70 milionů z NHL do českých klubů! Naše cesta nese ovoce, říká Král

Foto: Karel Švec, Český hokej

4. srpna 2018, 10:51

Mládežnický hokej

O české hráče je ve světě stále větší zájem. Dokazuje to i srovnávací graf, ve kterém se zrcadlí úsilí českých hráčů i trenérů na poli mládežnického hokeje. Od sezony 2013/14 je trend klubových příjmů za přestupy hráčů do NHL jasně vzrůstající.

partneři českého hokeje

Celkem už více než tři miliony dolarů, tedy takřka 70 milionů korun. Takovou částku letos inkasovaly české kluby za přímé či nepřímé přestupy svých hráčů do nejprestižnější soutěže světa. A to je nutné připomenout, že čísla ještě nemusejí být konečná.

„Tato čísla mi samozřejmě dělají velkou radost. Před deseti lety jsme bojovali o samotnou ekonomickou existenci, ze které vyplývaly vážné problémy ve sportovní části. Bylo evidentní, že zlaté časy českého hokeje jsou pryč,“ říká prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Zájem o české hráče, který předtím podpořily zejména zlaté úspěchy na přelomu tisíciletí, začal výrazně klesat. „Krátce předtím dokonce reprezentace do 18 let sestoupila z nejvyšší skupiny mistrovství světa. Nerad se k tomu vracím, ale někdy mám pocit, že na tento fakt spousta lidí v českém hokeji zapomněla,“ pokračuje Král.

Nedávno proběhla hodnotící konference Českého hokeje. Fakta, čísla a statistiky, které jsou k dispozici, hovoří velmi optimisticky. „Roste sledovanost extraligy a první liga je v tomto ukazateli dokonce třetí v Evropě. Svoji kvalitu a uplatnění směrem k profesionálnímu hokeji stále více získává druhá liga. Roste členská základna dětí, žákovské kluby se rozrostly téměř dvojnásobně,“ shrnuje nejvyšší muž hokeje v zemi.

To všechno společně s projekty – jako jsou Pojď hrát hokej, Trenéři do malých klubů, Regionální trenéři či Výstroj pro nejmenší – se začíná odrážet i v kvalitě vychovávaných hráčů. O ně je teď větší zájem v NHL.

Zatímco před pěti lety inkasovaly české kluby za přestupy pěti hráčů 15 milionů korun, loni už to bylo 55 milionů korun za 13 hráčů. A letos při aktuálním počtu 15 hokejistů sahá částka už téměř k 70 milionům!

„Někomu se může tempo zdát pomalé, ale je třeba si uvědomit, že jsme si hrábli na dno a i v jiných hokejově vyspělých zemích je pro restarty doba osmi až deseti let obvyklá.“

„Za vším stojí spousta práce hráčů samotných, ale především obrovského množství trenérů, kteří je vychovávají, jak v klubech, tak prostřednictvím soukromých hokejových aktivit. Završením jsou pak reprezentační programy, o kterých si troufnu říci, že jsou na té nejvyšší úrovni, ne-li lepší než v ostatních hokejově vyspělých zemích. To společně s podporou rodiny tvoří základ celého českého hokeje,“ pochvaluje si Tomáš Král.

Není potřeba zdůrazňovat, že získané peníze pak české kluby znovu investují do ještě kvalitnější výchovy mladých hráčů.

„Jsem přesvědčen, že cesta, kterou jsme před deseti nastoupili a během které samozřejmě nebylo vše ideální, přináší své ovoce. Někomu se může tempo zdát pomalé, ale je třeba si uvědomit, že jsme si hrábli na dno a i v jiných hokejově vyspělých zemích je pro restarty doba osmi až deseti let obvyklá,“ upozorňuje Král.

Nezbývá než doufat, že trend bude i v dalších letech pokračovat. „Všem klukům, kteří začínají působit v zámoří, ať už v NHL, nebo i juniorských soutěžích, přeju hodně úspěchů. Zároveň bych byl rád, aby nikdy nezapomněli, kde se hokej naučili,“ uzavírá prezident Českého hokeje.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz