Blümel o hvězdách: Dřív se bál vyfotit, teď mu vypráví o NHL

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Co spojuje Matěje Blümela s Davidem Pastrňákem? Delší vlasy, úsměvy na ledě i v mixzóně, obliba fanoušků, střelecké schopnosti nebo draft. Ale to není všechno. A brzy možná přibude ještě jedna podobnost.

Fanshop národního týmu

Psal se rok 2010 a David Krejčí s Romanem Červenkou jeli na svoji první olympiádu, zatímco si Tomáš Hertl poprvé vyzkoušel extraligu. Matějovi Blümelovi tehdy bylo deset let a kromě českých hokejistů fandil u televize i svému tátovi, který ve Vancouveru pískal například zápas o bronz. 

Petr Blümel byl tehdy mimo jiné nejlepším sudím extraligy, ve které za Liberec válel Petr Nedvěd. Matěj byl ještě v páté třídě, ale postupně se z něj stával velký talent.

Střih do roku 2015. David Pastrňák má za sebou první sezonu v Bostonu a taky MS juniorů, kde byl nejproduktivnějším Čechem. Už tehdy byl hvězdou, a tak není divu, že ho jeden patnáctiletý kluk poprosil o fotku.

Foto: Archiv Matěje Blümela

Čímž se dostáváme do současnosti. Blümel vyměnil mřížku za plexi, Eden za Tampere a tréninkový dres za národní. A místo bodu na zápas v pardubickém dorostu teď sbírá bod na zápas v reprezentaci.

„Pro mě to byl velký zážitek a vůbec by mě nenapadlo, že bychom se o sedm let později mohli potkat na mistrovství,“ vzpomíná Blümel na Pastrňáka z léta 2015.

„Máme stejného agenta, který v létě pořádá tréninkové kempy. A já tam tehdy uviděl Davida. Úplně jsem se bál mu říct o fotku, na druhou stranu byl úplně skvělý a v klidu souhlasil,“ pamatuje si Blümel.

Foto: Ondřej Kalát, Český hokej

Teď je s Pastrňákem, Krejčím, Červenkou i Hertlem v jednom týmu, v jedné kabině. „Myslím, že všechno začíná u jejich přístupu a u toho, jací jsou na ledě. Od toho se odvíjí zbytek. Kluci hrají skvěle, výborně bruslí, kombinují, střílí… Dokážou puk podržet a nedělají ukvapená rozhodnutí. Moc se mi jejich hra líbí,“ přiznává jednadvacetiletý talent.

A vlastně jeden z největších objevů mistrovství. Dlouho se držel v nejlepší pětce bodování, mezi Červenkou s Krejčím zapadl perfektně. Kdybyste je do jednoho útoku postavili ve hře NHL, jejich souhra by dostala hodnocení tak 95. Číslo, které má Matěj na dresu. A které poutá pozornost nejen od fanoušků.

„Naprosto si to užívám,“ směje se Blümel a pokračuje ve svém vyprávění o těch, které jako malý kluk obdivoval.

„Probírali jsme taktiku, kluci si říkali, kde chtějí, abych jezdil. A radili mi, jak fungovat na puku. Na druhou stranu mimo led vyprávějí různé příběhy, to mě samozřejmě zajímá,“ baví se Blümel. „Mluví o tom, jak to chodí ve světě. Ale taky mi radí, co bych mohl dělat líp, co dělám dobře a tak.“

„Myslím, že všechno začíná u jejich přístupu.“

Jejich přítomnosti si moc váží. „Obdivoval jsem je. Krejču si vybavuju na olympiádě a Červuse na mistrovství 2010,“ říká.

Roli staršího popsal i sám Červenka: „Jde o to, že Matěj chce. Je to super kluk, má dobrý charakter. Takže je s ním jednodušší komunikovat. Když se o něčem bavíme, tak je vidět, že to vnímá. Je za to rád, posouvá ho to. V tomhle směru jsme pak rádi, že mu můžeme pomoct. Matěj si z toho něco vezme, protože se zajímá.“ 

A tak i když už spolu po příjezdu Pastrňáka nehrají v jednom útoku, Blümel pořád naslouchá. „Díky svému přístupu mají kluci ohromný respekt v kabině. Co oni řeknou, to se udělá. Všichni je poslouchají. Třeba příjezd Pasty nám moc pomohl a myslím, že to bylo hned vidět,“ říká druhý nejmladší hokejista českého týmu.

„S Davidem Jiříčkem si nás Pasta hned vzal stranou s tím, že se ho nemusíme bát na cokoli zeptat, že je tady pro nás. Prý byl taky vyjukaný, když byl na MS poprvé, ale přesně takhle mu pomohli starší kluci. Teď je tady, aby nám pomohl,“ cituje Blümel hvězdu Bostonu.

„Pasta je totiž strašně skromný kluk. Co ukazuje na ledě, je přitom neskutečné. Kolikrát mi při zápase na střídačce spadne brada,“ pokračuje.

Foto: Archiv Matěje Blümela

V roce 2019 ho ze 100. místa draftoval Edmonton, v Kanadě ale smlouvu nepodepsal. Místo toho se z USHL vrátil do Pardubic, kde se během tří sezon vypracoval v elitního útočníka. 

„Asi to viděli tak, že ještě nejsem připravený. A musím přiznat, že poslední dva roky v Evropě mi moc pomohly. Objel jsem skoro každou reprezentační akci, což mi taky dalo spoustu zkušeností. Koukal jsem na hráče, jako jsou Krejča nebo Červus, a i v Dynamu jsou super hráči, od kterých se učím,“ popisuje.

Cítí teď o to větší motivaci ukázat Edmontonu, že udělal chybu, když si na něj nechal utéct práva? „Ani ne, vůbec to takhle neberu. Dali mi šanci nakouknout do světa, draftovali mě, byl to takový první krok. Určitě jsem na ně nezanevřel,“ říká.

Blümel se teď každopádně soustředí na probíhající MS. Jak mu to jde, jste mohli vidět třeba v zápase s USA, kdy vstřelil jediný a vítězný gól českého týmu. 

Spojení s NHL se tak logicky nabízí. Matěj je vidět, už v přípravě před MS měl jedenáct bodů ve dvanácti zápasech. Prozatímní bilance z Tampere? Šest zápasů a osm bodů. Pro skauty ale často bývá důležitější to, v jakém světle se hokejisté ukazují i mimo led. Nebo jestli bojují pro tým. A právě tady hledejte Blümelovy silné stránky.

Výborná střela? Šikovné ruce? Jasně. Ale hlavně perfektní bruslení, rychlý start, všestrannost i fyzická kondice.

„S Krejčou jsme se o NHL bavili, samozřejmě mě zajímá, jaké to bylo v Bostonu, jaké je třeba město a lidé v klubu. Když mám možnost mluvit s někým, kdo má tolik zkušeností…“ netají Blümel, že ho velký svět zajímá.

 „S Krejčou jsme se o NHL bavili.“

Že by si už představoval, jak hraje proti Pastrňákovi nebo Hertlovi? „Takhle jsem nad tím úplně nepřemýšlel. Nevím, jak moc je to reálné a jak moc je to aktuální. Jsem spíš rád, že jsme teďka spoluhráči a že nestřílí góly proti mně,“ směje se.

„Myslím si, že herně na NHL určitě má. Nabídky mít asi bude,“ usmívá se Červenka, který v nejslavnější lize světa odehrál 39 zápasů.

„V lajně nám všechno fungovalo, Matěj skvěle bruslí, ale taky vidí kolem sebe, má hokejové kvality. Byla tam chemie. Teď se sice přeházely lajny, ale myslím, že se může prosazovat v jakémkoli útoku,“ říká nejstarší člen výběru Kariho Jalonena.

 „Matěj skvěle bruslí, ale taky vidí kolem sebe, má hokejové kvality. Byla tam chemie.“

Červenka věří, že se jeho mladší parťák ještě bude zlepšovat: „Rozhodně je před ním velká budoucnost.“ A jestli si vzpomíná, když byl v podobné situaci on, tedy právě ve zmíněném roce 2010?

„To už je dost dávno, abych si to pamatoval. Ale samozřejmě, když člověk v takovém věku přijede na sraz nároďáku… Taky jsem zažil starší hráče, ke kterým jsem vzhlížel a sledoval je předtím jen v televizi. Je to něco speciálního a ten začátek, než se člověk otrká, je vždycky trochu nervóznější. Ale to k tomu patří. Odehranými zápasy a zkušenostmi člověk získává sebevědomí a posouvá se dál,“ říká český kapitán.

 „Rozhodně je před ním velká budoucnost.“

Blümel přitom s Jiříčkem ve Finsku stále sbírá puky. „Ne, vůbec mi to nevadí,“ směje se benjamínek týmu lehce ironicky, ale pak se vrátí do mediální rutiny. „Já si hlavně vážím toho, že můžu být součástí takového týmu. Je tady spousta kluků z NHL i výborných hráčů z Evropy. A že jsem se sem dostal vnímám jako velkou odměnu.“

Zažít druhé MS po sobě, tentokrát už s fanoušky i vzorem Pastrňákem… Táta – bývalý rozhodčí – musí mít radost.

„Dlouho pískal i v extralize, takže z ledu se známe,“ ví Červenka o tom, kdo doma radí Matějovi.

Tak jak to tedy bude s tou NHL?

„Ani nad tím moc nepřemýšlím, co se má stát, to se stane,“ věří Matěj Blümel.

„Teď doufám, že uděláme úspěch na MS!“

Foto: Jan Beneš, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz