Amerika čísly: vyrovnané lajny, jistí brankáři i elitní přesilovky

Foto: IIHF.com

(RIGA, od našeho zpravodaje) Sedm zápasů, sedm výher, jediný ztracený bod. Američané jako jediní na turnaji ještě neprohráli. V čem je jejich síla?

Spojené státy dorazily do Tampere s druhým nejmladším týmem na turnaji: jejich věkový průměr činí jen 24,77 roku. Hned devět hráčů vzaly z univerzit, mnoho dalších jmen pak povolaly "jen" z farmářské AHL.

Přesto vstupují do play off z nejlepší možné výchozí pozice.

V sedmi zápasech zasypaly soupeře 34 góly, tedy suverénně nejvíce brankami ze všech. Pyšní se zároveň i dobrou obranou: dosud inkasovaly pouze osmkrát. V tomto ohledu je na tom lépe pouze Švédsko.

USA bavily fanoušky aktivní hrou, na branku pálila častěji už jenom Kanada. Oproti ní jsou navíc Američané o poznání efektivnější: v gól proměnili 12,69 % svých střel (3. nejvyšší hodnota ze všech).

Velkou zbraní Spojených států jsou také přesilovky, využijí totiž každou třetí. Nikdo ze čtvrtfinálových účastníků na tom nebyl lépe.

V oslabení už je to o něco horší, v něm patří s 81,25 % k průměru, na druhou stranu jsou ale Američané poměrně disciplinovaní: v početní nevýhodě strávili druhý nejmenší počet minut.

Na parádních výkonech ze základní skupiny měli výrazný podíl i brankáři. Do hry se dostali všichni tři, tedy Drew Commeso, Calvin Petersen a očekávaná jednička pro čtvrtfinále Casey DeSmith, a dohromady pochytali 94,67 % soupeřových střel.

Potíží pro Česko může být i vyrovnanost amerických lajn, produktivní totiž dokáže být každá z nich: hned jedenáct hráčů už stihlo nasbírat přes čtyři body. Nejvíc jich získali desetibodový T. J. Tynan a devítibodový Rocco Grimaldi, nejlepším střelcem je se šesti góly talent Cutter Gauthier.

Tváří v tvář

Úspěšnost přesilovek
USA: 33,33 %
Česko: 33,33 %

Úspěšnost oslabení
USA: 81,25 %
Česko: 76,47 %

Vstřelené góly
USA: 34
Česko: 22

Inkasované góly
USA: 8
Česko: 16

Střely na branku
USA: 234
Česko: 169

Úspěšnost střelby
USA: 12,69 %
Česko: 11,52 %

Úspěšnost zákroků brankářů
USA: 94,67 %
Česko: 91,75 %

Trestné minuty
USA: 59
Česko: 59

Hlavní tahoun

Jen dva jiní účastníci letošního MS získali v základní části NHL víc bodů než Alex Tuch z Buffala: a to Mikko Rantanen a Nico Hischier. Tuch, jenž má mimochodem slovenské předky, spoléhá na vynikající střelu a ohromnou sílu v osobních soubojích. 

Nejproduktivnější hráči USA:
1. T. J. Tynan (1+9), 2. Rocco Grimaldi (4+5), 3. Cutter Gauthier (6+2), 4. Conor Garland (2+5), 5. Alex Tuch (4+2), 6. Scott Perunovich (1+5).

Alex Tuch

Alex Tuch | Foto: IIHF.com

logo TipsportSledujte všechny zápasy MS 2023 v ledním hokeji a získejte za registraci 500 Kč na první sázky!

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz