Bryan Berard si váží druhé šance od Ostrovanů, v přípravném kempu bude bojovat o smlouvu

3. září 2007, 6:44

Miroslav Votava

Před deseti lety získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka NHL a rýsovala se před ním zářivá budoucnost. Jenže jeho slibně se rozvíjející kariéra začala o pár let později dostávat trhliny. Nejdříve utrpěl nepříjemné zranění a musel podstoupit sedm operací pravého oka, později mu byl v krvi nalezen doping. Americký obránce Bryan Berard je ale bojovník, s nepříznivým osudem se statečně rve. Nyní dostává druhou šanci tam, kde kdysi v NHL začínal. Před zahájením nové sezony byl jako volný hráč pozván do přípravného kempu Ostrovanů z New Yorku a má měsíc na to, aby vedení klubu přesvědčil a získal smlouvu.

Jágr Chance liga

Poslední dvě sezony strávil rodák z Woonsocket v Columbusu. V minulém ročníku však oblékl dres Modrokabátníků jen v 11 zápasech, víc jich nestihl kvůli operaci vyhřezlé ploténky ve spodní části páteře. Koncem února ho vedení klubu umístilo na seznam volných hráčů, což pro někdejší jedničku draftu znamenalo jediné - že s ním v Columbusu už nepočítají.

Třicetiletý obránce vystřídal v NHL už šest štací. Kromě Columbusu hrál za Toronto, Boston, Chicago a newyorské rivaly Islanders a Rangers. Od 14. září, kdy začíná přípravný kemp Ostrovanů na novou sezonu, bude bojovat o svou šanci v klubu, jehož barvy oblékl v NHL jako první. "Prošel jsem si obtížným obdobím, kdy jsem byl zraněný. Uvědomuji si, že toho musím hodně ukázat a předvést se na ledě," uvedl v rozhovoru pro zámořský odborný časopis The Hockey News.

Berard doufá v návrat lepších časů, stát by se tak mohlo na jeho oblíbeném místě. Ještě stále má v živé paměti, kde načal svou kariéru v NHL. "Miloval jsem čas, který jsem strávil na Long Islandu. Mám nádherné vzpomínky na to, jak se ke mně všichni v klubu během mých prvních tří sezon chovali," vyznává se ze svých pocitů.

"Ostrované mi nabídli příležitost, které se vážím. Chci důvěru vrátit a udělám maximum pro to, abych získal smlouvu," dodal člen americké reprezentace na olympijských hrách v Naganu 1998. Berard byl draftován v roce1995 Ottawou z prvního místa, za Senátory si však nikdy nezahrál. V lednu dalšího roku byl vyměněn za jiného obránce Wadea Reddena do Islanders.

V dresu Ostrovanů prožil dvě výborné sezony, v premiérovém ročníku byl dokonce vyhlášen nejlepším nováčkem NHL a získal Calder Trophy. Třetí sezonu na Long Islandu už nedokončil, putoval do Toronta. A tam se začala jeho kariéra zadrhávat. V roce 2000 ho během zápasu Toronta s Ottawou nešťastně zasáhla do pravého oka hokejka slovenského útočníka Mariána Hossy.

Pro Berarda sezona předčasně skončila, další rok nehrál vůbec. Nikdy se nevzdal touhy po návratu na ledové plochy,  podstoupil sedm operací zraněného pravého oka. V sezoně 2000-01 byl zpátky jako hráč New York Rangers. Další rok se stěhoval do Bostonu, v sezoně před výlukou nastupoval za Chicago.

Koncem roku 2005 přišly po problémech se zraněným okem další trable. V listopadu byl mu byl při testu na doping v krvi odhalen anabolický steroid norandrosteron. Berard byl kontrolován v souvislosti s jeho případným startem na olympijských hrách v italském Turíně. Údajně doping užil už na jaře 2005, kdy v Kalifornii pracoval na rozvoji fyzické kondice.

Jeho kariéru to ale v ničem neohrozilo, protože nebyl testován v rámci programu NHL. Pouze USADA (Americká antidopingová agentura) mu tehdy uložila dvouletý zákaz startů v mezinárodních soutěžích, což ho zase tolik nebolelo, protože se nakonec do užší americké nominace na olympijské hry nedostal.

Následovaly dvě sezony v Columbusu. Hokejový cestoval doufá, že nyní se kruh uzavře. "Jsem zdravý a odhodlaný dokázat trenérovi Tedu Nolanovi a týmu, že můžu pomoct Ostrovanům ke skvělé sezoně," říká ke své motivaci Bryan Berard, jenž obdržel v roce 2004 cenu Billa Mastertona, která se se uděluje za sportovní vystupování, vytrvalost a oddanost hokeji.

Berard se na Long Islandu potká se starým známým Gerardem Gallantem, jenž ho vedl jako hlavní kouč v Columbusu. Ten bude totiž v příští sezoně dělat asistenta Nolanovi v New York Islanders. "Bryan je obránce s výborným bruslením a má vynikající předpoklady na přesilovky. Gerard o něm vždy mluvil pochvalně. Líbí se mi jeho soutěživost, navíc naši fanoušci vědí, jak talentovaný je. Těším se na to, až nám ukáže, co může na ledě dokázat," nechal se slyšet Nolan.

"Nikdy nemáte v týmu dost šikovných hráčů," prohlásil generální manažer Islanders Garth Snow. "Bryan má stále obrovský potenciál jako obránce a hráč na přesilovku. Jsme rádi, že mu můžeme nabídnout šanci, aby se stal členem našeho týmu," uzavřel.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz