Bartošák o přebreptech i dialektu. Prožíváš to jako Nagano, psali mu

Foto: Vladimír Koča

18. května 0:19

Adam Bagar

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Loni Dominik Hrachovina, teď Patrik Bartošák. Český reprezentant dostal pro zápas s Itálií volno a využil jej netradičně. Vyzkoušel si, jaké je to být komentátorem.

Nový fanshop

Patriku, bylo to na váš popud?
Jo, ráno jsem viděl kluky komentátory na tréninku. Zeptal jsem se pana Zikmunda (tiskový mluvčí české reprezentace, pozn. red.), jestli by to bylo možné. A ten to zařídil. Moc děkuji za tu možnost, byla to pro mě výborná nová zkušenost.

Míříte do Bratislavy? Přečtěte si velký fanouškovský manuál! »

Byl jste hodně nervózní?
Nervózní ani ne, spíše zaskočený. Já jsem se na to ani nijak nepřipravoval. Nevěděl jsem, kdy a co můžu mluvit. Kdy můžu, kdy nemůžu. První třetinu jsem jenom vnímal, co se děje a jak by to mělo být. Od druhé části to už bylo dobré.

Měl jste třeba připravené nějaké hlášky?
Vůbec ne. Byl jsem s rodinou, přijela mi tady máma s přítelem. Takže jsem se na to nějak nechystal. Hlášky měl spíš Tomáš (Jílek, pozn. red.).

„Jsem zvědavý na ohlasy fanoušků. Jestli se bude vykládat, že Ostravan nemá v komentátorském studiu co dělat. Uvidíme.“ 

Co přebrepty?
Snad v každé druhé větě! Jak jsem začal mluvit, tam jsem blbě řekl slovo, tam jsem blbě skloňoval podstatné jméno. Kdybych byl profesionál, asi bych se na to připravil, rozmluvil se. Ale jsem spokojený s tím, jak mi to šlo.

Byla koncentrace srovnatelná se zápasem na ledě?
Musel jsem se kolikrát koncentrovat ještě víc. Člověk myslí na jednu věc, chce ji říct, ale na ledě se už odehrávalo něco úplně jiného. Pochopil jsem, jak kluci komentátoři to mají těžké a musím smeknout, že zvládají i daleko těžší zápasy, než byl ten s Itálií.

Dovolil jste si kritizovat své spoluhráče?
To bych si vůbec nedovolil. Navíc předvedli výborný výkon a vysloužili si pochvalu.

Kdybyste někoho kritizoval, nebál byste se pak odvety?
Možná z toho důvodu jsem nikoho nekritizoval. Na jednu stranu se to nedělá. Taky nebylo moc co vytknout. Kluci se tam rvali. Jejich gólman je půl zápasu držel, pak to odšpuntoval ten pro něho nešťastný gól. Nebylo co kritizovat.

Když padl gól, prožíval jste to hodně?
Prožíval jsem to dost. Ještě mi kamarádi psali, že to prožívám, jako kdyby to bylo Nagano. Užíval jsem si to, bavilo mě to a měl jsem radost z každého gólu.

Loni komentoval Dominik Hrachovina, který z toho udělal trošku show. Co vy?
Show jsem z toho nedělal. Od druhé třetiny jsem se rozpovídal, ale je to MS a chtěl jsem, ať je to profesionální. A když jsem dostal šanci, chtěl jsem to vzít seriózně.

Dominik v Kodani říkal, že měl tendenci do toho pořád skákat. Dokázal jste udržet myšlenku?
Tohle jsem spíš nechal na Tomášovi. On věděl, co má říkat. A když viděl, že jsem se nějak zasekl a zakoktal, několikrát mě podržel. Neměl jsem potřebu do toho skákat.

Co váš dialekt? Musel jste si hodně dávat pozor? 
Jsem zvědavý na ohlasy fanoušků. Jestli se bude vykládat, že Ostravan nemá v komentátorském studiu co dělat. Uvidíme.

„Kamarádi mi psali, že to prožívám, jako kdyby to bylo Nagano. Užíval jsem si to, bavilo mě to a měl jsem radost z každého gólu.“

Budete muset platit zápisné?
Doufám že ne. Ale uvidím, až přijdu do kabiny.

Máte už přislíbený nějaký další zápas? 
Zatím nějaká předběžná domluva tam je, ale doufám, že už v nominaci vždycky budu a co nejvíc času strávím hlavně v bráně.

REPORTÁŽ: Představení Českého domu v Bratislavě »

A co komentátorský vzor?
Vůbec ne. Měl jsem hlavně brankářské vzory a nepomyslel jsem si, že bych mohl zkusit tu práci. Jsem vděčný, že jsem si to mohl vyzkoušet.

Minule jste dělal rozhovor, když jste nechytal, teď jste nebyl ani na soupisce. Neříkáte si, co bude příště?
Podruhé dělám rozhovor, že jsem ani nechytal. Tak nevím, jestli mě příště pošlou domů a někdo se mnou bude dělat rozhovor... (směje se)


Sázej na zápasy MS s bonusem 500 Kč od Sazkabetu!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz