Alexandr Salák mění Švédsko za Rusko, reprezentační gólman se na dva roky upsal Petrohradu

Dalo se to svým způsobem předpokládat, teď je transakce potvrzena! Reprezentační brankář Alexandr Salák končí angažmá ve švédské Elitserien a míří do ruské KHL, bude chytat za SKA Petrohrad. Jak uvádějí stránky movitého ruského klubu, gólman, jenž nastoupí v prvním utkání národního týmu na mistrovství světa ve Stockholmu, podepsal s Petrohradem dvouletou smlouvu. Po NHL, finské nejvyšší soutěži a švédské elitserien si tedy odchovanec jihočeského hokeje vyzkouší další evropskou ligu.

Plekanec Chance liga

Spojení Saláka s Petrohradem není tajemstvím, švédská média spekulovala o zájmu bohatého SKA už loni v prosinci. Alexandr Salák tehdy zářil v elitserien, vytvořil rekord neprůstřelnosti, zařadil se k nejlepším maskovaným mužům soutěže. Podle jedné z verzí měli bossové SKA chtít i trenéra brankářů z Färjestadu, kde český gólman působil, usilovali ale především o Saláka.

Jenže k dohodě tehdy nedošlo. Člen vedení švédského týmu Jörgen Jönsson potvrdil, že ruská strana je ochotna zaplatit značné odstupné, představitelé Färjestadu však svoji oporu neuvolnili. V play off toužili po úspěchu, mistr elitserien z roku 2011 nakonec skončil vyřazovací boje semifinálovou porážkou s týmem z Lulea. Salák se vrátil do vlasti, odpočinul si a pak naskočil do přípravy před mistrovstvím světa.

K další klubové budoucnost zhruba před třemi týdny řekl, že možností má víc. "Nabídky jsou ze západu i z východu, nakonec možná zůstanu na severu. Sezona byla dobrá, chtěl bych si tenhle moment užít a pak si vybrat dobré místo. A to nejen pro mě, ale i pro rodinu," upozornil. Všechno ale začalo postupně ukazovat na Rusko. Petrohrad se nedostal do finále Gagarinova poháru, jedním z důvodů bylo, že brankáři Ježov nebo Kasutin nedosahovali kvalit Jerjomenka či Garnetta, které měla konkurence.

Silný hokejový gigant hledal brankářskou jedničku po lednovém odchodu Sergeje Bobrovského do Columbusu, jenž vypomáhal během výluky NHL. Předtím se rozloučil Jakub Štěpánek, zástupci ruského klubu ale lovili dál mezi odchovanci české brankářské školy. Proslýchalo se, že Petrohrad zvažoval příchod jakuba Kováře, ten má nyní také nabídky z Kontinentáloní ligy. Ovšem do Petrohradu nepůjde.

Pozici číslo jedna bude mít u trenéra Jukky Jalonena krajan Alexandr Salák, s SKA uzavřel dvouletý kontrakt, což klub ve čtvrtek před polednem oficiálně potvrdil. V Petrohradu vsadili na dalšího českého brankáře, po Štěpánkovi přebírá štafetu Salák. Ale nedávno byli ve hře i jiní krajané. Po loňské sezoně dostal od SKA kvalitní nabídku Ondřej Pavelec, letos na jaře pak Michal Neuvirth.

Bývalý sparťan působí ve Washingtonu, kde mu po této sezoně končila smlouva. Když se v SKA tuto informaci dozvěděli, o Neuvirtha údajně projevili zájem, ten se však dohohl na novém kontrektu s Capitals. V NHL má nadále kontrakt také Pavelec, čílem jedna se tedy stal Salák. V mužstvu bude podle všeho jediným Čechem, tedy pokud ještě nedorazí někdo další. Ve městě na Něvě ale končí Petr Průcha, který v SKA strávil dvě a půl sezony.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz