Bafuňář? Překvapilo mě 90 procent věcí, říká Divíšek. Zahraje si ve 2. lize?

Foto: hcletci.cz

Ještě před pár lety patřil Tomáš Divíšek k největším osobnostem tuzemské hokejové scény. Poté, co pověsil brusle na pomyslný hřebík, však z prostředí nejrychlejšího kolektivního sportu nezmizel. Usadil se v Letňanech, kde vykonává funkci generálního manažera. „Chtěl jsem být u restartu klubu. Věřím, že i přes všechny ty překážky, které před nás současná doba staví, budou výsledky naší práce za pár měsíců vidět," říká upřímně.

Fanshop národního týmu

Na nedávném aktivu 2. ligy se rozhodlo, že soutěž bude v následující sezoně třískupinová. Jak se k tomuto formátu staví Letňany?
V prvé řadě respektujeme tohle rozhodnutí. Za nás musím říct, že jsme rádi, že to takhle dopadlo. Byli jsme spíš pro ty tři skupiny, protože je to podle nás pro diváky zajímavější.

Kromě toho vznikla Asociace druholigových klubů. Co bude jejím záměrem?
Kluby se rozhodly, že chtějí soutěž zprofesionalizovat. Chtějí, aby byly dány jasné podmínky pro každého účastníka. Aby třetí nejvyšší soutěž už nebyla vnímána jako hobby liga. Asociace druholigových klubů tomuhle dá určité mantinely. My jako Letňany jsme jednoznačně pro a kvitujeme, že kluby i hokejový svaz jsou téhle myšlence nakloněny.

Všech klubů se ale prý shoda netýká.
Některé kluby s tou myšlenkou nesouhlasí, nebo si vzaly čas na rozmyšlenou. Vnímáme to tak, že je to běh na dlouhou trať, protože pro některé je to novinka. Letňany v asociaci každopádně jsou, se všemi dalšími se přitom budeme snažit navázat maximálně komfortní komunikaci. Podle mě je přesně tohle jeden ze základních bodů pro zlepšení situace v celém českém hokeji – aby všechny kluby táhly za jeden provaz.

„Kluby chtějí, aby třetí nejvyšší soutěž už nebyla vnímána jako hobby liga. Asociace druholigových klubů tomu dá určité mantinely."

Teď konkrétně k Letňanům. Čeká vás první druholigová sezona po klubovém restartu, cítíte napětí?
Jsme v očekávání, co nám to přinese, ale věřím, že jsme připraveni. Loni se samozřejmě krajská liga nehrála, ve druhé lize se odehrálo jen pár zápasů, takže se všichni těšíme. Každý sportovec chce dělat svůj sport. Natěšení je proto opravdu velké.

V jaké fázi je momentálně budování druholigového kádru?
Kádr máme z nějakých sedmdesáti až osmdesáti procent hotový. I když nějaké hráče ještě pořád hledáme. Oslovili jsme kluky, kteří jsou s naším klubem spjatí nebo kluky, kteří jsou v Praze na vysoké škole. Obecně máme tým hodně mladý, hlavně obranu. Chceme dát takovým hráčům šanci, aby nakoukli do dospělého hokeje. Uvidíme během sezony, jak to bude vypadat a kde se budeme pohybovat. Jaký vliv bude mít covidová doba na soutěž jako takovou.

Kromě mladíků jste ale podepsali také Miroslava Kopřivu a Jana Hlaváče. Tihle hokejisté by měli tým vést, že?
Přesně tak. Spoléháme na jejich zkušenosti. V každém týmu potřebujete někoho, kdo bude lídrem. Není to přitom jen o nich dvou, máme tam více zkušenějších hráčů v takovém tom produktivním hokejovém věku. Uvidíme, jak to bude vypadat v momentě, kdy se soutěž rozběhne, ale určitě chceme hrát nahoře. Chceme, aby z nás soupeři měli zdravý respekt.

„Kádr máme z nějakých sedmdesáti až osmdesáti procent hotový. I když nějaké hráče ještě pořád hledáme."

Předpokládám, že další klíčovou postavou pro vás bude trenér Jaroslav Nedvěd.
Jarda byl takový můj první manažerský nákup. Jakmile jsem zjistil, že je volný, tak jsem mu volal, nastínili jsme si vize a celkem rychle jsme se domluvili. Pro nás je obrovské plus mít tu jako šéftrenéra někoho s jeho zkušenostmi. Pro druhou ligu je to podle mě nadstandard.

Zároveň se spekuluje o možné intenzivnější spolupráci se Spartou, jak to vypadá v tomhle ohledu?
Momentálně si myslím, že my jako druholigový klub nebudeme pro Spartu žádným velkým přínosem, protože na Spartě jsou hokejisté s většími ambicemi. Ale samozřejmě, že pokud bude nějaký hráč, kterého bychom chtěli a kterého nám sem Sparta bude schopná uvolnit, tak ho využijeme. To ale platí o všech klubech z okolí. V této fázi se nebráníme ani spolupráci se Slavií, Boleslaví nebo třeba s Kladnem a dalšími. Hlavně doufám, že z těch hráčů pak dostaneme to nejlepší.

Řekl jste, že jakožto druholigový klub pro Spartu asi nebudete velkým přínosem. V tom případě to chce postoupit o patro výš, ne?
O tomhle mluvíme od začátku. Do budoucna se Chance lize nebráníme, ba naopak. Do budoucna chceme udělat všechno pro to, abychom do ní postoupili. Ale samozřejmě to nebude hned, nejdřív musíme mančaft zkonsolidovat a zaběhnout se.

Takže reálný je postup dejme tomu v horizontu tří až čtyř let?
S vedením už v tuto chvíli máme interní plán, kterým se chceme ubírat. Samozřejmě uvidíme, jak to půjde, ale myslím, že ty roky, jak říkáte vy, by mohly odpovídat. V horizontu tří až pěti let bychom chtěli zabojovat o ty nejvyšší mety a uvidíme, kam až to dotáhneme.

Foto: hcletci.cz

S ambicemi jde ruku v ruce i ekonomická zajištěnost klubu. Jste v tomto ohledu teprve na začátku cesty, nebo už během toho roku, kdy v Letňanech působíte, vnímáte, že sponzoři o vás jeví zájem?
Řekl bych, že obě ty možnosti, které zmiňujete, jsou správné. Když to řeknu sportovní terminologií – na to, že jsme ještě nekopli do balónu, tak už máme předjednanou celou řadu sponzorů. Tímto bych jim všem chtěl moc poděkovat. Věřím, že během sezony nabereme další. Zároveň věřím tomu, že jim budeme poskytovat další a další možnosti, jak se zviditelnit.

„V horizontu tří až pěti let bychom chtěli zabojovat o ty nejvyšší mety. Chance lize se nebráníme."

A je takových možností ve druhé lize, která není tolik sledovaná, dostatek?
Tohle je strašně těžká otázka. V dnešní době je složité sehnat sponzory do čehokoliv. My jsme v prvé řadě mládežnický klub, soustředíme se hlavně na mládež a naším cílem je vychovávat kvalitní hokejisty jak pro české, tak případně i pro evropské nebo zámořské soutěže. Právě v tomhle může být naše výhoda. Vítáme i sponzory, kteří chtějí podporovat mládež a být výhradně u mládeže. Naším cílem je propojit u nás takový můstek mezi mládežnickým a dospělým hokejem.

Myslím, že pro všechny začínající hokejisty je důležité, aby měli svoje vzory. Právě proto jste se chtěli dostat co nejdříve do druhé ligy, že?
Přesně tak, můj názor je takový, že u všech klubů by měl být první tým výkladní skříní dané organizace. Pak už je vlastně celkem jedno, jakou soutěž hrajete. Jde o to, aby se děti měly na koho dívat, jde o ten přístup. V Letňanech máme celou řadu odchovanců, kteří prošli klubem a teď hrají vyšší soutěže. Dnešní mladí tedy vědí, že i z Letňan se dá postupnými krůčky probojovat výš. Momentálně navíc dostali další odrazový můstek v podobě druhé ligy.

S jak velkým navýšením rozpočtu ve druhé lize počítáte?
To navýšení je výrazné, protože kraj byl defacto zadarmo. Ale je třeba říct, že ve druhé lize si hokejem nevyděláte. Soutěž hrají mladí nebo ti, které k hokeji pojí vyloženě láska.

Vy osobně působíte na pozici generálního manažera Letňan přes rok. Začal jste prakticky hned poté, co jste ukončil aktivní kariéru. Měl jste hned jasno o tom, že se v hokeji chcete pohybovat dál?
Měl. Už během posledního roku mé kariéry jsem dostal několik takových nabídek a všech jsem si velmi cenil. Nakonec jsem se rozhodl pro Letňany, protože mě lákala zdejší vize. Chtěl jsem být u úplného začátku, chtěl jsem být u restartu klubu. Věřím, že i přes všechny ty překážky, které před nás současná doba staví, budou výsledky naší práce za pár měsíců vidět.

„Ve druhé lize se jako hráč neobjevím. Poslední dva roky jsem tahal přes bolest a hnací motor už tam není takový, jaký by měl být."

Takže kdyby vám někdo před dvěma lety řekl: Bude covid, můžeš si rozmyslet, jestli do toho půjdeš, tak byste si to nerozmyslel?
Přesně tak. Měl jsem nabídky na tuhle nebo podobnou pozici i od jiných klubů, které jsou na trochu jiné úrovni, ale lákala mě ta možnost být u něčeho od naprostého začátku. Dávalo mi to smysl a motivuje mě to, abych náš klub posunul svou prací výš.

Nicméně kariéru jste ukončil pořád relativně nedávno. Neexistuje tedy, byť třeba jen teoretická možnost, že si pár zápasů ve druhé lize zahrajete?
Tuhle otázku dostávám docela často a musím říct, že určitě ne. Poslední dva roky jsem to tahal přes bolest, už tam není ten hnací motor, jaký by měl být. Navíc si myslím, že druhá liga je natolik kvalitní soutěž, že já se na ni už prostě necítím. Na ledě jsem nechal všechno, tuhle kapitolu uzavřel, přičemž už budu jen tady v kanceláři za stolem.

Jinými slovy jste se už zabydlel v nové roli bafuňáře.
(směje se) No, tak nějak.

A je něco, co vás v ní vyloženě překvapilo?
Překvapilo mě asi devadesát procent věcí. Měl jsem svým způsobem trochu výhodu v tom, že se loni nehrálo, a tak jsem se mohl učit. Díky tomu mám trochu náskok. Myslím ale, že to bude ještě pár let trvat, než si budu moct říct, že tomu rozumím opravdu do detailu.

Je být manažerem složitější než role vyloženě hráčská?
Je to sice tentýž sport, ale ty dvě role se vlastně vůbec nedají srovnat. Když jste na ledě, máte zodpovědnost za svůj výkon a za výsledek. Jako hráč jste v práci několik hodin za den, jako manažer jde o práci celodenní a celotýdenní. Časově je to náročnější, stejně tak v určité logistice a v tom, jak všechno skloubit dohromady.

Na co se teď jako klub v krátkodobém horizontu zaměříte?
Pro nás je zásadní mládež, přičemž tahle covidová doba tomu nepomohla. Proto se snažíme spolupracovat s trenéry mládeže, které u nás máme vynikající a snažíme se dětem vrátit komfort, nalákat je zpátky na zimák. Chceme, aby je hokej znovu bavil. To je pro nás nejdůležitější.

Foto: hcletci.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz