Brousíme nože! Snad ta písnička přinese klukům na MS štěstí, věří Kabáti

Foto: Karel Švec, cslh.cz

1. dubna 2015, 14:50

Václav Jáchim

Když v roce 1996 získali čeští hokejisté titul mistra světa, zněla v kabině vítězů skladba Jak ti šlapou Kabáti. Vzpomínáte? "Vašku ty jsi klasa chlap, ty umíš nejlíp počítat," opakovali šampióni po kapele Kabát směrem k tehdejšímu premiérovi Klausovi. Také letos bude spojení hokeje s kapelou fungovat. Kabáti připravili zbrusu novou písničku na hokejové motivy. Jmenuje se Brousíme nože. "Není to hymna národního týmu, ale věříme, že by se mohla líbit. A že klukům pomůže," říká zpěvák Josef Vojtek.

partneři českého hokeje

Zbrusu novou skladbu uslyší fanoušci českých hokejistů a pak i skupiny Kabát, která 19. května vyráží na velké turné. "Předtím budeme zkoušet, ale když budou hrát naši kluci, rádi bychom viděli nějaké zápasy. Snad se pro nás najde nějaká židlička, případně přijdeme třeba v převleku za Boba a Bobka," směje se Vojtek.

Skupina Kabát má k hokeji blízko, vítají to i představitelé svazu. "Historie zná různé hokejové lajny, jsem rád, že vedle sebe mám Black Line. Je fajn, že jsme se společně sešli a vznikl nápad, který kluci z Kabátu už měli. Někteří jsou mimochodem výborní hokejisté. Já věřím, že se hymna bude líbit," hlásí prezident svazu Tomáš Král.

Kabáti budou národnímu týmu držet palce jako všichni ostatní. "Jsme pětka poslední záchrany. Domluvili jsme se, že když bude nejhůř, pokusíme se to zachránit hudbou," hlásí. Podle jeho slov zatím nejde o hokejovou hymnu, tou se skladba může stát, pokud zaujme publikum a fanoušky. "Jsme ve fázi, kdy doděláváme CD před novým turné. Jedna skladba nečekaně vyplavala, tak jsme si řekli, že se hodí pro národní tým. Možná klukům přinese štěstí, možná ne. Ale snad jim pomůže," věří Vojtek. "Zatím je to dar skupiny Kabát národnímu týmu a hráčům, aby se dařilo na mistrovství světa. Jestli se z písničky stane hymna, to se uvidí."

 

Kabáti chystají vydání nového CD. Písnička Brousíme nože na něm samozřejmě bude. Na první pohled je skladba chytlavá, s energickým a hokejovým textem. "Brousíme nože, meče. Když nekape, ať teče. Kdo proti nám, láme si vaz," zní první sloka. A refrén? "Hej, jak nebude hromada zlata, přijde náš trenér a to je náš tata. My rozeberem hřiště, do tequily dáme a počkejte příště. Hej, jak nevyhrajem, pánbůh s náma. Přijde masér a to je naše máma, ten umí ještě více. Levá pravá a natrhne ti plíce!"

Skladba zazněla také na tiskové konferenci skupiny Kabát a Českého hokejového svazu, kde ji poprvé slyšel reprezentant Radek Smoleňák. "Písnička super, mně se hlavně líbila ta část, jak je trenér zralej na bypass. V kabině posloucháme Kabáty před zápasem i po jeho skončení, neznám jediného sportovce, který by je neposlouchal. Že nám skupina složila písničku, to se často nestává. Jsme moc rádi. Já mám tuhle kapelu moc rád od malička, vedl mě k tomu táta," reaguje útočník švédského MODO. "Spíš děda,"dodává z legrace Vojtek."

Podle Smoleňáka bude písnička Brousíme nože v šatně určitě často slyšet. "Bylo by krásné, kdyby se vyhrál poslední zápas a my si ji pak všichni poslechli," zasní se. Kabáti jsou pro hokejisty nedílnou součástí patřičného nabuzení a přídělu energie, v kabinách jedou naplno! "Jejich hity nám pouští masér Zdenda Šmíd. Dole v dole a další nejznámější pecky. Jelikož hraju v zahraničí, tak se i kvůli Kabátům vždycky těším do kabiny českého nároďáku," přiznává bývalý hokejista Chicaga nebo Tampy Bay.

Stane se, že si písničky v kabině někdo nahlas zazpívá? "Jo, v kabině máme pár zpěváků. Hity od Kabátů jsou tak chytlavé, že si to dvakrát třikrát poslechneme a budeme ji zpívat sami," tvrdí Smoleňák. Skladba na hokejové téma se prý rodila delší dobu. "Písnička je stará dvanáct let, tedy bez textu," informuje baskytarista Milan Špalek. "Nápad je starej, pecku jsme oprášili a udělali s novým textem. Ten původní byl o pirátech, ale pak jsme dostali podobný k jiné skladbě, tak jsem si říkal: léta koukáme na hokej, jezdíme na mistrovství světa. To by se hodilo! Navíc dost lidí nám říkalo, abychom napsali písničku o hokeji. Proto jsem to předělal tímto způsobem," vysvětluje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz