Bez krajanů je to složitější, ruská mentalita je jiná, poznal Zaťovič

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

18. prosince 2015, 12:13

Adam Bagar

Po odchodu z Karlových Varů se Martin Zaťovič usadil v ruském Toljatti, kde ještě loni hrál společně s krajanem Jiřím Hunkesem či slovenskými beky Karolem Slobodou a Peterem Podhradským. Letos však v Ladě zůstal prakticky sám, jen s rodinou. „Ale už jsem si zvykl,“ hlásí třicetiletý útočník, který v probíhajícím ročníku KHL nasbíral pouhých dvanáct bodů za pět branek a sedm nahrávek.

Týden hokeje 2021

„Je to těžké. Řekl bych, že máme slabší tým než loni. A když nemáte v kádru žádného krajana, s nímž byste se mohli domluvit na určitých věcech, tak je to složitější,“ přiznává Zaťovič s tím, že Ladě nevyšel především vstup do sezony. „Když se prohrávalo, tak vedení chodilo do šatny, trošku zvýšilo hlas a mělo k nám nějaké proslovy.“ Z nich si zkušený hokejista těžkou hlavu rozhodně nedělal.

"Snažím se kluky usměnit, abychom nevypadali jako banda nezdárků."

„Záleží na tom, jak si to kdo bere. Ale pořád je to přece jenom hokej, který se rozhoduje na ledě. Nijak zvlášť jsem si to nebral. Sice si to vezmu k srdci, ale nervózní potom nejsem. Já se každý zápas snažím odvádět maximum,“ prozrazuje Zaťovič. Po první reprezentační pauze ale Toljatti výsledkově zabralo a tamní vedení už situaci tolik nehrotí jako na startu letošního ročníku nejlepší evropské ligy.

„Teď už vidí, že se snažíme, makáme a občas něco vyhrajeme. Chceme samozřejmě do play off, na které ztrácíme jedenáct bodů. Takže pořád je to otevřené,“ myslí si třicetiletý Zaťovič, který musí čas od času ruské hráče usměrnit. „Hlavně mladí kluci si dělají, co chtějí. Podle mě to není generační problém, spíš jde o mentalitu Rusů. Ale teď přišel trenér, který se to snaží nějak korigovat a zvedáme se.“

Vincour jako chůva? Pak Salákovi pošlu účet, culí se. Na NHL nemyslí »

„Já to tam nemohu nějak řídit, od toho je trenér nebo manažer. Občas se jim snažím něco říct, ale jestli si to vezmou k srdci nebo ne, to už neovlivním. Hlavně ve své lajně se snažím kluky usměrnit, abychom nevypadali jako banda nezdárků. Teď mám spoluhráče, se kterými už předvádíme to, co bychom chtěli hrát,“ prozrazuje Martin Zaťovič, který si pomalu zvykl na život v Rusku i absenci Čechů v týmu.

„V šatně se kamarádím se všemi, navíc tam mám rodinu, takže úplně sám nejsem,“ culí se Zaťovič, který příliš volného času nemá. „Jestli mám volný jeden den za tři týdny, tak to je moc. Takže odpočívám, nebo jsem s rodinou.“ Zvykat si musela také jeho žena. „Zvládá to dobře, máme dvouletou dceru, takže se o ni stará. Našla si tam i nějaké koníčky a zkamarádila se s pár lidmi,“ těší Zaťoviče.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz