Češi vyrazili do Moskvy, čeká je Kanada. Chytá Francouz, Erat hraje s Kovářem

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

14. prosince 2017, 15:16

Václav Jáchim

Dlouho to bylo spíš trápení, skvělý závěr ale přinesl českým hokejistům výhru nad Finy – tím pádem i lepší náladu a větší porci sebevědomí. Reprezentanti před zaplněnou O2 arenou dokázali najít potřebné tempo a energii, soka přinutili k chybám, nakonec slavili výhru za dva body. Teď už myslí na Kanadu, která je v ruské metropoli čeká v pátek od 17:30 hodin. "Dnes šlo o to, aby se kluci rozjezdili a trošku vypotili. Na dalšího soupeře se zaměříme po příletu do Moskvy. Večer se tomu začneme věnovat," informuje asistent Václav Prospal.

Hokejisté si dali v Praze ještě jeden trénink, před polednem strávili na ledě zhruba 40 minut. Směr Moskva odletěli po 15. hodině. "Vítězství nad Finy je důležité, ale máme dost věcí k zamyšlení. Ve dvou třetinách nebyla předvedená hra nic fantastického, na druhou stranu kluci dokázali vyhrát. Což je pozitivní," vrací se k minulému utkání Prospal.

Hokejisté zaslouží uznání, že otočili nepříznivý vývoj. Ukončili čekání na gól a díky hattricku Martina Růžičky uspěli. "Povedlo se nám zvednout výkon, dostat do varu i diváky. Finy jsme v závěru nepustili z pásma a klidně jsme mohli rozhodnout ještě v normální době. Když vezmeme zápas celkově, bylo to trošku jako noc a den," povídá Jandačův kolega.

Užijte si atmosféru O2 arény! Unikátní záběry reportážní kamery

Trenérský štáb teď už všechno směřuje k dalšímu soupeři. V pátek na kluzišti moskevského Parku legend čekají Kanaďané. "Nebude to nic jednoduchého. Korea proti nim odehrála ve středu výborný zápas. Víme, že poměr střel byl jednostranný pro Kanadu, ale korejský gólman se vytáhl. Zámořský výběr vyhrál 4:2, rozhodl při korejské power play," zmiňuje Prospal.

Javorové listy hledají optimální olympijskou sestavu a testují krajánky z evropských soutěží. Především tedy z ruské Kontinentální ligy. "V jejich týmu je spousta výborných hokejistů, co prošli NHL. Některé znám osobně. Někdo může říci, že to je jejich třetí nebo čtvrtý tým. Ale jsou to pořád Kanaďané! Pořád je to tým, který umí bruslit a dávat góly." Podle Prospala bude rozhodující výkon českého mužstva. "Nejde až tak o to, jakým stylem se budou prezentovat oni. Hlavní je naše hra," upozorňuje. Oba sokové se v únoru potkají v základní skupině olympijského turnaje. "Proto je dobré, že zápas s tímhle soupeřem můžeme sehrát už teď. Navíc si uděláme obrázek o dalších hráčích, které chceme vidět."

V předstihu už je jasno o české sestavě. "Do branky nastoupí Pavel Francouz, udělali jsme změny i v poli. Nebudou hrát obránci Jordán se Šulákem, ani útočníci Holík a Lev, který bude připraven jako třináctý," informuje mistr světa 1999 a 2005. Složení vychází z podoby, jak hokejisté končili zápas proti Finsku. Například střelec Růžička zůstane ve formaci s Mertlem. "Dokázali dát dva góly. Změny jsme udělali proto, že tam předtím 40 minut nebyla očekávaná produktivita. A v podstatě ani pořádné šance. Takže složení ponecháme, jak jsme ve čtvrtek dohrávali." Do Moskvy s výpravou neodletěl Patrik Bartošák, k dispozici budou brankáři Dominik Furch a Pavel Francouz. Podle dřívější dohody s Josefem Jandačem opustil tým také útočník Lukáš Radil. 

Třetí gól? Chtěl jsem to tam narvat, popsal Růžička

Vedle dvou gólmanů je ve výpravě deset beků a 14 útočníků. Zajímavou dvojici tvoří v elitní vozbě Martin Erat a Jan Kovář. Že by jedna z ofenzivních variant pro olympiádu? "Tady jde spíš o to, že my trenéři chceme vidět určité kluky hrát spolu," reaguje Prospal. " Nikde není napsáno, že se to během utkání nezmění. Budeme reagovat na průběh zápasu. Na to, jak si jednotlivci vyhoví." Jiní hokejisté jako Červenka, Kousal, Filippi a další se naopak ani na jednom přípravném turnaji nepředstavili.

"To je vždycky určitá komplikace, ale hlavní trenér i ostatní členové realizačního týmu jednotlivé hráče znají. Namátkou mě napadá Robin Hanzl, od kterého člověk ví, co může čekat. Až situace nastane, vezmeme tyhle věci v úvahu a uděláme rozhodnut," dodává. Olympijská nominace veřejně zazní 15. ledna, národní tým má před sebou poslední dva testy. Ten první s Kanadou startuje v pátek od 17:30, závěrečná bitva proti Švédsku se hraje v neděli před polednem našeho času.

Předpokládaná sestava české reprezentace na utkání s Kanadou:

Francouz – Michálek, M. Doudera, Mozík, Kolář, Němec, Vitásek, Kundrátek, Polášek – M. Erat, Jan Kovář, Sekáč – Vondrka, Koukal, T. Zohorna – M. Růžička, Mertl, Kubalík – Řepík, Horák, Nestrašil – Lev.

Další program turnaje Channel One Cup 2017:

Čtvrtek 14. prosince:
17:30 Švédsko – Rusko (Moskva)

Pátek 15. prosince:
13:00 Finsko – Jižní Korea (Moskva)
17:30 Česko – Kanada (Moskva)

Sobota 16. prosince:
11:00 Jižní Korea – Švédsko (Moskva)
15:00 Rusko – Kanada (Moskva)

Neděle 17. prosince:
11:00 Švédsko – Česko (Moskva)
15:00 Rusko – Finsko (Moskva)

Parádní obrat! Sestřih gólů zápasu Česko – Finsko

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz