Češi pro draft NHL? Favority Stránský, Hájek a Hronek. Reichel zatím ztrácí

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

21. ledna 2016, 12:00

Václav Jáchim

Jaký bude letošní draft NHL z pohledu českého hokeje? Leccos může naznačit lednový odhad Central Scouting Services, což je nezávislá organizace, která talenty mapuje pro NHL. Úřad centrálního skautingu sestavuje pořadí v polovině sezony a pak konečné před samotným draftem. Je jasné, že pozice a možná i jména se mohou lišit, na předních příčkách však zase ne nikterak zásadně. Z českých hokejistů budou tudíž k letošním favoritům patřít Šimon Stránský (na snímku), obránci Libor Hájek a Filip Hronek.

Stránský je v přehledu hokejistů ze Severní Ameriky uveden na 20. místě, hned za ním najdeme Libora Hájka. Oba hokejisté patří k juniorským reprezentantům a letos si velmi dobře vedou ve Western Hockey League. Stránský patří k oporám týmu Prince Albert Raiders, Hájek se po loňském příchodu z Komety zařadil k ministrům obrany Saskatoon Blades.

Možná malinko výš se čekalo lednové umístění u Vojtěcha Budíka, expardubický talent je za Atlantikem zatím 61. Na sedmdesáté příčce pobývá bývalý zadák Dynama Ondřej Vála, v týmu Stanstead College na sebe upozornil Filip Dušek, člen širšího kádru reprezentační osmnáctky. Je zajímavé, že Čechům za Atlantikem jasně vládnou obránci - vedle Stránského se do elitní dvoustovky vešel už jen někdejší zlínský útočník Nicolas Werbik.

Větší zastoupení mají odchovanci českého hokeje pochopitelně v evropských žebříčcích. Jsou dva - jeden pro hráče v poli a druhý pro brankáře. Mezi maskovanými muži drží nadějnou stříbrnou pozici Adam Brízgala. Sparťanský gólman zazářil na letním Memoriálu Ivana Hlinky, ovšem pak ho zastavily zdravotní potíže. Přesto se objevil vysoko. Osmým brankářem našeho kontinentu pro draft je jihlavský Josef Kořenář.

Mezi zadáky a útočníky není elitní padesátka nikterak bohatá. Nejlepší Čech Filip Hronek obsadil desátou pozici, je druhým bekem v Evropě a má reálnou šanci na velmi kvalitní umístění. Dál je to už horší. Draftováni by moli být Ondřej Najman s Jiřím Karafiátem, jiné české naděje najdeme až v osmé desítce. Zatím u skautů nezávislé organizace ztrácí Kristián Reichel: syn legendy českého hokeje, jenž v neděli sehrál za Litvínov první duel extraligy dospělých, je v Evropě až na 86. místě.

Díky povedenému šampionátu dvacítek i výkonům v Liberci zámořští odborníci vědí o Dominiku Lakatošovi, v pořadí nechybějí juniorští reprezentanti Daniel Kurovský, František Hrdinka, šikovný František Uřídil z Mladé Boleslavi, až za stovkou nejlepších se ocitl Lukáš Doudera, který letos vcelku pravidelně nastupuje v nejvyšší soutěži za třinecké Oceláře. Předběžný odhad ještě neznamená nic jistého. V minulosti se našlo dost příkladů, kdy v draftu uspěl hráč, kterému prognózy nevěřily. Nebo v nich chyběl docela. Na druhou stranu - umístění zejména v evropském pořadí dá řadě juniorů jen marné naděje. Všichni se při červnové dražbě hokejových koní v Buffalu určitě nedočkají.

Čeští hokejisté v lednovém odhadu pro draft 2016:

Zámoří:

25. Šimon Stránský   útočník  Prince Albert (WHL)
25. Libor Hájek obránce Saskatoon (WHL)
61. Vojtěch Budík obránce Prince Albert (WHL)
70. Ondřej Vála obránce Kamloops (WHL)
134. Filip Dušek obránce Stanstead College (HIGH-QC)
152. Tomáš Šoustal útočník Kelowna (WHL)
173. Ondřej Kachyňa obránce Hamilton (OHL)
191. Nicolas Werbik útočník Rimouski (QMJHL)

Evropa - hráči v poli:

10. Filip Hronek    obránce  Mountfield HK
29. Ondřej Najman útočník Jihlava
34. Jiří Karafiát útočník Zlín
75. Daniel Kurovský útočník Vítkovice
76. František Hrdinka obránce Frölunda (Švédsko)
77. Milan Davídek útočník Karlovy Vary
81. Dominik Lakatoš útočník Liberec
82. František Uřídil obránce Ml. Boleslav
90. Dominik Valík obránce Slavia Praha
92. Kristián Reichel útočník Litvínov
101. Lukáš Doudera obránce Třinec
102. Ondřej Hrachovský obránce Třinec
106. Václav Zídek útočník Slavia Prah

Evropa - brankáři:

2. Adam Brízgala    Sparta Praha
8. Josef Kořenář Jihlava

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz