Australský hokej? MS nižší divize i pražská inspirace!

Foto: nhl.com

(MELBOURNE, od našeho zpravodaje) Věděli jste, že v Austrálii se uděluje druhá nejstarší hokejová trofej na světě? Tamní liga má deset klubů, země registruje 6500 hokejistů, tedy téměř jako Rakousko. Jenže mezi elitou startovali protinožci jedinkrát (na ZOH), s českým koučem reprezentace startovala ve druhé nejvyšší divizi MS. To je cíl, který před sebou Australané budou mít i na domácím šampionátu. Z hlediska pořadatelství neskrývají obdiv pražské atmosféře…

Austrálie získala na nedávném kongresu IIHF v Praze práva na pořádání hokejového turnaje MS 2025 Divize II A (třetí světové kategorie) v Melbourne. Hrát zde budou Belgie, Nizozemsko, Srbsko, Izrael, SAE a domácí mužstvo. Na odlehlém kontinentu se šampionát odehraje po dlouhých 14 letech. 

Tehdy měla Austrálie v sestavě i Nathana Walkera, prvního australského borce, který to dotáhl do NHL. Jeho tým, přezdívaný Mighty Roos a vedený českým trenérem Vladimírem Rubešem, vyhrál turnaj bez prohry a postoupil do Divize I B.

Jaká byla Walkerova cesta? Ačkoli je rodákem z waleského Cardiffu, vyrůstal v Sydney a hrál pod vedením slovenského trenéra Ivana Manča v týmu Blacktown Flyers. Překonával všechny juniorské rekordy, a tak ho Mančo poslal hrát již 13letého do silnějšího prostředí a zařídil mu účinkování mezi juniory ve Vítkovicích. Díky tomu umí i dobře česky – puze 17letý Walker se pak stal nejmladším střelcem gólu na slavném Spenglerově poháru a z Vítkovic ho hned draftovali do Washington Capitals. Poslední tři sezony už z větší části odehrál v St.Louis Blues.

Historická vazba

Extraligu si zahrál i další Australan Kale Costa. Jeho rodná země vstoupila do IIHF už 11. února 1938 jako druhá na jižní polokouli po Jižní Africe. Hokej tam zdokumentovali již roku 1900, kdy antarktická expedice britských polárníků a námořníků hrála hokej na zamrzlém Weddellově moři. První zimní stadion otevřeli v Austrálii v Melbourne 9. června 1906. Pro srovnání – pražská Štvanice byla otevřena až s rokem 1931.

Vítěz australské soutěže, která má deset klubů, získá prestižní trofej Goodall Cup. Ta je v hokeji druhá nejstarší po Stanley Cupu - má 114 let!

Jedinkrát mezi nejvyšší elitou se ovšem Austrálie představila na ZOH 1960 ve Squaw Valley v Kalifornii, prohrála všechny 3 zápasy a nejvyšším rozdílem s Československem 1:18. Paradoxně však Austrálie drží světový rekord v ledním hokeji v nejvyšším skóre. Roku 1987 porazila Nový Zéland 58:0 a překonala dosavadní rekord z MS 1949, kdy Kanada nasypala Dánsku 47 branek. (Absolutní rekord v ledním hokeji drží ženy Slovenska, které roku 2008 vyhrály nad Bulharskem 82:0.)

Mezitím již i kvalita novozélandského týmu stoupla a rekordní výsledky už nečekejte. Se sousedem hraje Austrálie každý rok takzvanou Transtasmánskou sérii tří utkání a poslední v březnu vyhrála pouze 2:1 na zápasy, přičemž dva ze tří se skončily v prodloužení.

Pražská mise

Zisk hostitelského práva na turnaj MS Divize II A v Melbourne byl výsledkem úspěšné diplomatické mise. Federaci Ice Hockey Australia (IHA) na kongresu IIHF v pražském hotelu Clarion zastupoval předseda Ryan O´Handley a generální manažer IHA Adam Woolnough, s nímž jsme pohovořili.

S jakými pocity jste se vrátili do Melbourne a jak váš úspěch přivítali doma?
Všichni jsme úplně nadšení. Každý rok cestujeme na šampionáty do Evropy a stojí nás to statisíce dolarů. Naše juniorské týmy chlapců a dívek budou hrát příští rok v Polsku, Bulharsku a Srbsku, ale muži a ženy konečně tady na jižní polokouli - ženy na Novém Zélandu a muži doma. Naše hokejová rodina se velmi těší, přinese to mnoho užitku a obrovský impuls pro hokej v Austrálii. Původně jsme cestovali na kongres s úmyslem kandidovat na pořádání turnaje IIHF juniorek do 18 let, protože naše dívky jsou už ve druhé kategorii, nejvýše ze všech našich reprezentačních výběrů.

V Austrálii se nám velmi daří v ženských sportech, i fotbalistky výsledky převyšují muže, a tak jsme si od toho hodně slibovali. Ale svou kandidaturu vyzdvihlo i Polsko, a z respektu jsme ustoupili, nešli jsme do tohoto souboje. Naštěstí nás během kongresu oslovili nejvyšší představitelé IIHF, kterým se naše iniciativa líbila, s uznáním se vyslovovali o našich organizačních schopnostech v Austrálii hostit největší akce a navrhli nám uspořádat mužskou skupinu II A, protože o ni nebyl mimořádný zájem. Takže toto byla velmi sladká až nečekaná náplast na neúspěšnou kandidaturu juniorek a vrátili jsme se domů triumfálně s právy na mužský turnaj po 14 letech. Jsme rádi, že do Prahy mohl jet s námi na světový trenérský seminář i ředitel trenérské rady Mark Stephenson.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Zdá se, že v dívčím a ženském hokeji máte větší šance?
V Austrálii se ženskému sportu velmi daří, vypracovali jsme strategii, aby se ženy jednoho dne probojovaly třeba i na ZOH, protože od Squaw Valley uplynulo už vousatých 64 let. Naše ženská liga se rozrůstá a čím dál více dívek hraje lední hokej. Austrálie je velmoc v pozemním hokeji, ale na led chodí čím dál více dívek. V zemi je přes 6500 registrovaných hráčů a hráček. Potřebovali bychom více kluzišť, na rozdíl od Evropy u nás nezamrzají jezera a vodní plochy, takže jsme odkázáni na umělý led, ale jsou i jiné formy hokeje jako na kolečkových bruslích a právě teď chceme zavést pouliční hokej jako součást výuky ve školách. Více a více dětí sleduje NHL a jiné hokejové soutěže v televizi, přes internet kupují hokejové zboží a suvenýry a i právě proto NHL přivezla loni do Melbourne dva týmy z Los Angeles a Arizony na dva zápasy v Aréně Roda Lavera.

Odkud berete hráče? Vychováváte své, nebo také naturalizujete cizince?
Austrálie je mnohonárodnostní země a v hokeji je cítit vliv ze zahraničí, to znamená, že děti rodičů z Kanady, USA, Finska, ale i Česka, Slovenska, Ruska mají rády hokej, sledují ho a přidávají se. Dokonce registrujeme i přistěhovalce z Japonska, kteří chtějí hrát u nás. V současnosti je hlavním trenérem Fin Matti Luoma. Přijíždějí k nám pomáhat trenéři ze zámoří, loni během turné NHL zorganizovali dva krátké, ale užitečné tréninkové bloky, posílili jsme vztahy s NHL i USA Hockey, věřím v lepší budoucnost našeho hokeje.

Foto: Jakub Knap

Kdo bude vaším nejtěžším soupeřem příští rok?
Věříme, že malý hokejový stánek s kapacitou asi 2000 diváků vyprodáme na každý náš zápas a s jejich pomocí dosáhneme úspěch, ale favoritem bude asi Srbsko, které skončilo loni druhé, a Nizozemsko, které sestoupilo z béčka a bude se chtít co nejdříve vrátit. Naše poslední tři zápasy s Novým Zélandem v Melbourne byly všechny vyprodané. Těšíme se na podporu fanoušků, ale i sponzorů, televize a vlády, protože jde o velkou mezinárodní prestiž. Domácí půda a fanoušci budou obrovskou pomocí, umíme hrát proti všem soupeřům a pokusíme se turnaj vyhrát.

Jak se vám líbila Praha a které mužstvo na vás zanechalo největší dojem na MS?
Bez jakýchkoli zdvořilostí se asi nedá vybrat nikoho jiného než české mužstvo. Hrálo vynikající hokej, hnané publikem, první zlato po 39 letech doma, daleko překonaný světový rekord v návštěvnosti, a to ještě svůj vlastní, vysoce profesionální organizace šampionátu, zkrátka Česko je hokejový národ, mají to v krvi a bylo úžasné sledovat tu atmosféru na zápasech ČR. Možná dokonce překonali i rekord v hektolitrech zkonzumovaného piva. Více než 17 tisíc diváků v O2 aréně, zpěv, povzbuzování, bubny, trubky, mexické vlny, hrdost na svou hymnu, radost z každé akce, nevěděl jsem, co dřív filmovat a přinést ukázat doma. To je úžasné, jak tam prožívají hokej a my můžeme jen snít, že by se něco podobného jednou podařilo u nás. Byl jsem na mnoha nejvýznamnějších akcích v různých sportech, ale takové mrazení jsem nezažil, skutečně jedinečná příležitost v životě.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz