Vilém Burian (HC MOUNTFIELD České Budějovice)

23. únor 2012 14:21 | Václav Jáchim

Vilem Burian je příkladem hokejisty, který v dorosteneckých a juniorských kategoriích nebyl až tolik na očích, ovšem pracoval na sobě a nakonec se uplatnil mezi tuzemskou elitou. Vysoký útočník je odchovancem Třebíče, kde později zářil v první lize. Premiérový start v nejvyšší soutěži si během ročníku 2009-10 připsal v Kladně, nicméně sám tohle kratičké angažmá považuje za epizodu, pořádnou šanci totiž dostal až v českobudějovickém Mountfieldu. Hráč s dobrou stabilitou, odolností i kontrolou kotouče letos zdomácněl v základní sestavě Jihočechů a vytrvale stoupá vzhůru.

1) Hokejové začátky? "Ve čtyřech letech mě k hokeji přivedl táta. Bylo to v Třebíči, jiný sport jsem závodně nedělal."

2) Oblíbení trenéři? "Určitě táta, vedl mě do páté nebo šesté třídy, naučil mě všem základům."

3) Nejhezčí hokejové zážitky? "V mladších kategoriích jsme s pátou třídou vyhráli mistrovství republiky, dvakrát z toho bylo třetí místo. Vážím si postupu do extraligy s juniorkou a dorostem, šťastný jsem byl samozřejmě loni, kdy jsem dostal možnost hrát play off extraligy dospělých."

4) Co vás nejvíc zarmoutilo? "Pár věcí člověka mrzí. Před rokem České Budějovice vypadly v play off s Vítkovicemi, ještě v Třebíči se nám totéž stalo se sparťanskou juniorkou. Ale musím to zaklepat - vážné neúspěchy mě nepotkaly, ani větší zranění."

5) Čeho se nejvíc bojíte? "Určitě zdravotních problémů, které by mohly znamenat konec s hokejem. Zdraví je nejdůležitější."

6) Co vás dokáže naštvat? "Na ledě chvíle situace, kdy se nemohu trefit do brány. A v soukromí? Tam jsem kliďas. Bývám v pohodě, jsem životní opotimista. Takže se skoro nerozčiluju."

7) Sledujete politiku? "Jen po očku, co pochytím ve zprávách."

8) Oblíbení herci, herečky? "Z herců by to byli Miroslav Donutil a Ondřej Vetchý, z hereček Tatiana Vilhelmová. Líbí se mi české filmy, hlavně komedie."

9) Jakou posloucháte muziku? "Různou. Taneční, moderní, pop. Ale i rock."

10) Zamilované zvíře? "Náš pes. Je to černý labrador, jmenuje se Danty."

11) Oblíbená barva? "Modrá a žlutá."

12) Představa o ideální dovolené? "S kamarády na nějakém příjemném místě. U moře, ale klidně i někde na horách. O letošní dovolené jsem zatím ještě nepřemýšlel, to má čas."

13) Vysněný automobil? "Auto zatím nemám, žádné jsem si ještě nekoupil. Nemám nějaká přehnaná kritéria, stačí, když mě ten vůz převeze z bodu A do bodu B. Ale kdybych si mohl vybrat, zvolil bych BMW. To je auto podle mých představ."

14) Co vám chutná? "Mám rád jídla na kari, chutnají mi klasické české dobroty jako vepřo knedlo zelo, kačena a podobně. K pití si dám pivo, z nealka kolu, fantu, džus. Cokoli."

15) Kdo je vaším hokejovým agentem? "Michal Sivek z Eurohockey Servisu."

16) Jaké čtete noviny a časopisy, sledujete internet? "Na internetu jsem pravidelně, sleduju novinky, zajímavosti. Noviny čtu hlavně ráno u snídaně, kupuju si MF Dnes, Sport nebo Blesk."

17) Jaké typy žen se vám líbí, máte přítelkyni? "Přítelkyni momentálně nemám. Asi se mi líbí spíš brunetky sportovní postavy, ale každá dívka má svoje."

18) Jste pověrčivý? "Nejsem. Sice před zápasem dělám určité věci, ale nic by se nestalo, kdybych to nedodržel nebo udělal jinak."

19) Záliby? "Mimo sezonu si zahraju tenis, s klukama poker. Rád se pobavím, občas vyrazím někam do společnosti. Asi jako každý."

20) Hokejové cíle? "Letos by bylo hezké dojít s Budějovicemi co nejdál v play off, do budoucna se chci udržet v týmu a hrát pravidelně nejvyšší soutěž. Rád bych dával co nejvíc gólů a byl mužstvo platný."

Vizitka Viléma Buriana:

Klub: HC MOUNTFIELD České Budějovice
Pozice: útočník
Narozen: 16. srpna 1988
Číslo dresu: 61
Výška/váha: 194 cm, 94 cm
Hůl: L
Premiéra v nejvyšší soutěži: v utkání Kladno - Kometa Brno, 30. kolo sezony 2009-10
Dřívější působiště: Třebíč, Sparta Praha, Jihlava, Kladno, České Budějovice
Reprezentace: za národní tým dospělých dosud nehrál

Dotazník