Václav Nedorost miloval tenis už jako kluk, ze světových hvězd nejvíc fandí Nadalovi

09. březen 2009 13:23 | Václav Jáchim

Hraje hokej, miluje ho celým srdcem. Ale kdybyste se Václava Nedorosta zeptali, jaký sport má na druhém místě, okamžitě vypálí: "Určitě tenis! Moc mě baví. Sice jsem se mu nevěnoval závodně, ale než jsem si zranil kolena, hrával jsem ho s velkou chutí," říká s vervou. Stejně tak si v hledišti či u televize prožívá bitvy tenisových velikánů. "Co někteří borci dokáží, to je neuvěřitelné. Jak mám čas, jedu se podívat na kvalitní zápasy. Viděl jsem pár světových turnajů i dost utkání v Davis Cupu," hlásí.

Tenis je mezi hokejisty oblíbeným doplňkem přípravy. Ale dvojnásobný juniorský mistr světa má k bílému sportu mnohem vřelejší vztah než většina ostatních. "Fascinuje mě ta hra, moc rád sleduju těžké zápasy, vychutnávám si výměny. Tenis mě prostě chytil," říká. Už jako kluka ho prý hodně bavil. "Nepamatuju si, že bych fandil někomu konkrétnímu. Snad možná Samprasovi, na toho jsme koukali celá rodina. Blíž jsem začal tenis sledovat tak čtyři pět let zpátky. V době, kdy jsem byl vážně zraněný," vzpomíná.

Rekord u obrazovky z Australian Open: tři dny a tři noci téměř beze spánku

Nedorostovu kariéru na čas zabrzdily vážné potíže s koleny. Bývalý hráč Colorada či Floridy podstoupil sérii operací a doma na jihu Čech dlouho nevěděl, jestli se vůbec vrátí k hokeji. "Přožíval jsem hodně náročné období. A v nejtěžších chvílích mi pomohl i tenis. Bylo to v zimě, akorát na obrazovce běžely přenosy z Australian Open. Mohl jsem jenom ležet, nic jiného dělat nešlo," vrací se proti proudu času.

Vzhledem k časovému posunu startovaly zápasy v noci. "Tehdy jsem vytvořil svůj osobní rekord ve sledování tenisových utkání. Začínalo se v jedenáct večer, přenosy končily druhý den kolem osmé ráno. Ale jednou to trvalo až do jedenácti. Celou noc jsem se koukal a ve dne pak chvilku spal. Nejhorší dny po operaci mi díky tomu utekly lépe, ale přiznávám, že jsem to vydržel tři noci. Pak jsem vynechal. Spal jsem třikrát za sebou po třech hodinách, dál už to nešlo," směje se.

Během grandslamového turnaje v Melbourne držel pěsti několika svým favoritům. Zcela nejvíc ale Rafaelu Nadalovi. Tenhle španělský divoch není u publika až tak oblíbený jako třeba Roger Federer, ale Nedorost nedá na vlasatého bojovníka dopustit. "Někteří spoluhráči to nechápou, jenže mně se Nadalův tenis moc líbí. Strašně se nadře, dává do toho ohromnou energii. Ale už to není jen o síle. Přijde mi, že vyzrál, umí uplatnit spoustu vítězných úderů. Je prostě výborný," chválí na dálku.

Jak má čas, sleduje svého oblíbence, kde se dá. "Když hrál Nadal v Davisově poháru proti Srbsku, našel jsem si na internetu stream z jeho zápasu proti Djokovičovi. Vůbec mu nedal šanci! Vyhrál s naprostým přehledem. Podle mého je teď jasně nejlepší na světě, ostatně výsledky a žebříček to dokazují," uznává. Ale pozor, Nedorost respektuje i řadu jiných špičkových tenistů.

Na Roland Garros jsme byli dva dny. Vydržel bych dva týdny

Některé sleduje v televizi, jiné viděl na předních turnajích. "Nemám bohužel tolik času, abych se sebral a odjel někam do ciziny na pořádný tenis. S manželkou máme malého syna, navíc během sezony to ani nejde. Ale už se mi párkrát povedlo navštívit fakt pěkné turnaje. Během angažmá v NHL jsem se byl podívat na turnaji v Key Biscaine, potom v Mnichově, s Radimem Vrbatou jsme vyrazili do Paříže na Roland Garros," vypočítává.

Tehdy využili možnosti dostat se do zázemí velké akce, což byl pro oba hokejové kamarády zážitek. "Viděli jsme hráčské šatny, měli jsme možnost podívat se do prostor, kde se hráči připravují. Kde třeba obědvají. Nejde mi o to, abych takového Nadala potkal osobně. Mám rád jeho tenis, to je celé. Ale pohled do zákulisí Roland Garros byl bezvadný. Taková možnost se hned tak nenaskytne. Byli jsme na turnaji dva dny, já bych ale vydržel dva týdny," říká.

Zaujalo ho, jak špičkoví tenisté vypadají z blízka. "Jsou menších postav, hodně hubení," všiml si. Mezi špičkami bílého sportu nemá osobní přátele, ale pár výborných hráčů dobře zná. "Když jsem působil na Floridě, seznámil jsem se s Karlem Nováčkem. V současnosti se pohybuje v oblasti investic, jsme v kontaktu. Karel byl i na mé svatbě. Akorát přijel do Čech, já se to dozvěděl a pozval ho. Na dvě nebo na tři hodinky pak opravdu dorazil," kvituje.

Tenisový kurt? Moje jediná podmínka při stavbě domu

Nedorost se zná třeba s deblovým specialistou Leošem Friedlem, kamarádské vztahy ho pojí především s českými tenisty. "Na Floridě jsme si vyměňovali lístky na zápasy. Oni viděli NHL, já zase turnaj v Miami," usmívá se. Ještě než Nedorosta postihly vleklé potíže s koleny, platil za kvalitního tenistu. Raketu bral do ruky velmi často také proto, že má vedle svého domu postavený kurt.

"Byla to moje jediná podmínka," přiznává jasně. "Stavbu domu řešili spíš rodiče. Já se o to v devatenácti letech až tolik nestaral. Ale ještě než se začalo stavět, našim jsem řekl, že chci mít tenisový kurt." Nejde o antuku ani beton, nýbrž o povrch, na němž se donedávna hrálo třeba Australian Open. "Je to taková guma, dobře se po ní běhá, netrpí klouby. V mém případě je to velmi důležité," upozorňuje.

Když si chce pinknout partičku, soupeře sežene snadno. "Nejčastěji hraju s bráchou nebo s tátou, případně zavolám někomu z kamarádů." Před časem vytvořil velice silný deblový pár s Radimem Vrbatou. "Na letních turnajích, které v Praze pořádal náš agent pan Henyš, jsme jednou vyhráli a podruhé skončili ve finále. Jenže pak jsem si zranil kolena a od té doby musím být opatrný," připomíná.

Kdo je mezi hokejisty nejlepším tenistou? "Tak to nevím. Slyšel jsem, že skvěle hrají bratři Kaberlové. Podle Leoše Friedla to výborně umí Jarda Bednář," přemítá. Že je bílý sport u hokejistů oblíbený, dokládá jejich velký počet v hledišti zápasů Davisova poháru. "Jezdím také. S kamarádem jsme byli v Ostravě první den na Francii, předtím jsem viděli utkání proti Americe či Německu."

Bílý sport poslední dobou hraje stále, ještě víc ho baví sledovat. "Mám v plánu cestu do Madridu. Změnili tam termín, bude se hrát na antuce. Startovat by měl i Rafael Nadal, což je hlavní důvod, který by mě lákal. Uvidíme, jestli to vyjde," přemítá.

Nijak by se prý nebránil ani duelům tenisových žen a dívek, i když v jejich případě jde o jiný sport, než jaký nabízejí nejlepší tenisté planety. "Ženský tenis mě až tolik neláká, vlastně jsem neviděl žádný velký zápas. Turnaj v Miami je pro obě pohlaví, takže jsem samozřejmě registroval i ženskou disciplínu. Zrovna myslím hrála Venus Williams," pátrá v paměti.

Zatímco někteří tenisoví fajnšmekři ženský tenis ingnorují, Václav Nedorost takový není. "Kdybych byl na turnaji a měl na výběr zápas členek elitní světové desítky, nebo souboj chlapů ze 100. nebo 150. místa na žebříčku, vyberu si první možnost. I špičkové tenistky dokáží skvělé věci. Tenis mě baví celkově, nerozlišuju. I když přiznávám, že ten mužský je na prvním místě," uzavírá.

Související články