AZ je zpátky ve hře! Žádné slavení, je to jen jeden krok, říká Seman

Foto: Tomáš Kostečka, Benyho galerie

Havířov porazil v minulém kole 5:1 Kladno a ztrátu na postupovou desítku snížil na čtyři body. „Nechci říkat, že jsme z nejhoršího venku. Sčítat se bude až po posledním kole. Prostě jsme udělali šest bodů z tripu a je potřeba se připravit na další zápas se Slavií," krotí nadšení kapitán AZetu Daniel Seman.

Plekanec TELH

» Hlasování v anketě Sympaťák WSM Ligy ZDE

Z třízápasového tripu jste přivezli šest bodů. Je to velká naděje směrem k play off?
Jeli jsme s cílem udělat šest bodů, což se nám splnilo. Špatně nebyl rozehraný ani zápas v Benátkách, ale musíme to brát s pokorou. Šest bodů je super. Je to vidět i na tabulce – přiblížili jsme se týmům před námi. Do konce sezony zbývá ještě jedenáct zápasů a teď je to pro nás určitě nadějnější než před časem. Je to nadějnější i vzhledem k našim výkonům. Myslím, že jsme v obou zápasech vyhráli zaslouženě. Nebyla to náhoda. 

Užil jste si čtyřdenní trip? 
Jasně, užili jsme si ho. Nechci to říct zle, že je člověk rád, protože vypadne z domu, ale má prostor soustředit se jenom na hokej. Zápasy jdou rychle za sebou a pokud se vám povede první, jdete s chutí do těch dalších. Ani po zápase v Benátkách jsme nebyli nějak skleslí a na Kladno si věřili. V pátek jsme si pak dali na Kladně procházku, kávu...

Byla i legrace?
Jo, určitě. Nechci, aby to vyznělo, že jsme byli nějak v pohodě, ale i když byly výsledky špatné, parta fungovala. O to víc si užíváme každý vítězný zápas. Strašně to nabíjí. Tým má chuť, táhne za jeden provaz, každý se pro výsledek obětuje a nikdo nevypustí jediný souboj. V tom nás ta krize (ve skutečnosti použil Daniel Seman daleko ostřejší výraz, pozn. redakce), ve které jsme byli, posílila.

„Je to pro nás nadějnější než před časem. I vzhledem k našim výkonům, nebyla to náhoda."

Stihli jste vítězství na Kladně v autobuse oslavit, nebo jste únavou lehli a spali?
Žádné slavení nebylo. Za předkolem jsme totiž udělali jen jeden krok, další nás teprve čekají. Nálada ale byla veselá, jídlo jsme měli do autobusu a pustili jsme si nějakou komedii. Někteří kluci byli na mobilech, asi si psali s přítelkyněmi nebo s kým, slavení ale určitě ne. Slavit můžeme až po sezoně, když třeba vypadneme v semifinále. Ne, jak říkám – nemůžeme se uspokojit tím, že jsme porazili Kladno. I trenér nás brzdil. Poděkoval nám, ale drží nás při zemi. Říkal, že nás hned čeká další práce. Zvláště u mladých kluků je potřeba to připomínat. Užít si radost z dobrých výsledků, aby to člověka nakoplo, to ano, ale člověk si nesmí myslet, že má vystaráno.

Daniel Seman.

Daniel Seman. | Foto: Dalibor Durčák, hc-havirov.cz

Vzestup výkonnosti lze sledovat delší dobu. Co se změnilo, že to teď jde?
Těžko vypíchnout jednu příčinu, je jich víc. Ani ze začátku jsme nehráli špatně, první kola jsme chytili, ale pak přišla taková nešťastná série výsledků o gól... A to mužstvo postupně sráží, i když pracovalo stejně poctivě a do zápasů šlo s maximálním nasazením. Je to takové ubíjející. Ve finále už to bylo hlavně o hlavě, protože člověk nezapomene ze dne na den hrát hokej. Výměnou trenéra (Štefana Mikeše nahradil jeho dosavadní asistent Martin Janeček, pozn. redakce) přišly určité prvky, které do té doby chyběly. Na trénincích se zaměřujeme hlavně na předbrankový prostor, odkud padá nejvíce gólů. Nechci říct, že by se předtím dělalo něco vyloženě špatně, jen se začaly dělat věci trochu jinak. A přineslo to svoje ovoce. V situaci, ve které jsme byli, to asi byla nejlepší volba. Nechci ale říkat, že jsme z nejhoršího venku. Sčítat se bude až po posledním kole. Prostě jsme udělali šest bodů z tripu a je potřeba se připravit na středeční zápas se Slavií.

Když se týmu nedařilo, bral jste si to hodně, nebo jste zachovával klidnou hlavu?
Nevím, to byste se musel zeptat ostatních, jestli jsem zachoval klidnou hlavu (smích). Párkrát člověku při zápasech ujedou nervy... V hokeji jsem toho zažil dost a v podobných situacích jsem byl několikrát. Je důležité si uvědomit, že sezona je dlouhá a že ještě může dopadnout všelijak. I když je tým dole, je potřeba být trpělivý, pořád stejně makat a věřit, že se to zlomí. Naopak, když se daří, je potřeba mít dostatečnou pokoru a nezbláznit se. Panice jsem tedy nepropadal, nadšený jsem ale samozřejmě nebyl, co si budeme povídat...

„Panice jsem nepropadal, nadšený jsem ale samozřejmě nebyl, co si budeme povídat..."

Kde vidíte přednosti týmu?
V posledních zápasech se ukazuje, že nám to celkem dobře bruslí. Máme bruslivé mužstvo a zápasy jsme schopní zvládat v poměrně vysokém tempu. Nejsme ale ti, kdo by to nějak extra zařezali. To vím. Nechci se nikoho dotknout, ale vyhovují nám soupeři jako Kladno, Budějovice a Jihlava. S nimi je to takový tvořivější hokej, a ne destruktivní. Se soupeři si tedy umíme poradit i technicky, hlavní předností je ale pohyb, protože máme mladé mužstvo. Tedy až na pár výjimek (smích). A i přesto, že jsme tam, kde jsme, svědčí počet obdržených branek o tom, že máme dobré brankáře. Pokud byl Máro Laco zdravý, vždy nás podržel. Teď přišel Šáfa (Dušan Šafránek, pozn. redakce) a vhodně se doplnili.

Na čem je naopak potřeba zapracovat?
Na proměňování šancí. Je škoda, že žádný z kluků se bodově neurval, jak to občas bývá, že by třeba chytil lauf a dal dvacet gólů za sezonu jako loni Peťa Kanko. Na branky se napracujeme, příležitostí přitom míváme dost. A ještě zmíním přesilovky. V posledních zápasech jsme v nich sice nějaké góly dali, ale předtím to byla naše velká slabina. To jde za námi zkušenějšími, co je hrajeme.

Jak byste zatím zhodnotil vlastní výkony?
Jejda, to vůbec nechci hodnotit (smích). Těžko sám sebe hodnotit, to je otázka na někoho jiného. Mrzí mě zranění, které jsem prodělal, nedá se ale nic dělat, i to patří k hokeji. Jinak do každého utkání jdu s tím, abych odvedl maximum a hrál v něm tak, jako by to měl být můj poslední zápas. Navíc v tomhle věku může být kterýkoliv zápas poslední...  Snažím se mužstvu dát co nejvíc. Je potřeba se poctivě připravit, vědět, že má člověk natrénováno a že na to fyzicky stačí, a pak už musí předvést, co v sobě má. Vím, že jsou to fráze, ale člověku to pomáhá. Malovat si, že dám za sezonu dvacet gólů, alespoň u mě nefunguje...

Návrat do Česka po dvou letech v cizině si užíváte?
Užívám. Je to zajímavé a pro mě zase něco nového. Potkávám se s kluky, s kterými jsem dříve hrál, jako třeba teď na Kladně. Je to příjemné. Navíc brácha hraje v Jihlavě...

„Do každého utkání jdu s tím, abych odvedl maximum a hrál v něm tak, jako by to měl být můj poslední zápas."

Na to jsem se vás chtěl zeptat. Jaké to bylo zahrát si proti Filipovi?
Dobrý (smích). Když jsme se potkali dřív, já byl v Třinci a on ve Vítkovicích, prožíval jsem to víc. Snažil jsem se o to víc vyhecovat. Teď vím, že je lepší do toho jít s klidnou hlavou. I tak jsme se ale během hry občas hecovali, když na to byl prostor, třeba před buly. Zápasy s Jihlavou pro mě určitě mají speciální náboj. Bylo by fajn, kdybychom je už konečně porazili.

Bratři Daniel a Filip Semanové hráli opět v jedné soutěži.

Bratři Daniel a Filip Semanové hráli opět v jedné soutěži. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Tabulka WSM Ligy po 41. kole

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. ČEZ Motor České Budějovice 40 27 2 2 9 138:73 87
2. HC Dukla Jihlava 41 20 10 1 10 118:75 81
3. Rytíři Kladno 41 21 6 3 11 115:88 78
4. HC Slavia Praha 41 18 9 0 14 106:106 72
5. Hokej Ústí nad Labem 41 15 7 6 13 124:122 65
6. SK Horácká Slavia Třebíč 41 15 4 9 13 104:116 62
7. HC ZUBR Přerov 42 14 5 8 15 111:113 60
8. HC Benátky nad Jizerou 41 14 3 9 15 100:112 57
9. LHK Jestřábi Prostějov 40 13 5 7 15 123:124 56
10. HC Stadion Litoměřice 41 14 3 7 17 99:100 55
11. HC Frýdek-Místek 41 13 6 4 18 108:123 55
12. HC AZ Havířov 2010 41 13 4 4 20 95:97 51
13. SK Trhači Kadaň 42 13 1 4 24 95:130 45
14. HC Most 41 9 3 4 25 83:140 37

» Pro Daniela Semana můžete hlasovat ZDE

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz