nekompromisně kráčel do Extraligy. Po sezóně 1997/98 byl klub nucen pro vleklé finanční potíže soutěž odprodat do Chomutova a v následující sezóně se zachránil před pádem do oblastního přeboru až několik kol před koncem soutěže.

Vstupem hlavního sponzora DRINKS UNION, a. s. Ústí nad Labem v sezóně 1998/99, ale i ostatních sponzorů, se podařilo dát dohromady hráčský kádr, který vedl s náskokem tabulku II. HL a dal si za cíl postup do kvalifikace o I. HL. To se podařilo. Ovšem samotná kvalifikace dopadla trochu nešťastně. Slovan skončil na 3. místě, těsně za postupem. Zásluhu na dobré sezóně měla trenérská dvojice Josef Horešovský a Jiří Hurych, jimž se podařilo složit optimálně mužstvo i pro sezónu 1999/2000. Jeho cílem byl opět postup do I. ligy, což se nakonec po suverénním postupu v play-off II. ligy a 1. místem v baráži podařilo.

Do 1. ligy vstoupil Slovan excelentně. Svým dílem přispěla nováčkovská euforie, ale i možné podcenění ze strany soupeřů. Po 7 kolech byl druhý, jen 2 body za vedoucí Opavou. Svou roli hrálo i výborné publikum, když průměrně hokej sledovalo 4500 diváků. Zlom nastal v dohrávaném utkání s Pískem. Později se ukázalo, že domácí prostředí se pro hokejisty Slovanu stalo prokletím. I to mělo za následek, že se tým v tabulce propadal stále níž. Vedení rychle angažovalo několik hráčů, ale ani to pokles formy nezastavilo.

Neutěšená situace donutila vedení 11. prosince odvolat trenérské duo Josef Horešovský - Jiří Hurych, které nahradili Milan Hejduk st. a Jaroslav Holman. Po několika zápasech přišla opět změna a na vánoce už hokejisty trénoval Jiří Vrba. Po dvou debaklech na Moravě ve skupině o udržení odstoupil z postu trenéra i Jiří Vrba a vedení narychlo angažovalo Zdeňka Müllera, jehož Beroun měl po vyřazení v play-off už volno. Po roce tedy přišla opět baráž. Po velmi dramatickém průběhu Slovan příslušnost k 1. lize potvrdil a v následujících dvou sezonách postoupil do play off. V obou případech skončil klub hned v 1. kole, nejprve po prohře 2:4 na zápasy s Jihlavou a poté 2:3 na zápasy s Chomutovem.

Klub má celkem 13 oddílů. Žactvo od 2. do 9. třídy, dorost a juniory. Kromě „A“ mužstva dospělých má i „B“ tým, který hraje na čistě amatérské bázi regionální přebor. Dalším týmem je „OLD TIMERS“ sestavený z hráčů, kteří v minulosti za Slovan hráli a ještě i po letech mají na ledě co ukázat. Tento tým sklízí vynikající výsledky nejen na domácích kluzištích, ale hlavně v zahraničí.

Klub za dobu své existence vychoval ve svých řadách nejednoho reprezentanta a špičkového hokejistu. Velkou zásluhu na úspěších klubu měla dobrá práce s mládeží už za minulého režimu. Nejslavnějšími hráči, kteří začínali ve Slovanu jsou např. Milan Hejduk, Petr Rosol, Radek Kampf, Radek Hamr, Jan Čaloun, Martin Štěpánek...

Spojení na Zimní stadion:

  • od vlaku (Ústí n. L. - hlavní nádraží): stanice Mírové naměstí (směr Všebořice) autobus č. 11, trolejbus č. 54, 56, 60
  • od autobusu (autobusové nádraží) a od vlaku (Ústí n. L. - západní nádraží): stanice Divadlo (směr Všebořice) autobus č. 11, trolejbus č. 54, 56, 60
  • Vstupné: jednotlivé - 50 Kč, zlevněné 35 Kč, permanentky - 850 Kč, zlevněné 450 Kč
  • Obvyklý začátek utkání: středa 18:00, sobota 17:00

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz