Bojujeme s arogancí ze strany správce stadionu, zní z Jablonce. Přijde o licenci?

Foto: Facebook HC Vlci Jablonec nad Nisou

Situace v Jablonci není dobrá, hlavně v zákulisí to vře. Vlci už letos neodehráli v řádném termínu několik domácích zápasů. Důvod? Arogantní vystupování správce stadionu. V rozhovoru jej otevřeně popisuje generální manažer Vlků David Bartel.

Týden hokeje 2022

V Jablonci jste už letos z technických důvodů neodehráli několik zápasů 2. ligy. V čem je problém?
Ten příběh je složitější. V Jablonci se o veškerá sportoviště stará městská společnost Sport Jablonec nad Nisou s.r.o.  Jsou to v podstatě takové sportovní „technické služby“. No a do jejího vedení nastoupil před časem jednatel s politickým krytím koaličního partnera, který v rámci šetření nákladů kompletně rozprášil partu, která se o zimní stadion starala. To znamená, že odešli původní ledaři, strojníci, vedoucí stadionu, technicko - administrativní pracovnice. Tito lidé tu posledních zhruba čtyřicet let pracovali v zimní sezoně v plném nasazení, jak se říká 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu.

Teď je to jak?
Ten tým fungoval v počtu šesti lidí, přičemž v rámci úsporných opatření byl zeštíhlen na dva ledaře. V zájmu úspory mezd se zároveň zkrátily směny, ve kterých se tihle lidé o zimní stadion starali.

A ten problém vyvstal až letos?
On už by se objevil vloni, ale šlo o to, že vloni do všeho zasáhl covid, čímž se prakticky zastavil svět. Už loni jsme každopádně upozorňovali na to, že až se rozběhne standardní režim na stadionu, že v tomto „ořezaném“ personálním složení to nemůže fungovat, ale nikdo nás neposlouchal… Náš klub nabízel, že má dostatečnou personální a odbornou kapacitu, že převezme správu stadionu, abychom předešli budoucím problémům, bohužel bez výsledku.

„V rámci šetření nákladů se v Jablonci kompletně rozprášila parta, která se o zimní stadion starala.“

Tak se pověstné ucho u džbánu utrhlo až letos.
Ano. Začalo to posunem zahájení sezony, kdy nebyla řádně a včas připravena betonová plocha, takže se nemohlo začít ledovat v dohodnutém termínu. Další problém se týkal rolby. Rolby jsme v Jablonci měli dvě, obě byly sice asi čtyřicet let staré, ale tím, že byly dvě, tak druhá mohla v krizové situaci krátkodobě zaskočit. Z nám neznámých důvodů došlo před sezonou k sešrotování jedné z roleb, přestože jsme upozorňovali na to, že mít jen jednu, a navíc takhle starou rolbu, je časovaná bomba.

Co bylo dál?
Pak se začaly objevovat první vážné problémy, které zastavily na několik dní provoz a užívání stadionu. V srpnu došlo k zanesení filtrů čerpadla, které ochlazuje chladící agregát. To se řešilo několik dní a hledalo se alternativní řešení. Tato záležitost se po několika dnech dočasně vyřešila, ale stále to není v ideálním stavu.

A ten další?
Náš klub má maximální zájem na stoprocentním provozu stadionu bez výpadků. Domluvili jsme bezúplatnou zápůjčku náhradní rolby. Jakmile náhradní rolba dorazila, tak byla plně nasazena do provozu. Po krátkém čase došlo k technické závadě na převodovce. Když měla na led vyjet stará jablonecká několikrát opravovaná a repasovaná rolba, tak se zjistilo, že je nefunkční. Takže jsme museli zrušit zápas s Hronovem.

Foto: Anton Martinec, hvrchlabi.cz

Víkendový zápas proti Letňanům jste odkládali proč?
Opět došlo k problému, který má příčinu v tom, že stará parta byla rozprášena. Betonová plocha na stadionu není dokonale rovná. Staří ledaři věděli, kolik mohou odfrézovat ledu v tzv. kritických místech. Tentokrát bylo odfrézováno v jednom místě až na beton, takže nešlo na ledě bezpečně bruslit. To, že jsme ledaře upozorňovali, že nesmí tolik frézovat, je už jenom perlička. Ledaři mají přísný zákaz s námi, jako s uživateli komunikovat, natož brát v potaz naše technické připomínky. Vše musí jít přes jednatele. Holt komu není rady, tomu není pomoci.

„Z nám neznámých důvodů došlo před sezonou k sešrotování jedné z roleb, přestože jsme upozorňovali na to, že mít jen jednu, a navíc takhle starou rolbu, je časovaná bomba.“

Co na zrušený zápas řekli diváci?
Na stadionu bylo víc než 300 lidí, kteří čekali a nevěděli, co se bude dít. Kompletní organizace zápasu byla už také připravená, to znamená pořadatelskou službu, členy security, ale i občerstvení a tak dále. Hrozná situace. A to si vezměte, že nám sem jezdí i příhraniční fanoušci z Německa a Polska. A zrovna v sobotu tu byli taky, takže jde v podstatě o mezinárodní ostudu, protože tyhle fanoušky nezastavíte ani v případě, že byste to věděli hodinu dopředu. Oni totiž vyjedou třeba ve tři odpoledne… Skončilo to vše totálním trapasem a diváci dávají vinu našemu klubu. Což nás velmi mrzí. Došlo k poškození našeho dobrého jména vinou správce stadionu.

Celé to vypadá, že jednatel Sportu nezvládá manažersky řídit zimní stadion.
Jsme o tom přesvědčeni a již jsme to napsali všem zastupitelům města. My bojujeme každý den s arogancí a neschopností ze strany správce stadionu, který se zaklíná mantrou „stadion je zastaralý, proto jsou problémy“. Nemá pravdu, je potřeba pouze péči přizpůsobit specifickým podmínkám. Na stadionu chybí vedoucí, který musí být v sezoně permanentně k dispozici a musí umět řídit ledaře. Vysvětlit jim, co a jak mají dělat. V rámci tlaku na cenu se zanedbávají technologické postupy při správě majetku. Kamkoliv přijedeme, tak jsou na zimních stadionech ledaři, strojníci, recepční, uklízečky, vedoucí stadionu… U nás není nic. Chvílemi máme pocit, že jednatel Sportu Ullmann vůbec netuší, jak to má na stadionu organizačně vypadat. Tady byli do minulého týdne dva ledaři, z nichž jeden byl na nemocenské, takže jsme tu měli fyzicky jen jednoho. Teď nastoupil nový zaměstnanec, samozřejmě nekvalifikovaný a bez zkušeností. Nechci nic špatného přivolávat, ale nemám z toho dobrý pocit.

Z vašeho vyprávění mám pocit, že město Jablonec celkově není moc nakloněné sportu?
Já bych to nechtěl paušalizovat. Do sportu v Jablonci jde hodně peněz, ale chybí koncepce sportu jako taková. Náměstek pro sport a kulturu pan Mgr. David Mánek si s tím nedokázal během svého funkčního období vůbec poradit. Mnohokrát jsme mu dávali podněty, ale vše zůstalo nevyslyšeno. Způsob financování jednotlivých sportů je nastaven velmi špatně. Já mohu jen konstatovat, že ve srovnání s jinými městy, kde se hraje 2. ligový hokej je náš klub odstrkovanou Popelkou. Náměstek Mánek nám vždy nasliboval modré z nebe, ale hokej od něj neviděl ani korunu. Na základě mých dostupných informací náš hokejový klub patří mezi nejhůře podporované kluby v České republice, takže náměstek pro sport Mánek zajistil pro Jablonec nad Nisou alespoň nějaké prvenství. Dovolím si doplnit pár čísel. Od města na druholigový hokej nedostáváme ani korunu. Dostáváme pouze roční podporu na mládež, která je něco málo přes sto tisíc. Letos na konci října nám přišel nový návrh Smlouvy o užívání prostor zimního stadionu na roční pronájem s částkou cca 1 700 000,- Kč, je zde vyčíslena i hodinová sazba pronájmu stadionu cca 1 100,- Kč. Možná, že zanedlouho Jablonec nad Nisou získá i prvenství v podfinancovaném hokeji v celé Evropě. Přitom se jako klub staráme o 300 mládežníků pod vedením více než 50 trenérů, kteří svou práci dělají víceméně na dobrovolnické bázi. Hokejový proces běží 7 dní v týdnu, přes týden mládež trénuje. O víkendech se hrají zápasy. Z důvodů bezpečnosti vozíme mládež do vzdálených měst autobusy. Všichni odvádí spousty práce.

Když slyšíme, jak jiná města se snaží podporovat hokej, tak nám zbývají pouze oči pro pláč. Jsou města, kde druholigové áčko dostává roční podporu ve výši 5 milionů korun a na mládež se přispívá částkou 2,5 milionu. Pronájem stadionu samozřejmě zdarma. Tohle nás vždy bolí, když slyšíme, že i malá města s malým rozpočtem dávají na hokej násobně vyšší částky než Jablonec.

„My bojujeme každý den s arogancí a neschopností ze strany správce stadionu.“

Nemáte obavy, že tahle práce přijde vlivem všech těch problémů v Jablonci vniveč?
Ty obavy jsou u nás enormní. Již několikrát jsme stáli před situací, že hokej v Jablonci skončí a děti si odnesou frustraci z neschopnosti úředníků, že je připravili o kus jejich života. Snažíme se vše vidět optimisticky a dělat maximum. V klubu má většina trenérů svoje děti, já sám v něm mám tři syny, kteří hrají v mládežnických kategoriích. Ale potřebovali bychom alespoň rozumné podmínky k tomu, abychom mohli mládežnický hokej rozvíjet dál. Osobně jsem z celého přístupu náměstka Mánka k hokeji velmi zklamaný.

Nabízí se možnost se na to vykašlat, když vám takhle hází klacky pod nohy.
Samozřejmě, že se tyto úvahy objevují, ale vykašlat se na to nechci. Nechce se mi zahodit to obrovské množství práce, které jsme tu všichni společně odvedli. Osobně to beru jako výzvu, nejsem zvyklý se vzdávat při prvním nezdaru. Už v podstatě dva roky s městem takhle bojujeme. Oni přitom vědí, že nás nemají jak potrestat, protože my tady pracujeme zadarmo. Ještě do systému zajišťujeme sponzorské peníze a často nosíme vlastní.

Jak vidíte budoucnost? Změní město svůj přístup?
Celý problém je v tom, že chybí koncepce sportu v Jablonci. To není jenom můj názor. Takhle to vnímá většina sportovních organizací a klubů. Náměstek Mánek nesplnil očekávání, být dobrý rétor nestačí. Když jsme společně s ostatními hodnotili výsledky jeho práce, tak jsme konstatovali, že vlastně žádné hmatatelné nejsou. Došli jsme k závěru, že je potřeba prosadit v současném přístupu města ke sportu změnu, že to mohou udělat pouze lidé, kteří se ve sportovní problematice rozumí. Takže nyní vzniká pracovní skupina sportovců, která se chce politicky angažovat v příštích volbách. Současné zanedbávání rozvoje mládeže ze strany města v rámci mimoškolních aktivit a kroužků je krátkozraké. Pokud si děti nevytvoří pozitivní vztah ke sportu, tak nám budou přibývat otylé děti. Výsledky toho, když děti vychovává ulice vidíme v Jablonci také velmi často. Já osobně jsem přesvědčen a vidím to na svých dětech, že když mají kvalitní sportovní program a vyrůstají v dobré partě kamarádů, že je to ta nejlepší příprava na život.

Foto: hcvlci.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz