40 gólů, 83 bodů... Ale nejen to! Tohle jsou rekordy Martina Růžičky

Foto: hcocelari.cz

Martin Růžička patří mezi třinecký klubový inventář. Pod Javorový přišel už v létě 2009 a s dvěma přestávkami, které strávil v KHL, tam působí doteď. Letošní sezona je jeho devátou ve třineckých barvách.

Pojď hrát hokej

Příchod, první sezony v Třinci a zrození kanonýra

Martin Růžička přišel do Třince po třech sezonách ve Znojmě, kde dozrával po boku hvězdného Jiřího Dopity. Růžička dal za Orly v základní části maximálně deset branek (postupně 9, 10 a 10).

Hned v první sezoně v Třinci ale nasázel v dlouhodobé části sezony 23 branek a s celkem 47 body skončil na druhém místě kanadského bodování týmu za Ladislavem Kohnem, s nímž strávil v pětce většinu roku.

Že má Růžička potenciál stát se elitním střelcem a ne jen poctivým útočníkem pro černou práci, potvrzoval hned v dalším ročníku. Své maximum vylepšil, poprvé v kariéře se dostal na 50 bodů a nasázel 24 branek. Povedená základní část 2010/11, která byla pro Oceláře historická v tom, že ji poprvé dokázali vyhrát, však byla pouze prologem pro krasojízdu v play off.

Martin Růžička v roce 2009 nepřicházel do Třince s pověstí střelce. Jeho maximem v základní části bylo dvakrát po deset branek po boku Jiřího Dopity ve Znojmě.

Martin Růžička v roce 2009 nepřicházel do Třince s pověstí střelce. Jeho maximem v základní části bylo dvakrát po deset branek po boku Jiřího Dopity ve Znojmě. | Foto: hcocelari.cz

Rekordní play off 2011

Růžička tvořil ve vyřazovacích bojích 2011, v nichž Oceláři došli nakonec až k vytouženému zlatu, elitní útočné komando s kapitánem Radkem Bonkem a pozdějším koučem Ocelářů Václavem Varaďou.

Růžička ve zlatém tažení vytvořil stále platný rekord v počtu vstřelených branek během play off (17) i v počtu získaných bodů (33). To vše v pouhých osmnácti utkáních. Růžička bodoval ve všech zápasech play off, kromě utkání číslo čtyři semifinálové série, které Oceláři prohráli na Slavii 0:4. Právě nepříznivý vývoj semifinále (z 1:3 na 4:3 na zápasy) pomohl Růžička otočit osmi body v posledních třech zápasech, mimo jiné čtyřgólovým utkáním číslo pět.

Ve finálové sérii pomohl porazit Vítkovice sedmi body (3+4) v pěti zápasech. Třinečtí v play off lámali soupeře ofenzivní silou – vstřelili 70 branek, což je druhý nejvyšší počet v historii českých play off, a gólový průměr 3,89 branky na zápas je vůbec nejvyšší.

Rozhodnutí zápasů přišlo často v početních výhodách – hned 28 gólů padlo z přesilovek Ocelářů. Z toho Martin Růžička jich dal hned třináct. Gólem nebo asistencí se tedy podílel na celkem 19 z 28 branek Ocelářů v početní výhodě. Tímto ofenzivním počinem notně přispěl ke zlatému úspěchu Třince.

Martin Růžička v play off 2011 zbořil všechny dosavadní rekordy – v 17 zápasech nasbíral 33 bodů

Martin Růžička v play off 2011 zbořil všechny dosavadní rekordy – v 17 zápasech nasbíral 33 bodů | Foto: hcocelari.cz

Martin Růžička se raduje ze svého druhého titulu v kariéře. Na rozdíl od zlata v roce 2006 ve Spartě, kde plnil úkoly člena čtvrté formace, v roce 2011 patřil mezi klíčové hráče mistrů.

Martin Růžička se raduje ze svého druhého titulu v kariéře. Na rozdíl od zlata v roce 2006 ve Spartě, kde plnil úkoly člena čtvrté formace, v roce 2011 patřil mezi klíčové hráče mistrů. | Foto: hcocelari.cz

Návrat a překonání extraligových rekordů základní části

Po mistrovském titulu odešel Růžička na rok do KHL do Chabarovsku. Druhý příchod do Třince nastal v létě 2012. Růžička se pod Javorovým nachystal na další lámání rekordů.

V základní části 2012/13 totiž nastřílel soupeřům 40 branek a přidal dalších 43 asistencí. S 83 body jasně vyhrál kanadské bodování i tabulku střelců základní části extraligy. Náskok na druhého v pořadí kanadského bodování, kterým byl Viktor Hübl, byl 25 bodů a na druhého v pořadí střelců Milana Gulaše byl 13 branek. Růžička překonal rekord jak střelecký (dosud David Moravec 38 branek v sezoně 1997/98), tak bodový (dosud třinecký Richard Král, který v sezoně 1999/00 nasbíral 77 bodů).

Růžičkovo druhé angažmá v Třinci trvalo dva roky. Oceláři žádný medailový úspěch podobný tomu z roku 2011 nezopakovali, dvakrát skončili na hokejkách Zlína v semifinále play off.

Růžičkovi se ale osobně velmi dařilo – byl zdravý a ofenzivně produktivní. V těchto dvou sezonách v součtu základní části a play off nasbíral 158 bodů ve 127 zápasech (79+79). V létě 2014, které bylo létem velkých loučení v Třinci (končily legendy Bonk, Peterek, Varaďa a Třinec se loučil se starou arénou), dal na čas městu pod Javorovým sbohem i kanonýr Růžička.

Martin Růžička se raduje z jednoho ze tří hattricků, které nasázel v rekordní 40gólové základní části 2012/13

Martin Růžička se raduje z jednoho ze tří hattricků, které nasázel v rekordní 40gólové základní části 2012/13 | Foto: hcocelari.cz

Třetí příchod a druhý titul

Následující dva roky byl hokejových domovem Martina Růžička ruský Čeljabinsk hrající v KHL. Třetí a dosud poslední příchod do Třince se uskutečnil v roce 2016.

V první sezoně pod trenérem Vladimírem Kýhosem zbrzdilo Růžičku zranění – včetně play off odehrál jen 39 utkání.

Pořádný restart přišel až v dalším ročníku, prvním během éry trenéra Varadi. Martin Růžička získal zpět hokejové sebevědomí: střílel branky, byl elitním útočníkem Ocelářů, přestože v poslední, bohužel nedohrané sezoně kvůli vážnému zranění z letní přípravy odehrál jen osmnáct zápasů. Ve třech ročnících pod trenérem Varaďou odehrál Růžička 131 utkání a získal 135 bodů (63+72).

Hledání klíčového období třetího angažmá Růžičky v Třinci nebude tak těžké. Bude se jednat určitě o play off 2019, které Růžička odehrál po boku Petra Vrány a na druhém křídle se vystřídalo několik spoluhráčů (Svačina, Chmielewski, Werek).

Růžička přispěl k druhému titulu Ocelářů sedmi góly a jedenácti asistencemi v sedmnácti zápasech. Zcela zásadní byla přihrávka na zlatý gól Vladimíra Rotha v utkání číslo šest s Bílými Tygry. Klíčové byly i přihrávka na vyrovnávací gól Ethana Wereka ve třetí třetině zápasu číslo pět v Liberci nebo ofenzivní příspěvek (osm bodů ve čtyřech zápasech) v sérii prvního kola s Vítkovicemi.

Martin Růžička posílá puk na mistrovský gól z modré čáry sjíždějícímu Vladimíru Rothovi

Martin Růžička posílá puk na mistrovský gól z modré čáry sjíždějícímu Vladimíru Rothovi | Foto: hcocelari.cz

Růžička v elitní společnosti

Martin Růžička se ve své kariéře dostal do elitní společnosti hokejových kanonýrů – nejen ve třinecké extraligové historii, ale i v historii českého a československého hokeje vůbec:

 • Letos 2. února v zápasech v Litvínově završil počet branek dosažených v extralize a reprezentaci na 250 a stal se 69. členem elitního spolku Klubu střelců Deníku Sport. „Je to milé překvapení. Mám obrovskou radost, že jsem v tak skvělé společnosti. Nevím, co k tomu víc dodat. Mohu jen poděkovat spoluhráčům, které jsem v kariéře potkal a kteří mi k dosažení takového cíle pomohli. Hokeji jsem hodně obětoval a jsem rád, že se mi to tímto způsobem vrací zpátky,“ komentoval tehdy svou historickou trefu.
 • Na počátku této sezony, bylo to 22. září opět v Litvínově, překonal Jiřího Polanského a osamostatnil se s 219 brankami na čele historického pořadí střelců třineckého klubu. „Je to pro mě velká věc, jsem za to rád. Osobní statistiky většinou moc neřeším, ale tohle je výsledek dlouhodobé práce. Měl jsem v Třinci vždy štěstí na špičkové spoluhráče a za to jim patří díky,“ radoval se z dalšího historického počinu ve třineckých barvách po zářijovém utkání v Litvínově.

Martin Růžička gólem v utkání v Litvínově 2. února tohoto roku zaokrouhlil počet svých ligových a reprezentačních branek na 250 a stal se 69. členem tohoto elitního spolku

Martin Růžička gólem v utkání v Litvínově 2. února tohoto roku zaokrouhlil počet svých ligových a reprezentačních branek na 250 a stal se 69. členem tohoto elitního spolku | Foto: hcocelari.cz

Další zajímavosti a statistiky

Při pohledu na třinecké historické statistiky patří Martin Růžička mezi užší elitu ofenzivních hráčů, kteří za třinecké Oceláře hráli:

 • Nasbíral třetí nejvyšší počet kanadských bodů – má na svém kontě 457 bodů, před ním jsou Richard Král (568) a Jiří Polanský (541). Zároveň patří mezi pouze čtyři hráče v historii Třince, kteří mají průměr víc než bod na zápas – nejvyšší průměr má Wolski (1,31), jehož působení v Třinci ale bylo velmi krátké. Následuje Král (1,14) a potom už Růžička (1,09).
 • Pokud bychom se podívali pouze na sezony, v nichž hrál Růžička ve třineckých barvách (tedy 2009 – 2011, 2012 – 2014 a od roku 2016), pak je Růžička s velkým přehledem nejproduktivnějším hráčem Ocelářů tohoto období. V těchto osmi sezonách nasbíral 457 bodů (219+238) a druhý v pořadí Jiří Polanský 268.
 • Nadprůměrnou bodovou úspěšnost si Růžička drží i v play off – odehrál tam 74 utkání a nasbíral v nich 80 bodů (40+40). Pouze Jiří Polanský má na svém kontě o dva body víc. Růžička je však nejlepším střelcem, když nastřílel 40 branek. 30 a více už zvládl pouze Polanský (34). Nutno podotknout, že Růžička má téměř o polovinu méně odehraných zápasů v play off než Polanský (138 oproti 74).
 • Růžička za Oceláře v součtu základní části a play off odehrál 424 utkání, patří tak mezi sedm hráčů, kteří za Třinec odehráli 400 a více utkání. Před ním jsou: Polanský (918 utkání), Peterek, Adamský, Král, Hrňa a Martynek.
 • Pouze tři hráči dokázali za Oceláře v základní části nastřílet 30 a více branek. Martin Růžička jich dal v základní části 2012/13 nejvíc – 40. Zároveň to byl extraligový rekord. Tři desítky gólů dali ještě v základní části 2002/03 Jan Marek (32) a Marek Zadina (30).
 • Pouze Martin Růžička a Richard Král dokázali nasbírat v základní části více než 70 bodů. Král v základní části 1999/00 nastřádal 77 bodů, Růžička o třináct let později 83. Oba tyto výkony jsou na prvních dvou místech nejlepších bodových výkonů v základní části v historii české extraligy.
 • Martin Růžička patří mezi tři hráče, kteří dokázali vyhrát aspoň pětkrát kanadské bodování třineckých hokejistů v základní části extraligy. Růžička bodování Třince vyhrál v sezonách 2010/11, 2012/13, 2013/14, 2017/18 a 2018/19. Stejně jako Růžička jej pětkrát vyhrál ještě Jan Peterek a sedmkrát Richard Král.

Další rekordy a zajímavosti v historii hokejové extraligy:

 • Martin Růžička se podílel na nejrychlejších dvou po sobě jdoucích gólech v základní části extraligy. 19. ledna 2014 na ledě Liberce Třinec vstřelil dva góly během třinácti sekund. Růžička byl střelcem druhé z branek.
 • Růžička je autorem nejvyššího počtu přesilovkových gólů v jedné základní části. V sezoně 2012/13 nastřílel 19 ze svých 40 branek v početní výhodě. V téže sezoně byl autorem také nejvyššího počtu přesilovkových bodů – 38 (19+19).
 • Růžička vstřelil ve své kariéře celkem osm hattricků v základní části. Nikdo jich neměl víc, pouze kvarteto Martin Procházka, Viktor Hübl, Jaroslav Bednář a Petr Sýkora stejně.
 • Je autorem druhého nejlepšího výkonu v historii z hlediska počtu po sobě jdoucích zápasů se vstřeleným gólem. Na začátku základní části 2012/13 dal gól v devíti zápasech v řadě. Pokud jde o kombinovaný výkon základní část + play off, pak Růžička dal gól v deseti zápasech po sobě v sezoně 2010/11 (od 50. kola do prvního semifinále).
 • Martin Růžička je autorem nejvyššího počtu střel na branku během jedné základní části – v sezoně 2013/14 vystřelil 239krát. I během jednoho zápasu – 4. března 2018 v Mladé Boleslavi vystřelil 15 střel na branku soupeře!
 • Růžička je autorem nejvíce přesilovkových gólů v play off v historii české extraligy – konta soupeře během své kariéry zatížil 26 góly v početní výhodě.

Foto: hcocelari.cz

Fotky v článku: Marian Ježowicz a Lukáš Filipec, hcocelari.cz.

Partneři HC Oceláři Třinec

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz