сайты ставок сайты ставок сайты ставок

13letý Byrtus: Mám talent, ještě potřebuju práci. Rád bych co nejdřív do NHL

Dominick Radim Byrtus | Foto: Martin Voltr

Jeho jméno patří mezi ta, která mají pozorovatelé na Olympiádě dětí a mládeže červeně zakroužkovaná. Třináctiletý Dominick Radim Byrtus hraje mezi o rok staršími, a to už v kategorii U15 absolvoval i loňské mistrovství krajů! Třinecký zadák patří k největším českým talentům ročníku 2009.

Byrtus absolvuje přehlídku největších nadějí napříč jednotlivými kraji už druhým rokem v řadě. Loni byl společně s havlíčkobrodským Lukášem Kachlířem benjamínkem celého turnaje, teď už se na Olympiádě dětí a mládeže přece jen najde i pár mladších hráčů.

To ale nic nemění na tom, že třináctiletý obránce poutá velkou pozornost.

Navíc ještě hraje za Moravskoslezský kraj, který přivezl pod Krkonoše velmi silné mužstvo. Úterním triumfem 7:0 nad Jihomoravským krajem dal najevo, že do Trutnova a Vrchlabí přijel s jedním jediným cílem – získat zlato.

Po třech výhrách musíte být spokojení, viďte?
Jsme velmi spokojení. Hrajeme výborně a týmově, krásně spolupracujeme. Jsme pyšní. Jestli dneska večer znovu vyhrajeme, osm bodů v tabulce bude krásných.

Dokázali jste sedmibrankovou kanonádou, že máte ty nejvyšší ambice? A v čem spočívá vaše síla?
Určitě jsme to dokázali, ostatní týmy se nás teď budou bát (usmívá se). Všichni hráči umí dát gól, brankáři nás umí podržet a nádherně spolupracujeme.

Navíc máte v Trutnově i fanoušky. Troufnu si říct, že právě vám vytvářejí nejlepší kulisu na turnaji...
Určitě se nám v té atmosféře hraje líp, když máme podporu fanoušků. Jsme rádi, že tu s námi jsou a budou do konce olympiády.

Mužstvo máte složené zejména z hráčů Třince a Vítkovic. Po zápase jste si přitom v kabině nahlas zpívali „Ostravo, Ostravo“. Jak to vy Třinečáci berete?
No, bereme to dobře! (směje se) Tady jsme za kraj, takže je to v pohodě. Když hrajeme proti sobě, tak je to něco jiného. Ale teď se všichni bavíme spolu. Momentálně nám tam hraje další písnička (z kabiny zní Vysoký jalovec, pozn. red.).

Foto: Martin Voltr

Než jste na olympiádu vyrazili, tušili jste, které týmy by mohly být nejsilnější a zda byste mezi ně mohli patřit?
Tušili jsme, že tady nejsilnější týmy budou mít Praha a Plzeňský kraj, který to minulý rok vyhrál. A taky jsme čekali, že my budeme dobří, protože máme hodně hráčů se zkušenostmi z dorostu.

To je i váš případ. Hodně vám to pomáhá?
Jo, je to větší zátěž, takže si zvykám na těžší soupeře. Když jdu potom hrát níž, je to pro mě o dost jednodušší.

„Měl jsem vždycky rád P. K. Subbana, je to tvrdý hráč s tvrdou střelou. A určitě Connora McDavida.“

Na mistrovství krajů jste se podíval už loni. Jak můžete porovnat letošní zkušenost s tou předchozí?
Minulý rok jsem si taky dobře zahrál, ale teď ve mně mají trenéři větší důvěru. Tím, že jsem tu druhým rokem, chodím na led častěji.

Loni se vám povedl unikát, zahrát si na turnaji jako o dva roky mladší hráč...
Strašně hodně si toho vážím. Vážím si všech trenérů, kteří mi dávají svoje rady. Určitě mám talent, ale potřebuju ještě tvrdou práci. Snažím se pracovat a jsem rád, že jsem se sem dostal.

Foto: Facebook Mládež HC Oceláři Třinec

Jaké máte hokejové vzory, nebo jste měl jako menší?
Měl jsem vždycky rád P. K. Subbana, je to tvrdý hráč s tvrdou střelou. A určitě Connora McDavida. Je rychlý, technický, umí projet celé hřiště a dát góla.

A kým se ve své hře kromě Subbana ještě inspirujete?
Docela hraju podle mého bráchy Eliase Byrtuse. Ale jinak bych se asi nesrovnával s nikým. Snažím se hrát tvrdě, spíš silově než technicky.

„Nemám žádný oblíbený tým. Asi bych nechtěl jít hrát do Anaheim Ducks, jinak by mi to bylo jedno.“

Takže se nechcete řadit k těm extra kreativním obráncům?
Když si vyjedu do útoku, tak nehledám ty prohazovačky a stahovačky, ale spíš vystřelím přes nohy a tak. Nebo si protihráče objedu, protože rychlost mám taky.

Kam v hokeji míříte?
Rád bych se dostal co nejdříve na draft a do NHL, to je můj sen.

A do kterého klubu?
Nemám žádný oblíbený tým. Asi bych nechtěl jít hrát do Anaheim Ducks, jinak by mi to bylo jedno. Je to NHL, jsou tam nejlepší hráči, vůbec se tam dostat by byl zázrak. Neřešil bych tým, hlavně že bych tam hrál.

Foto: Martin Voltr

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz