Američan Mazur si žije svůj sen. Ale překazí mu ho (znovu) Češi?

Carter Mazur a jeho přání, které nakreslil v deseti letech | Foto: Rodinný archiv Mazurových & IIHF

25. května 2023, 10:25

Daniel Krátký

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Jako malé děti máte různé představy o svém budoucím životě. Americký útočník Carter Mazur měl už odmala v hlavě, že bude hokejistou, který bude hrát za svůj nejoblíbenější tým pod sluncem.

„Mám sen, že budu hrát v NHL za Detroit Red Wings a pak budu dávat peníze potřebným a do nemocnic,“ napsal v osmi letech jistý Carter Mazur na jedno z přání ve škole.

O pár let později se svému snu přibližuje.

Právě organizace z Michiganu v čele se Stevem Yzermanem totiž v roce 2021 ukázala na draftu do NHL ve 3. kole právě na rodáka z Jacksonu v Michiganu. A to hned po jistém Stanislavu Svozilovi.

A v březnu tohoto roku pak Mazur po velkém vzestupu během dvou let v NCAA, loňském zisku poháru v rámci národního šampionátu s University of Denver, nakonec podepsal nováčkovský kontrakt se svým vysněným týmem.

Zkrátka pohádkový příběh.

„Je to neskutečné, před dvěma měsíci jsem podepsal smlouvu s Detroitem a pořád jsem tak nějak v šoku, že mám smlouvu v NHL s týmem z mého města. Ale je to skvělé, mám o to větší chuť pracovat a dostat se do hlavního týmu,“ vykládá jedenadvacetiletý útočník pro Hokej.cz o svém snu.

Jenže určitě chtěl talentovaný útočník také vyhrát mistrovství světa juniorů loni v létě. Ve své poslední juniorské sezoně. Před zraky svých rodinných příslušníků, hlavně svého dědy. Prospekt Wings patřil mezi nejlepší hráče turnaje, sázel jeden gól za druhým, Američané prošli skupinou bez ztráty kytičky.

Jenže pak narazili na český tým ve čtvrtfinále. A jak to v srpnu v Edmontonu dopadlo, asi všichni víte. Takhle bolestivé vyřazení už Carter Mazur nechce zažít znovu.

Protože situace je celkem podobná. Vlastně prakticky stejná.

„Moc dobře si to pamatuju, docela se mi to vrací. Loni v létě na mistrovství světa juniorů jsme taky vyhráli všechny zápasy ve skupině a pak hráli proti Čechům ve čtvrtfinále. A prohráli, takže se mi to popravdě trochu vrací. Ale věřím, že tentokrát to bude jiné,“ líčí Mazur před čtvrtfinále dospělého mistrovství světa.

A dodává jednoznačnou motivaci.

„V mých očích je rozhodně čas na odvetu,“ tvrdí.

„V mých očích je rozhodně čas na odvetu.“

Co ale mladý útočník čeká od českého týmu? To ještě moc netuší, tým USA totiž ještě musí po tréninku na ledě kouknout ještě na video.

„Zatím jsem Čechy tolik neviděl. Myslím ale, že bychom měli zůstat v klidu a držet se naší hry. Vím jen, že Kubalík vede kanadské bodování turnaje a je i tuším nejlepším střelcem v přesilovkách,“ tvrdí Mazur s tím, že s možná budoucím spoluhráčem s Red Wings se zatím neměl šanci vidět.

Američané absolvovali krátce po středečním obědě svižný trénink na ledě Nokia Areny tak, aby zůstali připraveni a v tempu před čtvrtečním bojem o semifinále.

„Dobře jsme potrénovali, byli jsme na ledě sice jen krátce, ale stihli jsme všechno, co jsme potřebovali. A na tom jediném záleží. Věřím, že jsme se na čtvrtfinále dobře připravili,“ popisuje Carter Mazur a zároveň chválí atmosféru v americkém mužstvu.

Vždyť při příchodu na rozhovor pro Hokej.cz si s amerického mladíka dělal legraci zkušenější spoluhráč Conor Garland, který se tou dobou taky pohyboval v mixzóně.

„Stali jsme se opravdovým týmem. A to je během takhle krátkého turnaje hodně těžké, ale nám se to povedlo. Sblížit se na ledě i mimo něj je důležitou součástí toho všeho. Snad v tom budeme moc pokračovat i nadále,“ říká útočník, jenže v sedmi zápasech na MS nasbíral gól a tři nahrávky. Nicméně hlavně dvě áčka v zápase proti Švédsku stály rozhodně za to!

Na tribuně ho navíc v Tampere sledují rodiče i přítelkyně, kteří se přijeli z Michiganu na zápasy do Finska podívat.

„Jsem tu poprvé a moc si to tu užívám, je to paráda. Moje rodina i moje přítelkyně, všichni jsou to se mnou, vážili sem cestu za námi, to je neskutečné. Snad si to tu budeme moci užít až dokonce,“ věří americký útočník Carter Mazur.

Plány a sny mu bude chtít znovu překazit český tým. Podobně jako v létě v Edmontonu.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz