Bojuje o Hlinku i áčko Motoru. Proti starším se mi hraje líp, přiznává Novák

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Patří k největším českým nadějím ročníku 2002, v minulé sezoně toho stihl na klubové i reprezentační úrovni spoustu – včetně titulu ve starším dorostu. Teď šestnáctiletý Pavel Novák pomýšlí na účast na Hlinka Gretzky Cupu a současně se pere o pozici v prvoligovém kádru Českých Budějovic.

Generali Česká Cup

Spousta teenagerů by narozeniny slavila bouřlivěji, on měl pomyšlení tak maximálně na odpočinek. Když totiž 16. dubna dosáhl 16 let, akorát se vrátil domů z neskutečného reprezentačního kolotoče.

Za devět dnů odehrál sedm zápasů! Na takový věk málo vídaná věc.

Jeho výkony totiž přiměly kouče sedmnáctky Petra Hakena, aby ho ve starším týmu ke konci sezony vyzkoušel. „Byla to pro mě obrovská zkušenost, zahrát si s o rok staršími hráči,“ pokyvuje Pavel Novák. Na turnaji pěti zemí v Basileji odehrál všechna čtyři utkání. „Až v tom posledním mě trenér trochu šetřil,“ popisuje.

Od Hakena si vysloužil chválu, nejen díky dvěma gólům. „Většinou jsem tam nastupoval s Matějem Tomanem, se kterým jsem hrál i v Budějovicích celé play off. Šlo nám to spolu. Dal jsem góly Švýcarsku a Švédsku, ale celkově jako tým jsme tam hráli dobře, i když jsme některé zápasy nedotáhli do vítězného konce,“ vzpomíná na bronzovou příčku po dvou výhrách a dvou porážkách.

Zatímco jeho spoluhráči pak měli definitivně po sezoně, on si ani nemusel vybalovat výstroj. „Přijel jsem domů, měl jsem den volno, a druhý den jsem letěl do Švédska,“ počítá. V Umeå se připojil ke „svojí“ šestnáctce. „První zápas byl pro mě obrovsky náročný. Vůbec nic mi nešlo, bolely mě nohy. Ale postupem času jsem se zlepšoval.“ Vyšší tempo, na které si předtím zvykl, mu ale pomohlo. „Cítil jsem se jistější na puku, třeba v přesilovkách. Bylo to znát, i když jsem byl trochu víc unavený,“ přikyvuje.

Ve třech zápasech přidal tři body. Jenom škoda, že z toho nebylo ani jedno vítězství. Nejmladší reprezentační výběr si na téhle akci vybral kus smůly a skončil poslední.

„Neodehráli jsme tam špatné zápasy, poměrně vyrovnané. Hlavně ten s Ruskem, kde jsme podle mě byli lepší. Ale prostě když nedáme góly, nemůžeme vyhrát. A poslední zápas s Finskem to bylo to samé. Měli jsme víc šancí, víc gólovek, ale prostě to nevyšlo,“ smutní Novák.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nevydařená tečka ale nezměnila nic na tom, že mladý útočník prožil vynikající sezonu. V mladším dorostu se dlouho neohřál, starší pomohl dotáhnout k mistrovskému titulu, když v sedmi zápasech play off nasbíral 17 bodů. A vyzkoušel si i juniorku.

Když se k tomu přidala povedená reprezentační představení, Pavel Novák se na startu nové sezony objevil mezi adepty na Hlinka Gretzky Cup.

„Budu makat, abych se v osmnáctce udržel. Ale nikdy to nemůžu říct stoprocentně. Záleží, jak mě pan Hadamczik bude potřebovat. Myslím, že bych mohl pendlovat mezi osmnáctkou a sedmnáctkou. Budu rád, když si zahraju v obou kategoriích,“ přiznává. Třeba na World Hockey Challenge by určitě chybět nechtěl (a neměl), ovšem vidina prosadit se napevno v první hojně sledované kategorii ho láká.

V tom případě se ale musí novému reprezentačnímu kouči zalíbit. „Zatím nás poznává. Mám ale obrovskou radost, že nás trénuje někdo, kdo vedl i A-tým a na mezinárodní úrovni toho tolik dokázal. Je to pro mě velká čest,“ hlásí pokorně po kempu v Kravařích, kde Hadamczik mladíky poprvé cepoval. „Dokáže být hodně přísný, ale i naprosto v pohodě. Já mám takové trenéry rád. Když hrajeme dobře, tak je hodný, když špatně, tak dokáže zvednout hlas,“ zmiňuje Novák svoje dojmy.

Ještě víc určitě kvitoval, že k osmnáctce jako asistent přišel Radek Bělohlav. Tedy jeho trenér z mistrovského týmu Budějovic. „Hrál jsem pod ním celou sezonu a myslím, že i díky němu jsme dosáhli na titul. A pan Židlický, to je jeden z našich nejlepších beků, co kdy byl. Může nám předat hodně zkušeností,“ říká k poslednímu z trenérského tria.

Hadamczik už režíruje osmnáctku. Jak se těšil na střídačku?

Kravaře byly pro všechny aktéry hlavně o seznámení, ale na druhou stranu – času je málo. Každý detail byl pro mladé hokejisty důležitý, vždyť za měsíc už se budou v Kanadě chystat na start Hlinka Gretzky Cupu. Tedy jen ti vyvolení!

A právě proto, aby Hadamczik a spol. mohli co nejrychleji rozlousknout nominaci, připravili pro hráče řadu modelových zápasů. Zkrátka a dobře – poperte se o to mezi sebou. „Jo, takhle bych to řekl. Vzali širší mužstvo a z něj chtějí vybrat to úplně nejlepší, abychom udělali na Memoriálu úspěch,“ souhlasí Novák. Složení týmů se míchalo, trenéři chtěli hokejisty poznat v různých rolích. Z kamarádů byli vždy na dvě hodiny rivalové.

„Mně to právě vyhovovalo, proti starším klukům se mi hraje líp. Je to sice trochu náročnější, ale pro mě osobně lepší,“ soudí jeden z dvou borců ročníku 2002 na kempu. Tím druhým byl brankář Nick Malík.

Gólmanský talent má k pozvánce na Hlinku určitě blízko, mezi staršími působí dlouhodobě. Novák bude doufat, že mu to vyjde taky. „Asi šanci mám, jinak bych tady nebyl,“ hlásí. V nominaci na nejbližší akci sedmnáctky do Švýcarska se neobjevil, což by mohlo být dobré znamení. „Mohlo, ale neznamená to nic. Může se stát, že nepojedu ani na jedno.“

Malík se narodil ještě o deset dnů později, nicméně co se týče přípravy v klubu, tam platí Pavel Novák za absolutního bejnamínka. Chystal se společně s dalšími mladými hokejisty Motoru a až se všichni vydají na led, začne jim boj o místo v A-týmu.

„Tam jsme všichni na stejné startovní čáře. Záleží na přátelákách, kdo se jak bude jevit a kdo bude makat. Pan Prospal je hodně na tu bojovnost, nesmíme nic vypustit,“ vnímá nejmladší hráč.

Vzhledem k tomu, že v Motoru chtějí na mladou krev hodně sázet – proč by to nemohl dokázat? Podobně v loňské sezoně brousilo WSM Ligu několik nadějí z ročníku 2001, včetně budějovických Matěje Tomana a Martina Beránka.

Jejich kolega si taky zvykl dělat velké skoky. „Jde to rychle po sobě, ale tak to v hokeji často bývá. Rozhodují dva tři měsíce. Já jsem jedině rád, že můžu absolvovat soustředění s osmnáctkou i s A-týmem, chci o tu šanci zabojovat. A buď to vyjde, nebo ne,“ říká Pavel Novák. Mezi staršími se zkrátka cítí dobře. „Líp než ve svém ročníku. Už jsem si na ten hokej zvykl,“ dodává.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz