Američané oznámili jméno trenéra (nejen) pro olympiádu v Itálii

Mike Sullivan | Foto: X Andrew Fillipponi

19. května 14:08

Ondřej Mach

Spojené státy americké povede příští rok na Turnaji čtyř národů a pak také na Zimních olympijských hrách 2026 z pozice hlavního kouče Mike Sullivan. Informaci zveřejnila organizace USA Hockey.

Šestapadesátiletému Sullivanovi není reprezentační job cizí: u amerického výběru působil jako asistent už na ZOH 2006. Shodou okolností se tehdy zápolení pod pěti kruhy rovněž konalo v Itálii.

O rok později dirigoval hráče USA na MS jako šéf trenérského štábu, tamní asociace ho zařadila i do realizačního týmu pro Světový pohár 2016. Od té doby se věnoval výhradně povinnostem na klubové scéně.

„Je jedním z nejlepších trenérů ve hře.“

Někdejší centr se v průběhu uplynulé dekády vypracoval v jednoho z nejrespektovanějších trenérů v NHL. S Pittsburghem v letech 2016 a 2017 – jako vůbec první kouč narozený v Americe – dosáhl na Stanley Cup.

Společně s Johnem Tortorellou a Peterem Laviolettem je zároveň jediným americkým koučem, který v nejlepší lize světa překročil metu čtyř stovek výher. Už nyní náleží mezi novodobé legendy Penguins. S hrdou organizací ale v posledních dvou sezonách do play off neproklouzl.

Zámořský obr pod ním příští rok v únoru absolvuje „náhražku“ Světového poháru. Na mezinárodní klání do Montréalu a Sullivanovi blízkému Bostonu obdržely pozvánku ještě Kanada, Finsko a Švédsko.

Za dalších dvanáct měsíců vyrazí do Evropy na olympijské hry, kam se po dlouhých deseti letech vrátí plejeři NHL. Sportovní svátek se mezi 6. a 22. únorem uskuteční v italských městech Miláně a Cortině d’Ampezzo.

„Máme obrovské štěstí, že Mike povede tyto dva týmy.“

„Je jedním z nejlepších trenérů ve hře a jeho zkušenosti, včetně mezinárodního hokeje, jsou vhodné k tomu, aby pomohly dostat náš tým do nejlepší pozice k vítězství,“ věří generální manažer obou akcí Bill Guerin.

„Máme obrovské štěstí, že Mike povede tyto dva týmy. S ním máme šanci udělat něco speciálního, nejen příští únor, ale také na olympijských hrách v roce 2026,“ připojuje se prezident USA Hockey Mike Trimboli.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz