Athletix v Česku rozvíjí inovativní testování: Zapojují se hráči nároďáku i Kodras

Foto: Archiv Roberta Novotného

1. března 2023, 11:22

Dominik Dubovči

Pod českýma rukama se rodí globální projekt. Athletix po průniku do USA začíná rozvíjet svůj moderní koncept sportovně-specifického testování a analýzy výkonnosti i v českém hokeji. Zapojují se kluby, trenéři i jednotlivci, ambice zakladatele Roberta Novotného jsou velké. České prostředí chce poznat a zájem má i o spolupráci se svazem.

„Jeden z modelů, který nyní organizujeme s několika kluby a trenéry je Open Testing. Hráči se zaregistrují v různých lokalitách na testování probíhající podobně jako NHL Combine, mohou se účastnit zdarma a pak se rozhodnout, zda si chtějí otevřít přístup k zanalyzovaným výsledkům. A zapojení svazu? Dává to naprostý smysl, chtěli bychom napodobit koncept, který rozvíjíme v USA,“ vysvětluje ve stručnosti a s nadšením spoluzakladatel firmy Athletix Robert Novotný.

O jeho příběhu a hlavně přínosu – respektive průkopnickém způsobu testování hokejistů – už jsme psali v červenci ZDE.

Teď ale začíná další etapa. Aktivnější zapojení do evropského prostředí, zejména toho českého.

„Reakce jsou velmi pozitivní na mládežnické i profesionální úrovni.“

„Reakce jsou velmi pozitivní na mládežnické i profesionální úrovni. Trenérům i hráčům se líbí hlavně praktičnost, srozumitelnost a aplikovatelnost výsledků, včetně zpracování ve formě sportovně-specifických skóre. Díky tomu pomáháme i komunikaci mezi hráčem, rodičem a trenérem. Najednou máte v ruce objektivní zpětnou vazbu ve formě přehledných dat, na kterých můžete konverzaci o vývoji hokejisty postavit,“ pochvaluje si Novotný.

S celým modelem objede v příštích měsících několik českých měst a svoji vizi otestuje v praxi, jako už mnohokrát předtím v zahraničí. „Největší výzvou je, abychom takové inovativní a moderní postupy mohli zavést přímo do chodu jednotlivých klubů. Soustředíme se hlavně na vysvětlení toho, proč tohle děláme a jak to může pomoci hráčům, trenérům i celým organizacím," komentuje Novotný.

Athletix se zatím soustředí výhradně na hokej, což ale nepotrvá dlouho. Díky slibným výsledkům v praxi i postupně stabilnějšímu zázemí chce brzy expandovat i do dalších sportů.

Specifika českého prostředí by jej tolik překvapit neměla. „Chceme hlavně ukázat, že jde o nástroj ke zlepšení hráčů, zefektivnění tréninkového procesu, sledování vývoje výkonnosti hráčů v čase, porovnání dat… A my se snažíme tento nástroj udělat co nejlepší a zároveň dostupný pro hráče, trenéry a kluby na všech úrovních.“

„Česko je specifické, sport je tady velmi dostupný, což si hodně lidí neuvědomuje. V Americe může hokej stát dorosteneckého hráče se vším všudy klidně 80-100 tisíc dolarů za sezonu. Jedním z důvodů je často nutnost náročného a nákladného cestování na zápasy a turnaje. Čeští hráči platí příspěvky v řádech tisícikorun, finanční podpora od státu je v porovnání se zahraničím obrovská,“ připomíná rodák z Chrudimi.

„Jsme rádi, že můžeme začít pomáhat ve zdejším prostředí.“

„Pracujeme hlavně na vysvětlení celkové hodnoty našeho testování. Hráče celý proces vyjde zhruba na třetinu toho, co stojí nová hokejka. Chceme ukázat, že to je investice, která se vyplatí."

„Tím, že evropská franšíza sídlí v Česku a velká část týmu jsou Češi, tak je pro nás český hokej samozřejmě důležitý. Jsme rádi, že můžeme začít pomáhat ve zdejším prostředí. Logisticky je to pro nás navíc samozřejmě nejjednodušší. S naším týmem dojíždíme testovat přímo do klubů a v Česku je všechno blízko. Ve Spojených státech nám jedna cesta často trvá i přes deset hodin…“

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ATHLETIX ? (@athletix_testing)

Pomoci k rozletu v českém a evropském hokeji můžou i osvědčení parťáci, se kterými Novotného tým navázal úzkou spolupráci už v létě. Dominik Kodras a Kamil Hajdušek z akademie silového tréninku STACA.

„Organizaci STACA vnímám jako lídra v oboru nejen na české, ale i světové úrovni. U testování hledali sportovně-specifické zaměření, chtěli něco, co bude praktické a aplikovatelné. Sedli jsme si od prvního dne,“ říká Novotný.

„Kluci se teď budou významně podílet na rozvoji evropské části Athletix i vývoji dalších sportů. Cílíme na to, abychom do půl roku měli kompletně připravené testovací procesy pro fotbal, basketbal a ve Spojených státech třeba i pro americký fotbal nebo baseball,“ jmenuje další plány i se zapojením kolegů z Českých Budějovic.  

„Bylo zajímavé sledovat, že někteří hráči mají k testování trochu odstup.“

Právě ve STACA totiž trénují například Petr Kodýtek, Radan Lenc, Roman Will, David Sklenička nebo Jiří Smejkal. Nyní budou spolupracovat i s Athletix.

„V Českých Budějovicích jsme testovali během reprezentační přestávky. Bylo zajímavé sledovat, že někteří hráči mají k testování trochu odstup, možná špatnou předchozí zkušenost. Bylo skvělé vidět, že po celém procesu, kdy dostali naše zanalyzované výsledky i veškeré informace a podporu, jim to zcela změnilo perspektivu. Najednou začali vnímat, že jim to může opravdu pomoct. A hned se zajímali o další kroky v tréninku i pokračující testování," dodává Novotný.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ATHLETIX ? (@athletix_testing)

Hlavní vizí je ale finanční i logistická dostupnost všem klubům i hráčům. Athletix za testováním dojíždí přímo do zázemí jednotlivých klubů i s proškoleným týmem. A kromě pozitivní atmosféry je také zdrojem informací pro hráče, trenéry a rodiče.

„Máme silné sportovně-specifické zaměření. Takže testování mimo led je komplexní a soustředí se na prvky důležité speciálně pro hokej – od tělesné stavby, pasivní regenerace, kognitivních schopností až po výkonnostní složky, jako jsou rychlost nebo výbušnost. Část na ledě pak objektivně hodnotí široké spektrum bruslařských dovedností s pukem i bez puku.“

„Chceme hlavně ukázat, že jde o nástroj ke zlepšení hráčů, zefektivnění tréninkového procesu, sledování vývoje výkonnosti hráčů v čase nebo porovnání dat.“

A Novotný se svým týmem už aktivně pracuje na vytvoření různých nástrojů pro porovnání s hráči po celém světě. To bude možné s velkou přesností i díky dodržování globálních standardů celého procesu.

„Po testování od nás rodiče, hráči i trenéři dostanou e-mailem přehledný soubor informací a nástrojů. Součástí toho je i možnost nahrát Athletix výsledky do profilů hráčů na Elite Prospects, kde tak informace o jejich výkonnosti mohou vidět i skauti a trenéři z celého světa,“ dodává.

A co ona naznačená svazová spolupráce? „Momentálně jednáme se zástupci Českého hokeje o možné spolupráci. Existuje několik možností, jak takovou spolupráci uchopit. Uvidíme, kam nás to zavede."

„Snažíme se být maximálně otevření a přijít s co nejlepším systémem. České hokejové prostředí nás může hodně naučit, ale stejně tak věřím, že i my můžeme českému prostředí mnohé předat…"

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz