Bříza z Tampere: o české debatě, ZOH či letošním a domácím MS

Petr Bříza | Foto: IIHF.com

(TAMPERE, od našich zpravodajů) Petr Bříza, který je místopředsedou IIHF i viceprezidentem Českého hokeje, mluvil v Tampere o letošním světovém šampionátu a dalších tématech. Co řekl o nadcházejícím mistrovství světa nebo neúspěchu národního týmu?

O BUDOUCNOSTI TRENÉRA KARIHO JALONENA. Já jsem viděl tři naše zápasy naživo, bohužel to byly ty tři poslední. Výsledek ani herní projev nebyly ku spokojenosti, každý neúspěch se ale nejdřív musí – s prominutím – přežvýkat. Člověk se na to musí vyspat, to nás život naučil. Odmítám zužovat debatu jen na pozici trenéra, ať je to kdokoliv. Já bych si strašně moc přál, abychom v Čechách dál hledali cestu a byli schopní si mezi sebou věci pravidelně vyříkávat. Musíme pochopit, že dres národního týmu na sobě mají všichni, kdo sedí v místnosti. Když se budeme dělit na horší a lepší, na takové a makové, což bohužel děláme… Je to o každodenní práci a komunikaci, o vůli se zlepšovat. Takové problémy se pak budou řešit po každém MS. Jako malá země nemáme sklad plný trenérů. 

O HODNOCENÍ LETOŠNÍHO MS. Poslední roky nebyly jednoduché organizačně pro fanoušky i pro nás. Jsme nadšeni, že ve 12 měsících po potvrzení Finska a Lotyšska byli naši kolegové schopni zorganizovat takový kvalitní turnaj. 

„Člověk se na to musí vyspat, to nás život naučil. Odmítám zužovat debatu jen na pozici trenéra, ať je to kdokoliv. Já bych si strašně moc přál, abychom v Čechách dál hledali cestu a byli schopní si mezi sebou věci pravidelně vyříkávat."

O HLEDÁNÍ POŘADATELSKÝCH ZEMÍ PO ODEPSÁNÍ RUSKA. Loni probíhala debata, kdy po 22. únoru jsme už v březnu reagovali, že se mistrovství světa v Rusku v roce 2023 nebude konat. Ještě předtím probíhala jednání o případných náhradních variantách. Byly tam třeba Praha – Bratislava nebo Německo a Švýcarsko. Nikdo nebyl tak připraven a ani nemohl být lépe než Finsko a Lotyšsko. 

O NÁHRADNÍCH VARIANTÁCH. Byly dvě: Lublaň a Budapešť – tedy Slovinsko a Maďarsko. To byly dvě země, které postoupily do elitní skupiny. A poté Lotyšsko. Nedošlo ale ani k hlasování, protože Maďaři po časovém tlaku a euforii z postupu nebyli schopni dostat garanci od vlády, navíc to nikdy neorganizovali. Těsně před kongresem stáhli kandidaturu. Zbyla tak v podstatě jediná varianta. Byli jsme ale rádi, Lotyši si to vykousli v roce 2021 bez diváků. To bylo pro ně těžké mistrovství. Museli během 60 dní vystavit dočasnou halu pro druhou skupinu.  

O ATRAKTIVITĚ NEDĚLNÍCH BOJŮ O MEDAILE. Já bych nikdy neměl odvahu nazvat někoho céčkovým zámořským výběrem. Když v kanadské bráně stojí stabilní brankář Montrealu… Tohle podcenění neznámých jmen nás pak může dovést k hořkému překvapení. Ve své DNA mají kanadský hokej, odmalička hráče učí hrát jednoduše, být předvídatelný pro svého spoluhráče, splnit si roli v týmu a najít cestu k vítězství. A že Lotyšsko je dnes v bojích o medaile, to je pro světový hokej naopak úžasná zpráva. Stejně tak v případě toho, že je Německo ve finále. Pokud bude příští rok hrát v Praze, tak přijede daleko víc fanoušků a tamní hokej bude sílit. Žijeme jeden z druhého, vidím to veskrze pozitivně. Za obě země jsem moc šťastný. 

O TOM, CO UKÁZALO LETOŠNÍ MS OHLEDNĚ NADCHÁZEJÍCÍHO V ČESKU. Mně osobně to, že se každým rokem zvyšují nároky na organizátory nebo technické zázemí. Naši kolegové tu byli na výměnných programech, kde se definují vzrůstající požadavky. Podle mě jsme dobře připraveni. Máme 70 % týmu složených z kolegů, kteří prošli domácím MS v roce 2015. Tým je doplněn dalšími lidmi, kteří mají zkušenosti s organizací top akcí. Máme v tomhle dobře postavené čtyři pětky a dobré brankáře. (usmívá se) Jsem přesvědčen, že budeme schopni navázat na MS 2015, které je dodneška zmiňované nejen kvůli rekordu, ale i kvůli kvalitě organizace – jako jeden z příkladů, jak má taková akce vypadat. 

„Jsem přesvědčen, že budeme schopni navázat na MS 2015, které je dodneška zmiňované nejen kvůli rekordu, ale i kvůli kvalitě organizace."

O TOM, ZDA TURNAJ V PRAZE NAKOPNE ZÁJEM O MS. Když covid skončil, tak jsme si mysleli, že všechno bude v pořádku a svět se vrátí do normálu. Jenže nastalo datum 22. února 2022, které všechno změnilo. My bychom si přáli, aby se celková situace v Evropě začala stabilizovat. Minulý rok jsme čelili rapidnímu zvýšení cen energií, pro běžného fanouška je to strašně těžké. Věříme, že tahle situace se taky uklidní, aby byla ekonomická síla českých domácností natolik dobrá, že české zápasy budou vyprodané a že si lidé užijí skvělou zábavu. V roce 2015 byli neskutečnou součástí celého turnaje, měli jsme unikátní vytíženost obou hal.  

O TOM, ŽE POLÁCI A SLOVÁCI MAJÍ HRÁT V OSTRAVSKÉ SKUPINĚ. Koukal jsem na to. V pondělí dopoledne máme první schůzi, kdy se začneme bavit o definitivním složení skupin. My jako organizátoři máme právo prohodit dva týmy. Máme nějaké varianty a propočítáváme, co by se nám hodilo. Jedna aréna má kapacitu zhruba 8 800 a druhá 17 600. Potřebujeme najít správný klič, abychom byli schopni naplnit obě arény. Snažíme se najít rovnováhu. 

„My jako organizátoři máme právo prohodit dva týmy. Máme nějaké varianty a propočítáváme, co by se nám hodilo."

O VELKÉ VÝHODĚ ČESKA. Jsme uprostřed Evropy. Pro mnoho fanoušků to je jednoduchá cesta. Věřím, že dokážeme oslovit i kampaní během sezony spoustu fandů z okolních zemí. Polsko je po 22 letech zpět, to je parádní zpráva. Vypracovali jsme i unikátní schéma nabídky konferenčních prostor, abychom je nabídli během šampionátu účastnickým nebo ostatním federacím – partnerům – ligám.

O STARTECH HRÁČŮ Z NHL NA OLYMPIÁDĚ A SVĚTOVÉM POHÁRU. Jsme v pravidelné komunikaci s NHL i NHLPA. Za poslední rok a půl jsme měli mnoho meetingů. Vyměňovali jsme si informace a fakta o našich sezonách nebo rozpočtu evropských klubů. Nemyslím si, že je situace napjatá. Jsme schopni popsat fakta, co si IIHF může dovolit nebo co by nás poškodilo. Máme své závazky s Infrontem – marketingovým partnerem. Například měsíc únor je pro nás nepřijatelný. U stolu sedíme tři nebo čtyři a musíme najít model, ve kterém se dá existovat. Sezona má určitý počet dní a do nich se musíme vejít. Bavíme se o tom i s evropskými ligami, téma je i kalendář reprezentačních přestávek či Champions Hockey League. Plán se dělá vždy na pět let dopředu. Nemůžeme to udělat jeden bez druhého. Kdybychom šli touhle cestou, tak by byl produkt hokeje poškozen. 

O OLYMPIÁDĚ V ROCE 2026. Naše zásadní stanovisko je, že máme nějakou možnost financování celého turnaje. Neumíme zaplatit třeba dodatečné náklady k účasti hráčů NHL za podmínek, které v minulosti někdy fungovaly. Jsou některé podmínky, které nejsme schopni zaplatit – jako třeba cesty hráčů nebo servis, který mají definovaný jako akce pod střechou NHL. To je jedna oblast, kterou definujeme jako jasnou hranici, kterou můžeme zaplatit a druhá je problematika arén a zázemí. Zatím není na úrovni ani v procesu, aby třeba za 12 měsíců bylo jasno, že se tam bude hrát turnaj nejlepších z nejlepších.

O PŘÍPADNÉM NÁVRATU RUSŮ A BĚLORUSŮ. Pro sezonu 2023/2024 se rozhodlo v březnu, že není možno oba týmy vrátit do všech programů. Jak bylo řečeno i prezidentem IIHF, tak během března 2024 se rozhodne o sezoně 2024/2025.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz