Bronz dobrý, ale tým měl na finále, vzpomíná Frolík na Bratislavu 2011

Foto: Petr Coufal

30. dubna 2019, 21:10

Václav Jáchim

Kromě Jakuba Voráčka je jediným členem aktuálního kádru české reprezentace, který pamatuje poslední mistrovství světa na Slovensku. „Bronz byl dobrý, ale tým měl na finále," vrací se proti proudu času Michael Frolík. Zkušený útočník Calgary se včera přidal k národnímu týmu s jasným přáním: „Doufám, že na tehdejší úspěch navážeme!"

partneři českého hokeje

Po vyřazení Plamenů z play off si dal kladenský odchovanec krátké volno. S rodinou vyrazil na Floridu, odkud v pondělí přiletěl do Vídně. Po krátkém přesunu směr Brno se večer hlásil na srazu a druhý den už polykal první tréninkové dávky pod vedením Miloše Říhy. „Moc jsem se těšil," přiznává Frolík.

Po osmi letech se zase chystáte na mistrovství světa v Bratislavě. Vzpomenete si občas na šampionát 2011?
Jo jo, vzpomínky mám super. A jsem rád, že teď bude příležitost znovu si tam zahrát. Je fajn být zase s klukama, nějakou dobu jsem v reprezentaci nebyl, parta vypadá super. Věřím, že budeme dobře připravení.

Předtím ještě proběhnou Carlson Hockey Games. Těšíte se na duely v Brně?
Už je to pár dnů, co jsem hrál naposledy. Jasně, těším se. Na velkém hřišti to bude něco jiného, ale je fajn, že mám možnost odehrát pár zápasů a zvyknout si.

Co vám v hlavě naskočí, když někdo zmíní Bratislavu 2011?
Měli jsme skvělý silný tým, v němž bylo hodně hráčů z NHL. Myslím, že jsme tehdy měli velkou šanci to dotáhnout i dál. Vybavuju si semifinále se Švédy, kdy byla škoda, že jsme si to nechali utéci. Byl z toho bronz, což je dobré, ale cítili jsme, že ten tým měl na finále. Doufejme, že na to teď navážeme.

Foto: nhl.com

Fanoušci budou na vaší straně, z Česka to mají do slovenské metropole kousek.
To je samozřejmě výhoda, když máte podporu fanoušků. A co si pamatuji, tak atmosféra byla super. Věřím, že fanoušků budeme mít zase hodně. A že budou naším dalším hráčem v poli.

Na šampionát jste mohl jet i loni, ale tehdy jste se omluvil ze zdravotních důvodů. Teď jste v pořádku:?
Zdraví zatím drží, tak věřím, že to bude platit i nadále (usměje se). Snad dobře načasujeme formu a předvedeme dobré výkony.

Jaká byla uplynulá sezona v NHL?
Základní část jsme měli výbornou, vyhráli jsme Západní konferenci, v play off to pak bohužel bylo docela rychlé. Prohráli jsme 1:4 s Coloradem, což znamenalo velké zklamání. Očekávání byla velká, cítili jsme šanci dojít daleko. Ale play off je ošemetné, tam nikdy nevíte. Nám se to bohužel nepovedlo.

Jako vítěz divize jste vypadli, tím větší je frustrace, že?
Musím uznat, že Colorado bylo v celé sérii lepší než my. Landeskog, MacKinnon a Rantanen v sérii opravdu dominovali. Prokazovali to už v sezoně, kdy hráli výborně. Hlavně MacKinnon hrál tak trochu jako z jiného světa a strhnul celý tým. My na něj nemohli najít odpověď. Dvakrát jsme prohráli v prodloužení, tam to mohlo být třeba všechno jinak.

Co říkáte na to, že z prvního kola Stanley Cupu vypadli i další vítězové divizí Tampa Bay, Nashville či Washington?
Celé letošní play off je zatím hodně bláznivé. Favorité vypadli v prvním kole, včetně Tampy, což nikdo nečekal. V NHL se může stát opravdu cokoli. Není to jednoduché.

Foto: Petr Coufal

Jaký byl uplynulý ročník po osobní stránce?
Byl trochu nahoru dolů. Na začátku jsem měl nějaké problémy s trenérem, ale pak ve druhé půlce se to uklidnilo. Měl jsem více času na ledě a už to bylo lepší.

Díky čemu se vztahy s koučem zklidnily?
Proběhly nějaké mítinky. Hlavně jsem se pak vrátil do formace, v níž jsem byl během působení v Calgary zvyklý. Jako lajna jsme začali hrát slušně, dali nějaké góly a sebevědomí šlo nahoru. Trenérovi jsme dokázali, že když budeme takhle spolu, tak jsme efektivní.

S produktivitou jste spokojený?
Na to, jaký jsem měl dlouho prostor na ledě, to bodově bylo tak nějak slušné. Ale je to těžké. Cítil jsem, že kdybych dostal třeba víc ledu, případně šanci na přesilovce, mohla být ta sezona ještě lepší. Měsíc jsem byl navíc mimo kvůli problémům s kotníkem.

V Calgary si výborně vedl i David Rittich. Mrzí váš, že v národním týmu chybí?
Probírali jsme to, snažil jsem se ho přemluvit. Ale všichni víme, v jaké je situaci. Nemá smlouvu, navíc celou sezonu bojoval se zraněným kolenem. Bylo by dobré, kdyby nám mohl pomoci, nicméně je třeba to respektovat. I tak tady máme určitě dobré gólmany.

Na jakou pozici vás trenéři národního týmu nasadí? Nebo to moc neřešíte?
V sezoně jsem hrál nalevo i napravo, takže to by neměl být problém. Centra jsem si rovněž v minulosti zkusil, i když teď jsem na té pozici dlouho nehrál. Na křídle se určitě cítím lépe.

V kádru reprezentace je přes 30 hráčů, bude boj o nominaci náročný?
Je nás tu hodně a každý si to bude muset vybojovat. Snad kromě Kuby Voráčka. Myslím ale, že to je správně. Konkurence musí být.

Nelitovala rodina, že ji po sezoně v NHL ještě na nějakou dobu opustíte?
Rodiče byli v Calgary na play off, pak odjeli domů. Teď jsem byl pár dní na Floridě a užíval si dětí. Ještě tam zůstávají, já se tady budu moci soustředit jen na hokej.

V národním mužstvu jste hrál naposledy Světový pohár 2016. Pozorujete změny?
Vyměnili se trenéři, zatím to vypadá dobře. Byl jsem v kontaktu s Robertem Reichelem, který za námi přijel do Calgary i Winnipegu. Je příjemné být zase v tom českém prostředí.

Skvělé hráče NHL mají i soupeři, brněnský turnaj bude kvalitní generálkou na šampionát, co říkáte?
Slyšel jsem, že už by měl dorazit třeba Ovečkin a další hvězdy. Bude to pro nás kvalitní test. Je jedině dobře, že si to před mistrovstvím vyzkoušíme. Proti takovým hvězdám je to vždycky veliká  výzva.

Foto: cslh.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz