Athletix data: Srovnání USA a Česka v bruslení. Co zlepšit a kde vedeme?

Testování Athletix. | Foto: Petr Frýba

V minulém díle série Athletix data jsme se zaměřili na široké spektrum oblastí testovaných mimo led u kategorie U17. V tomto díle se z off-ice prostředí přesouváme na led, kde se podíváme na specifická data hodnotící bruslařské dovednosti, která nám připravil lídr v oblasti sportovně specifického testování výkonnosti Athletix Testing. Konkrétně jsme nahlédli pod pokličku ročníku 2009.

Na začátek si pojďme objasnit, o jaká data se jedná, a jak jsou získávána. Athletix testuje sportovně-specifickou výkonnost hráčů po celém světě za standardizovaných a plně srovnatelných podmínek. K analýze byly použity tisíce dat několika desítek hráčů z obou států – z českých se jedná o hráče na úrovni Extraligy 9. tříd (U15), v případě amerických dat o hráče stejného věku úrovně AAA.

Při Athletix On-Ice testování hráči prochází strategicky zvolenou a standardizovanou sérií bruslařských cvičení a vzorců, při nichž jsou měřeny specifické úseky bruslení na systému laserových bran.

Získané výsledky jsou poté prezentovány ve formě sportovně-specifických skóre Athletix, která hodnotí za použití analytických procesů jednotlivé oblasti výkonnosti na škále 0-100, přičemž hodnota 100 odpovídá excelentnímu výkonu profesionálního dospělého hráče.

Testování Athletix.

Testování Athletix. | Foto: Petr Frýba

V minulé analýze zaměřené na off-ice data u kategorie U17 jsme zjistili, že čeští hráči zaostávají zejména ve dvou oblastech - rychlosti a akceleraci. Zajímavé je, že i v mladší kategorii a testování na ledě jsou nedostatky ve stejných oblastech, přičemž propad ve skóre je zde vyšší než u dat kategorie U17 v testování mimo led.

„To je určitě velmi zajímavé zjištění, speciálně ve chvíli, kdy je napříč dvěma klíčovými věkovými skupinami a testy na ledě i mimo něj. Není to záležitost negativní, naopak. Víme, kde přesně se potřebujeme zlepšit!“ vnímá situaci spoluzakladatel Athletix Robert Novotný.

„Díky informacím z testování hráči vědí, kde přesně se potřebují zlepšit!“

„Do našeho programu se zapojuje více a více českých klubů a hráčů, kteří k těmto unikátním a objektivním datům a informacím mají přístup a mohou je okamžitě zapracovat do svých tréninkových procesů, ať už z individuálního či týmového hlediska,“ říká CEO Athletix.

Robert Novotný během testování Athletix v Coloradu.

Robert Novotný během testování Athletix v Coloradu. | Foto: Colorado Rampage

V čem tedy může být zakopaný pes? „V mladších věkových kategoriích zaostáváme v celkové silové připravenosti a v dynamické produkci síly. Bereme-li v potaz souvislost mezi těmito atributy a akcelerací a rychlostí na ledě, můžeme vyvodit, že právě práce na celkové síle a dynamické produkci síly by měla být nedílnou součástí fyzické přípravy,“ říká Dominik Kodras, expert na sportovní vědu. 

„Práce na celkové síle a dynamické produkci síly by měla být nedílnou součástí fyzické přípravy.“

„A to na přípravu nejen porovnávaných věkových kategorií, ale i kategoriích mladších, zatímco je potřeba neopomenout důležitost rozvoje techniky bruslení,“ popsal člen týmu Athletix, zakladatel konceptu STACA a bývalý kondiční trenér českého národního týmu Kodras.

Srovnání ročníku 2009 v USA (modře) a v Česku (červeně).

Srovnání ročníku 2009 v USA (modře) a v Česku (červeně). | Foto: Athletix.

V jednom aspektu čeští hráči americké vrstevníky výrazně předčili, a to v hodnocení skóre kontroly puku. To je analyzováno zejména skrze rozdíl stejných testovacích protokolů či bruslařských vzorců prováděných s pukem a bez puku.

„Jde o skvělou informaci. Vidíme, že v izolovaných podmínkách testovacích protokolů na ledě jsou na tom čeští hráči technicky z hlediska kontroly puku či stickhandlingu velmi dobře. Návazným krokem je potřeba sledovat exekuci těchto dovedností pod tlakem v zápasovém a chaotickém prostředí,“ popisuje Robert Novotný důležitý faktor pro hokej.

„Je potřeba sledovat exekuci těchto dovedností pod tlakem, v zápasovém prostředí.“

„Tímto se nám ale dostává velmi užitečných podnětů. Pokud někde vidíme nedostatek v herním projevu, kde přesně ten nedostatek je? Je to technická zdatnost? Psychika?“

Robert Novotný během testování Athletix v Coloradu.

Robert Novotný během testování Athletix v Coloradu. | Foto: Colorado Rampage

„Data poskytují nástroje a odpovědi, které nám pomáhají přesněji a efektivněji zacílit na různé aspekty výkonnosti v rámci individuálního rozvoje hráčů,“ doplnil Novotný, který s Athletix už nyní rozvíjí několik zajímavých projektů přímo s Českým svazem ledního hokeje i národními týmy.

„Pokud někde vidíme nedostatek v herním projevu, kde přesně ten nedostatek je? Správná a specifická data nám pomáhají najít odpovědi.“

Poslední zajímavé zjištění, které z této analýzy vypíchneme, je výrazně vyšší konkurenceschopnost českých hráčů v bruslení na menším prostoru.

Testování Athletix.

Testování Athletix. | Foto: Petr Frýba

„Je vidět velký prostor pro zlepšení v rychlosti popředu a schopnosti vyvinutou maximální rychlost v bruslení. Co se ale týče aspektů jako reakcelerace či agility, tedy bruslařských dovedností, které jsou uplatněny na malém prostoru, jsou čeští hráči tohoto ročníku s těmi americkými na srovnatelné úrovni,“ popisuje Novotný.

Hlavní vizí Athletix je, aby se sportovně specifická data používala jako nástroj pro zlepšení na všech úrovních. Nová strategická spolupráce se Českým svazem ledního hokeje i národními týmy je určitě klíčovým krokem k tomu, aby k těmto jedinečným informacím mělo přístup co největší množství českých hráčů, trenérů a celých organizací.

Další unikátní obsah přineseme v příštím díle. Dosavadní články o testování a zajímavých výsledcích najdete v této rubrice Hokej.cz

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ATHLETIX ? (@athletix_testing)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz