Vyrovnanou bitvu mezi Spartou a Litvínovem rozhodl Kafka

11. leden 2009 18:58 | ČTK

Premiérový extraligový gól juniora Petra Kafky rozhodl dramatický zápas 40. extraligového kola mezi Spartou a Litvínovem. Pražský tým, který dnes třikrát přišel o své těsné vedení, díky němu vyhrál 5:4 a má aktuálně na kontě stejný počet 70 bodů jako Severočeši. Litvínov si připsal čtvrtou prohru za sebou.

Hosté po sérii nezdarů začali v Tesla Areně ve velkém stylu. Od úvodního vhazování zatlačili Spartu do obrany, a zatímco Hübl v litvínovské brance byl bez práce, jeho protějšek Pöpperle byl v permanenci. Hra domácích se zlepšila až poté, co přežili první oslabení, krátce poté ale paradoxně poprvé inkasovali. Šlégrovu střelu dorazil pohotový Černý.

Sparta však dokázala rychle odpovědět a po samostatné akci vyrovnal Netík, jenž si sám najel do útočného pásma a trefil se pod horní tyčku. Ve 13. minutě již domácí vedli, když Ton obral o puk Kubinčáka a dvojice Gulaši - Výborný si pohrála s Hüblem. Třetí gól mohl při přesilovce vstřelit Netík, ale brankář soupeře se stačil přesunout a jeho šanci zlikvidovat.

Série vyloučení následně hru rozkouskovala a nakonec oběma celkům pomohla i k brankám. Na 2:2 vyrovnal Kubinčák, o jehož gól se ale nešťastnou tečí postaral domácí obránce Jerofejevs, jenž změnil směr Kubinčákova nahození mimo Pöpperleho dosah. Sparta poté promarnila dvě krátké výhody pět na tři, ale nakonec získala vedení zpět na svou stranu. V poslední minutě druhé třetiny se prosadil po samostatné akci Broš.

Hned po návratu z kabin mohli vedení Sparty zvýšil Broš s Netíkem, ale Hübl všechny střely pochytal a jeho spoluhráčům se následně podařilo vyrovnat, když Jenáček šikovně tečoval Vobořilovu střelu od modré čáry. O minutu později mohlo být se Spartou hůře, Viktor Hübl však svou šanci neproměnil.

Domácí se poté i počtvrté v zápase dostali do vedení. Výborného přihrávku proměnil v další gól v Hüblově brance Ton, jemuž se v posledních kolech střelecky daří. Ani tentokrát se však domácí z vedení dlouho neradovali. Šlégr našel najetého Viktora Hübla, který Pöpperleho prostřelil. Duel nakonec rozhodl gól juniora Kafky v 58. minutě, na který již hosté neodpověděli ani v dlouhé power play.

Hlasy trenérů po utkání:

Marian Jelínek (HC Sparta Praha): "Myslím si, že to byl nadprůměrný hokej. Pro diváka musel být atraktivní, protože jsme se přetahovali o vedení. Když soupeř tolikrát vstane a vyrovná, tak už člověk ani nevěří, že se nám podaří ještě gól dát. Nakonec jsme rozhodli dvě a půl minuty před koncem, takže jsme velice spokojení se třemi body. Z dlouhodobého hlediska jsme spokojeni i s tím, že už jsme jediné mužstvo, které inkasovalo méně než sto branek. Litvínov je pro nás nepříjemný soupeř. Ke svému klasickému hokeji přidal ještě tvrdost, zarputilost a bojovnost."

Petr Rosol (HC Litvínov): "Odehráli jsme docela slušné utkání. Bohužel jsme udělali pár individuálních chyb, které tak zkušené mužstvo, jako je Sparta, dokázalo využít. Sice jsme opět prohráli, ale nemyslím si, že bychom byli v krizi. Prohráli jsme o gól s kvalitními soupeře a jen se od nás malinko odklonilo štěstí, které jsme dříve měli. Teď ale musíme v úterý doma uspět proti Třinci."