Českou jedničkou draftu do CHL je Zadina, kluby ukázaly na Hronka i Helta

Foto: Petr Kraus, hcdynamo.cz

Krátce po vstupním draftu do NHL proběhl v centrále kanadských juniorských soutěží také výběr zahraničních talentů pro CHL. Letošní jedničkou je ruský útočník Klim Kostin, z českých hokejistů přišel na řadu nejdřív Filip Zadina (na snímku), pardubického útočníka si ze čtvrté pozice zamluvil Vancouver. V elitní desítce se prosadili ještě českobudějovický útočník Jáchym Kondelík a Michal Steinocher, urostlý zadák pražské Slavie. Stejně jako loni prošlo draftem dvanáct českých talentů.

Za čtrnáctého místa volili zástupci týmu Saginaw Spirit, kteří ukázali na Filipa Hronka. Obránce hradeckého Mountfieldu byl ve druhém kole sobotního draftu NHL vybrán Detroitem, jeho jméno v seznamu talentů pro CHL by mohlo naznačovat, že šikovný bruslař a konstruktivní bek zamíří za Atlantik. Uspěl rovněž Filip Helt, jenž pro NHL patří St. Louis, v draftu CHL zapsali jeho jméno zástupci Sarnie, kde nedávno úspěšně válel Pavel Zacha. Týmy elitních kanadsko-amerických juniorských soutěží si zajistily práva na členy loňské reprezentační osmnáctky Zachara, Michnáče, Kousala a Najmana, z mladších nadějí uspěli ve výběru Zadina, Kondelík, Svoboda, Machala, Bukač - všichni právě ukončil úvodní kemp s novým národním týmem do 18 let.

CHL Import Draft se týkal klubů z Western Hockey League, Ontario Hockey League a Quebec Major Hockey League, klíč výběru je přesně stanoven. I letošní draft byl realizován prostřednictvím internetu, případně s využitím telefonických hovorů do centrály organizace. Dražba nadějí měla dvě kola, každý klub dostal přesně stanovený časový limit na poslední rozhodnutí před konkrétním výběrem. Počty hokejistů v Import Draftu každoročně signalizují, kolik mohou jednotlivé země ztratit perspektivních mladíků. Český hokej drží v tomto ohledu rekord z roku 2007, kluby OHL, WHL a QMJHL tehdy i vlivem sestupu osmnáctky do I. divize šampionátu braly nevídaných 33 hráčů s českým pasem. Poté se situace vrátila k dřívějším zvyklostem, každým rokem mířilo do draftu do dvaceti našich juniorů - předloni konkrétně 13, loni dvanáct.

Odchodů byla v minulosti spousta, vedení Českého svazu ledního hokeje na to reagovalo a snaží se udržet co nejvíc talentovaných borců doma. Byly vytvořeny akademie, zkvalitněn mezistátní program reprezentačních výběrů. Nejlepší junioři měli zajištěny pravidelné starty v Tipsport extralize a první lize. Členové národních týmů zároveň podepsali reprezentační smlouvy, jež měly napomoci tomu, aby ti nejlepší zůstali k dispozici minimálně do mistrovství světa osmnáctiletých. Pokud někdo z členů nové osmnáctky či sedmnáctky zvolí odchod, a nezúčastní se posléze MS do 18 let, musí svazu zaplatit finanční kompenzaci za účast na akcích reprezentace a v tréninkových kempech, jež dosud absolvoval.

Strategie týmů CHL je poněkud jiná než při draftu NHL. Juniorské týmy berou hokejisty po předběžné dohodě, nemohou si dovolit ztrátu míst, jelikož krajánci smějí být v organizaci jen dva. Draftu tudíž předchází vyjednávání s agenty, týmy sázejí na jistotu a ukáží mladíky, kteří se k cestě do Kanady či Spojených států dopředu víceméně jasně rozhodnou. Od roku 2014 doznal CHL Import Draft změny, kluby už nemohou získávat brankáře z Evropy. Vedení soutěží reagovalo na přání Hockey Canada a maskované muže z našeho kontinentu do soutěží nepustí. Obecně platí, že když byl hráč draftován do CHL, ještě nemusí nutně znamenat jeho odchod do zámoří, nicméně pravděpodobnost přesunu do Spojených států či Kanady je u zamluvených juniorů vysoká.

Češi hráli v minulých draftech CHL důležitou roli, často jim patřila první pozice. Jedničkami se kupříkladu stali Vladimír Sičák, Jiří Drtina, Zdeněk Bahenský, Jakub Vojta, Jakub Voráček, Tomáš Vincour nebo Pavel Zacha. V letech 2008-09 přišli jako první na řadu Rusové Nikita Filatov a Stanislav Galijev, v červnu 2010 získal pozici jedničky slovenský zadák Martin Marinčin a napodobil krajana Michala Sersena, prvního muže výběru z roku 2003. Loni se jako první dočkal ruský talent Vladimír Kuzněcov, výběru vévodili jeho krajané (21 hráč). Podobně to vypadalo letos - kluby CHL si zamluvily 23 ruských juniorů. Finů bylo draftováno dvanáct, Švédů osm.

Elitní desítka CHL Import Draftu 2016:

 1. Klim Kostin    Rusko   útočník Kootenay
2. Dmitrij Samorukov Rusko obránce Guelph
3. Ivan Čechovič Rusko útočník Baie-Comeau
4. Filip Zadina Česko útočník Vancouver
5. Jáchym Kondelík Česko útočník Sudbury
6. Nico Hischier Švýcarsko útočník Halifax
7. Mark Rubinčik Rusko obránce Saskatoon
8. Michal Steinocher Česko obránce Flint
9. Pavel Koltygin Rusko útočník Drummondville
10. Aleksi Heponiemi Finsko útočník Swift Current

Češi, kteří uspěli v CHL Import Draftu 2016:

 4. Filip Zadina   útočník  Vancouver  Pardubice
5. Jáchym Kondelík útočník Sudbury Č. Budějovice
8. Michal Steinocher obránce Flint Slavia Praha
14. Filip Hronek obránce Saginaw Hradec K.
22. Ondřej Najman útočník Spokane Ml. Boleslav 
23. Matyáš Svoboda útočník Peterborough Chomutov 
47. Filip Helt  útočník Sarnia Litvínov
62. Albert Michnáč  útočník Guelph Sparta Praha
72. Marek Zachar útočník Sherbrooke Liberec 
82. Pavel Kousal útočník Spokane Ml. Boleslav 
95. Ondřej Machala útočník Niagara Pardubice 
119. Daniel Bukač  obránce Brandon Chomutov

Jak vypadal CHL Import Draft v předchozích letech

2015:

Jednička: Vladimír Kuzněcov (Rusko).
Počet draftovaných českých nadějí: 12. 

2014:

Jednička: Pavel Zacha.
Počet draftovaných českých nadějí: 13. 

2013:

Jednička: Děnis Osipov (Rusko)
Počet draftovaných českých nadějí: 
11

2012:
Jednička: Ivan Barbašjev (Rusko)
Počet draftovaných českých nadějí: 19 

2011:
Jednička:
 Olli Määttä (Finsko)
Počet draftovaných českých nadějí: 15

2010:
Jednička:
 Martin Marinčin (Slovensko)
Počet draftovaných českých nadějí: 12

2009:
Jednička:
 Stanislav Galijev (Rusko)
Počet draftovaných českých nadějí: 20

2008:
Jednička: 
Nikita Filatov (Rusko)
Počet draftovaných českých nadějí: 18

2007:
Jednička: 
Tomáš Vincour (Česká republika)
Počet draftovaných českých nadějí: 33

2006:
Jednička: 
Jakub Voráček (Česká republika)
Počet draftovaných českých nadějí: 19

2005:
Jednička: Jakub Vojta (Česká republika)
Počet draftovaných českých nadějí: 22

2004:
Jednička: 
Zdeněk Bahenský (Česká republika)
Počet draftovaných českých nadějí: 29

2003:
Jednička:
 Michal Sersen (Slovensko)
Počet draftovaných českých hráčů: 22

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz