<

Bělorusy nesmíme podcenit, velí Vlach. Chytat bude Kořenář, Lauko trénoval

Foto: Sanny Muharem

30. prosince 2017, 7:23

Václav Jáchim

(BUFFALO, od našeho zpravodaje) Dvě nejtěžší překážky v základní skupině mají za sebou, teď českou dvacítku čekají bitvy s neméně houževnatými soupeři. Dnes od 18:00 SEČ vyzvou junioři nováčka elitní skupiny z Běloruska, na Silvestra ve stejný čas startuje duel proti Švýcarsku. "Doufám, že k utkáním přistoupíme jako předtím s Rusy a Švédy," hlásí asistent Rostislav Vlach.

Reprezentanti mají na kontě zatím tři body, pokud chtějí zamířit do play off z lepší pozice, potřebují být ve finiši kalendářního roku 2017 stoprocentní. Poslední zápas se Švédy neklapl, dvacítka padla 1:3. V pátek už národní tým soustředil myšlenky na Bělorusy. Během tréninku dvacítky v Harborcentru hrál soupeř na vedlejší ploše duel proti Rusku, který sledoval asistent Miroslav Přerost.

Vlach: I když jde o teoreticky slabšího soupeře, bude to bitva

Češi mají o Bělorusech dostatek informací. "Nesmíme je podcenit. Očekávám, že jejich styl hry bude podobný tomu, co předvádějí Rusové. I když jde o teoreticky slabšího soupeře, bude to bitva od první minuty," upozorňuje Vlach. Nováček šampionátu zkouší zaskočit některého z favoritů, Češi musejí být obezřetní. "Dívali jsme se na video, Bělorusové hodně brání střední pásmo a snaží se podnikat rychlé protiútoky. Musíme na to být připraveni."

Dvacítce na turnaji zatím svědčila pozice útočníků z druhého sledu. Teď se ale od hokejistů očekává úspěch, budou favority. "Doufám, že k utkání přistoupíme jako předtím v zápasech s Ruskem a Švédskem. Hráči tomu jdou naproti, podcenění tam nesmí být!" velí někdejší kouč Zlína. Jedním z receptů by měl být lepší vstup do utkání, hokejistům se ani jednou nepovedla úvodní třetina. Poměr střel byl pokaždé z jejich pohledu 5:15. "Bavili jsme se o tom. Možná je u kluků nějaká úvodní nervozita, nevím. Další třetiny vypadaly solidně, věříme, že to bude příště lepší," dodává Vlach.

Bělorusové budou bruslit a dohrávat souboje, upozorňuje Pavlík

V sestavě české reprezentace dojde k drobným změnám. Připraven by mohl být Jakub Lauko, jenž ze zdravotních důvodů vynechal zápas proti Švédsku. "Kuba trénoval. Říkal, že by to mělo být dobré, doufám, že se jeho stav nezhorší. Pokud bude fit, měl by nastoupit," zmiňuje Vlach. Češi stále nechávají jedno volné místo na soupisce, jasno je o nasazení brankáře. "Chytat bude Kořenář," potvrzuje kolega hlavního kouče Pešána.

Nahlédněte do kabiny české dvacítky. Kdo je pedant na brusle a kdo dýdžej?

Hokejisté si v pátek užili volný den. Po obědě trénovali, pak u televizních obrazovek sledovali utkání pod otevřeným nebem mezi Spojenými státy a Kanadou. V hlavách už mají svůj duel s Bělorusy. "Budou hodně bruslit a dohrávat souboje. S tím musíme počítat, nikdo z nás určitě nic nepodcení," slibuje Radovan Pavlík. Čeští mladíci jsou tentokrát v pozici favoritů. "Bude to náročné, ale my s nesmíme koukat, jestli jsou Bělorusové outsidery nebo nováčky skupiny. Chce to hrát, jak nejlépe umíme. A zvítězit." Podobné bitvy jsou nevděčné. "To je pravda, ale pokud k tomu přistoupíme jako s Ruskem nebo Švédskem, měli bychom to zvládnout," dodává Pavlík.

Zápasy v poledne? Cítím, že hlava je možná čerstvější, tvrdí Vála

Podobně hovoří také obránce Ondřej Vála. "Pro nás to bude asi nejtěžší zkouška. Vždycky je totiž složitější hrát proti bojovným týmům, které nám nedají nic zadarmo. Bělorusové určitě vsadí na důrazný a tvrdý hokej," odhaduje. Vála byl loni u toho, když dvacítka v Montrealu do posledních sil bojovala se Švýcary a Dány. "Je to poučení. Tyhle týmy mají výborný systém, blokují střely. Jsou nepříjemné. Ideální by bylo jít rychle do vedení," naznačuje. Od dvacítky se čeká jednoznačně vítězství. "Snažíme se na to nemyslet. Důležité je, abychom si plnili, co máme. Věřím, že to zvládneme."

Zápas znovu startuje v poledne místního času, což výrazně mění denní program na turnaji. Hokejisté budou v kabině už po desáté hodině ranní. "Je to něco jiného, než jsme všichni zvyklí. V klubu hrajeme většinou od sedmi hodin večer, někdy od pěti. Příprava musí být samozřejmě jiná," říká Vála. Hráči se po probuzení musejí bleskově naladit na zápas. "Cítím, že takhle je hlava možná čerstvější, než když na utkání čekáme celý den," přemítá. Odlišné je také stravování. "Když jsme hráli s Rusy, ráno jsem koukal na jídlo a říkal si, co si vlastně mám dát. Nebyl jsem na to zvyklý. Ale na ledě jsem hlad neměl, takže dobrý," usměje se závěrem zadák kanadského týmu Kamloops Blazers.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz