Budeme se rvát do konce, slibuje Matušík. Potíž vidí i v psychice

Foto: Martin Voltr

Za první půlku základní části nasbírali dorostenci Tábora jenom tři body, což je těšit nemůže. Zas a znova před sebou mají tvrdý boj o záchranu. Ale pamatujete, jak se z něj předloni vyhrabali? Čtvrteční výkon svěřenců zkušeného kouče Tomáše Matušíka na ledě prvního Hradce Králové naznačil, že ani letos na odpis nebudou.

Fanshop národního týmu

Když v sezoně 2019/20 mladíci z Tábora dlouho hledali a chytali, jejich tahoun Adam Eremiáš řekl: Extraligu chci udržet pro bráchu. A skutečně, ve druhé půlce ročníku tuhle touhu celý tým ukazoval a před ukončením soutěží figuroval na příčce, která by mu dokonce zajistila play off.

Nakonec to však byla vyšší moc, co rozhodlo o tom, že Marek Eremiáš může extraligu v Táboře opravdu hrát. A ve čtvrtek shodou okolností slavil svůj první dorostenecký gól. Domů si odvezl i kotouč, kterým ho vstřelil.

Kohouti navzdory očekáváním lídra tabulky prohnali a div, že v závěru ještě nevyrovnali. Takhle by se svěřenci kouče Tomáše Matušíka přímých konkurentů rozhodně bát nemuseli.

Výkon a výsledek byly v tomto případě dvě odlišné věci, viďte?
To ano, protože s výkonem jsme spokojení. Kdyby nám před zápasem někdo řekl, že prohrajeme 3:4 a budeme hrát dobře, tak bychom to možná i brali, protože jsme se báli, aby to nedopadlo úplně jinak. Domácím chyběli čtyři klíčoví hráči, to nechceme opomenout, nicméně s tím, jak jsme hráli od desáté minuty, jsme fakt spokojení. Byly tam emoce, bylo tam úsilí, a že jsme to nedotáhli, je pro nás strašná škoda. Třetí gól jsme dali už strašně pozdě a nezbýval nám čas. Už jsme hráli podobně dobře se Spartou, tak jenom doufám, že se herně opravdu zvedáme.

Vaše další zápasy jsem neviděl. Troufnu si ale říct, že s podobnými výkony byste s Technikou nebo Kobrou nemohli prohrát. Proč jste tedy tyto nejdůležitější zápasy prohráli?
Asi máte pravdu. My jsme odehráli velice dobrou přípravu, pak se nám povedl velice dobrý první zápas s Pardubicemi. Ale když se na to kouknu zpětně, on to pro nás byl spíš danajský dar. Pak se mi postupně zdálo, že tréninky už nejsou v tom nasazení a kvalitě. Tenhle stav trval zhruba tři týdny, do čehož nám zapadly Technika i Kobra. S klukama jsme si sedli, všechno si vyříkali a od té doby už je tréninkové nasazení zase výrazně lepší. Ruku v ruce s tím jdou i výkony. Doufám, že je v tom udržíme a že už začneme sbírat i body. Druhá věc, nezpochybnitelná, je ta, že máme půlku mužstva úplně mladých kluků, kteří příšli z deváté třídy.

Čím se to negativně projevuje?
V srpnu se až tak nelpí na systému, hrál se spíš živelnější hokej, což jim vyhovovalo. Pak jsme to začali trošku svazovat, aby hra nějak vypadala a byly tam základní mechanismy, a oni se s tím poměrně dlouho srovnávali. Další věc je, že naše mužstvo nikoho nepřetlačí silou, musí fakt pohybem a hokejem. A v přípravě si kluci možná mysleli, že to bude snazší, než jsme si říkali. Jenže začal fyzický, kontaktní hokej a oni z toho byli vykulení.

„V přípravě si kluci možná mysleli, že to bude snazší, než jsme si říkali. Jenže začal fyzický, kontaktní hokej a oni z toho byli vykulení.“

Už si zvykli?
Myslím, že tohle všechno si postupně sedá, včetně zlepšeného tréninku. Snad si tyhle výkony přeneseme do dalších zápasů, protože je frustrující zůstávat jenom se třemi body. Snažíme se kluky držet v pozitivní náladě, což se nám zatím daří. Ale jak dlouho to vydrží, to je otázka.

Ztrátu nemáte velkou, stačí prakticky vyhrát dva zápasy...
To je pravda. Navíc s těmi týmy, se kterými jsme dole, budeme hrát ještě pětkrát.

Každý ví, kolik týmů padá. Mají hráči víru, že soutěž udrží?
Nejhorší je, že ten druhý a třetí rok bychom to pravděpodobně zachránili snadněji než letos, ale to se nedá nic dělat. Já za mužstvo určitě slibuju, že se budeme rvát do úplného konce. Ale na klukách vidím strašný rozdíl v jedné věci. Jeli jsme do Hradce, na led prvního, a oni asi vůbec nepočítali s tím, že bychom tam mohli sehrát takový zápas. Pak se to čaplo, jelo to. A teď až k nám přijedou třeba Kobra, Technika nebo v sobotu Motor, tak by na ně sice nebudeme tlačit, že musíme, ale měli bychom. Bude se to čekat. Kdežto v Hradci jenom nedostaneme debakl nebo předvedeme slušný výkon. A to je výrazný rozdíl.

Je to pro ně těžší?
V jejich hlavičkách je to samozřejmě těžší. Výkon z Hradce je velkým příslibem do blízké budoucnosti, ale zase nastoupí ta psychika. Klukům není jedno, jestli spadneme, a někdy to může být stresující. Pak je na nás, abychom na ně tenhle tlak nepřipustili. Jestli o hokeji přemýšlí, tak o tom ví, a pro jejich hlavy je to složité. Půlka z nich hrála do téhle doby jenom hokej bez tlaku, a teď to přišlo. Na druhou stranu – v těchhle zápasech o všechno a pod tlakem pochopitelně rostou hokejisti.

„Výkon z Hradce je velkým příslibem do blízké budoucnosti, ale zase nastoupí ta psychika. Klukům není jedno, jestli spadneme, a někdy to může být stresující. Pak je na nás, abychom na ně tenhle tlak nepřipustili.“

Když jste se předloni ze začátku sezony hledali, věřili jste, že vám pomůže vaše fyzická připravenost. Že budete na soupeře dorážet celou sezonu a oni už to nevydrží. Nakonec bych řekl, že se to potvrdilo. Měli jste letošní přípravu taky tak náročnou, abyste tomu znovu věřili?
Myslím, že jo, věřím tomu. Mám v to víru, mám to tam vzadu v hlavě. Trénovali jsme hodně, fakt jsme dřeli. Nakonec ti kluci z Hradce byli šikovnější a hokejovější, a asi vyhráli zaslouženě, ale my jsme jim to tím nadšením a pohybem hodně znepříjemnili. Dali jsme tam hodně velký kus srdce.

V sobotu proti Motoru, který jste zatím jako jediný porazili, to taky bude o srdci.
S Motorem to má jednu výhodu: Tam rozhodně nebudeme muset nikoho motivovat. Spíš budeme kluky tlumit, aby nebyli přemotivovaní, protože to jsou vyhecované zápasy, derby. Prožili jsme euforické chvilky, když jsme u nich vyhráli ten třetí zápas, ale tenhle bude jiný. Kdybychom do něj šli s více body, tak to bude jednodušší. Teď ale kluci mají v hlavách, že bychom měli. Já jim zdůrazňuju, že nemusíme nic, ale měli bychom. Když to dopadne, tak budeme mít krásnou sobotu. Když to nedopadne, tak budeme smutní (usmívá se).

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz